„Kryzys psychiczny. Odzyskanie zdrowia. Wsparcie społeczne. Praca socjalna” (Wydawnictwo Difin)
Podwaliny teoretyczne autorzy rozbudowują w oparciu o społeczny proces stygmatyzacji osób z chorobami psychicznymi, jak i społecznej reakcji. Czytelnik na łamach kolejnych stron zostanie przeprowadzony przez zarys kart historii wskazujące nie tylko odbiór społeczny ów zaburzeń, ale również próby wypracowania odpowiednich metod leczenia.
Wspieranie procesu leczenia osób w kryzysie jest swoistym sposobem „regeneracji tkanki społecznej”. Tym samym konstrukcja odpowiednich mechanizmów jest dla niej kluczowa. Autorzy prowadzą czytelnika poprzez wybrane medyczne środki leczenie nie pomijając również niemedycznych – środowiskowych programów wsparcia. Szczególną uwagę czytelnika należy zwrócić na środowiskowe programy, tj. środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej, ośrodki wsparcia, kluby oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze, w których to autorzy przytaczają wypowiedzi osób biorących udział we wskazanych formach. Tym samym publikacja w sposób niezwykle syntetyczny przedstawia zarys instytucji pomagających w kryzysie.
Swoistym zwieńczeniem publikacji są uwagi praktyczne do pracy socjalnej ze wskazaną grupą docelową. Publikacja buduje pewną receptę postępowania nie tylko z osobą z zaburzeniem, ale co niezwykle istotne z sojusznikiem, który zdaje się być nie do przecenienia – rodziną.
Publikację należy polecić przede wszystkim praktykom, którzy na co dzień borykają się z pracą z osobami z zaburzeniami psychicznymi jako pewne źródło inspiracji, studentom kierunków medycznych, pedagogicznych, studentom pracy socjalnej jako uzupełnienie kanonu literatury przedmiotu.
Więcej na stronie wydawnictwa pod adresem:
https://ksiegarnia.difin.pl/kryzys-psychiczny-odzyskiwanie-zdrowia-wsparcie-spoleczne-praca-socjalna