Newsy         

Karta Dużej Rodziny – czy legitymowanie jest zasadne?

Karta Dużej Rodziny uprawnia do korzystania z wielu ulg. Przybiera ona postać dokumentu z tworzywa sztucznego (tzw. tradycyjna karta) lub może być realizowana przy użyciu oprogramowania dedykowanego dla urządzeń mobilnych (karta elektroniczna). Tym samym wątpliwości może budzić proces legitymowania właścicieli karty przez podmioty, w których jej posiadacz korzysta ze zniżki.

Jak wynika z wykładni UODO, „żądanie, by osoba chcąca skorzystać z uprawnień przysługujących jej z tytułu posiadania Karty Dużej Rodziny, a posługująca się jej tradycyjną wersją, na której nie ma zdjęcia, udokumentowała swoją tożsamość, np. poprzez okazanie dowodu osobistego, wydaje się zasadne. Służy bowiem weryfikacji, czy osoba chcąca skorzystać z uprawnień związanych z posiadaniem KDR jest osobą do tego uprawnioną. Samo okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość, o ile nie dochodzi do jego kopiowania, nie jest czynnością nadmiarową”.

Źródło:
https://uodo.gov.pl/pl/138/1630

Komentarze Karta Dużej Rodziny – czy legitymowanie jest zasadne? (7)

      1 + 5 = ?    
Nie chcesz okazać dowodu 'smarkuli' w Lidlu czy na Orlenie to nie wyciagaj kdrki. Uwłacza ci pokazanie dowodu, a nie uwłacza ci wyciąganie łapy po te kilka groszy rabatu?
DODAŁ: Alex DNIA 03 listopada 2023 O 00:06
Dlaczego od razu atakować sprzedawcę za to że pracują zgodnie z narzuconymi standardami. Oni też są sprawdzani z tego tytułu czy weryfikują karty. Dowód tożsamości ze zdjęciem to nie tylko dowód osobisty. W przypadku sprzedaży alkoholu też jest weryfikacja dowodu jeżeli jest podejrzenie osoby niepełnoletniej i jakoś problemu nie ma. W przypadku karty KDR ludzie nie raz przychodzą nie ze swoją kartą. I proszę uwierzyć że sprzedawcy nie mają Państwa za złodziei tylko wykonują swoją pracę. Są również przepisy odnośnie weryfikacji karty KDR przez sprzedawcę.
DODAŁ: Kk DNIA 19 maja 2023 O 07:09
Ta karta rodziny dziala tylko na nerwy
DODAŁ: A DNIA 06 maja 2023 O 19:56
Legitymowany przez sprzedawców .Potecjalny oszust, przykro ze takie jest podejscie . A jasno jest określone kto może legitymować smutna rzeczywistość .
DODAŁ: KDR DNIA 02 maja 2023 O 17:21
Legitymowanie posiadacza " karty" przez nastoletnia kASJERKĘ W SKLEPIE nie tylko,e jest wg. bezzasADNE ALE UWLACZA TEZ OSOBIE KOTROLOWANEJ , BO TAK TO NALEZY SFORMUOWAĆ . DO KONTROLI DOKUMENTOW w Polsce upowaznione , powtarzam upowaznione sa odpowiedznie3 organy wladzy TAKIE JAK , POLICJA, STRAZ GRANICZNA, STRAŻ MIEJSKA, GMINNA A NIE bp. 19 letnia smarkula siedząca na kasie w Lidlu czy stacji Orlen !!!!
DODAŁ: Juliusz DNIA 14 listopada 2022 O 21:52
Uwłaczające jest ,aby posiadacz KDR był legitymowany przed sprzedawców . Urząd wydający KDR powinien zadbać o wydanie karty ze zdjęciem i nie byłoby tyle nieporozumień .Zniżki niewielkie 5 max 10 procent a legitymowanie z dowodu jak w policji
DODAŁ: Agnieszka DNIA 18 października 2022 O 22:18
Karta Dużej Rodziny uprawnia do korzystania z wielu ulg.!!!! Ja jako mieszkaniec gminy Supraśl z czego mogę skorzystać? To jest ogólnopolska karta dużej rodziny. W małej miejscowości to wielka lipa. Praktycznie z niczego nie można skorzystać. Było dofinansowanie do wywozu nieczystości - zabrali. Jadąc z dziećmi do Białegostoku, chcąc skorzystać z atrakcji, typu: basen, łyżwy, siłownia itp.... nic lipa. Tam obowiązuje białostocka karta dużej rodziny. To jest niesprawiedliwe !!!!Ten kartonik można sobie.....
DODAŁ: Ola DNIA 27 stycznia 2021 O 12:10

ZOBACZ PODOBNE

Definicja rodziny w pomocy społecznej okiem NSA

Definicja rodziny w pomocy społecznej okiem NSA

05 lutego 2024      TAGI:         
Zgodnie z definicją legalną wyrażoną w Ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy...»
Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia

03 listopada 2023      TAGI:      
Trwają prace nad projektem rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej...»
Wysokości ryczałtu przysługującego asystentowi rodziny

Wysokości ryczałtu przysługującego asystentowi rodziny

23 lutego 2023      TAGI:      
Trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie określenia wysokości ryczałtu...»
Pedagogiczne aspekty pracy asystenta rodziny

„Pedagogiczne aspekty pracy asystenta rodziny” (Wydawnictwo Difin)

21 marca 2024      TAGI:         
Najnowsza książka autorstwa Izabeli Krasiejko oraz Małgorzaty Ciczkowskiej-Giedziun...»
Czy KPO wyjdzie nam na zdrowie - konferencja

Czy KPO wyjdzie nam na zdrowie – konferencja

27 maja 2024      TAGI:   
4 czerwca na Uczelni Łazarskiego odbędzie się konferencja pod nazwą „Czy KPO...»