Newsy         

Praca zdalna w urzędach. Opublikowano rozporządzenie

W dniu 2.11.2020 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z jego treścią, urzędników będzie obowiązywała praca zdalna. 

„§ 24a. 1. Do dnia 4 grudnia 2020 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury. Do warunków świadczenia pracy zdalnej stosuje się przepisy art. 3 ust. 3–8 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842).

2. Kierownik urzędu administracji publicznej, dyrektor generalny urzędu lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może wyłączyć z zakresu pracy zdalnej pracowników realizujących zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom lub inne zadania niezbędne ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej.”

Pracownik socjalny w dobie pandemii

Nowelizacja dotychczasowego brzmienia rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii obliguje do polecenia pracownikom wykonywania pracy zdalnej w określonych placówkach. Jednocześnie ustawodawca wskazuje, że jest możliwe wyłączenie z zakresu pracy zdalnej pracowników realizujących zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej.

Niezwykle trudno wyobrazić sobie wykonywanie zawodu pracownika socjalnego zdalnie.

Źródło:
https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000193101.pdf

Komentarze (2)

      2 + 3 = ?    
O pracownikach socjalnych nikt nie mówi nikt nie chwali, nikt nie wie kto to, ale do czasu jak coś się stanie w środowisku, wtedy wylewają wiadro pomyj, przypominają jak jest czarna robota - tak jak COVID-19, tylko za jaka płacę....
DODAŁ: pracol DNIA 19 listopada 2020 O 10:35
Pracownicy socjalni jak rozumiem, często zarabiający najniższą krajową mają służyć obywatelom narażając życie swoje i swoich rodzin... A pracownicy medyczni 100%. No cóż dobijanie kolejnej grupy zawodowej, tak jak kiedyś pielęgniarek... Już nikt nie chce tego zawodu wykonywać.
DODAŁ: Pracownik socjalny DNIA 04 listopada 2020 O 11:17

ZOBACZ PODOBNE

Od 1 stycznia 2022r. nowe kryteria w pomocy społecznej

Pracownik socjalny i praca zdalna

25 marca 2021      TAGI:         
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej oraz Uniwersytet...»
„Stabilna praca – silna rodzina”

„Stabilna praca – silna rodzina”

25 października 2021      TAGI:         
Od 21 października można składać wnioski na realizację pilotażowych projektów. Projekty...»
Praca zdalna w urzędach znowu dłużej

Praca zdalna w urzędach znowu dłużej

10 maja 2021      TAGI:         
W dniu 6 maja 2021 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z 6 maja...»
Nauka zdalna powraca

Nauka zdalna powraca

27 stycznia 2022      TAGI:         
W dniu 26.01.2022 r. zostało opublikowane  rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki...»
Praca zdalna w urzędach znowu wydłużona

Praca zdalna w urzędach znowu wydłużona

23 marca 2021      TAGI:      
Z uwagi na sytuacje epidemiczną w kraju oraz wzrost liczby zachorowań na covid-19...»
Bea7 » 19 maja 2022, 12:54

zaliczka alimentacyjna

HannaJoanna » 19 maja 2022, 12:36

Środki finansowe z ONZ