System orzecznictwa ws. niepełnosprawności
Cztery systemy ustalają uprawnienia do świadczeń rentowych, piąty – o stopniu niepełnosprawności oraz szósty – w zakresie potrzeb kształcenia specjalnego.
Konieczność poddawania się badaniu wielu zespołom rodzi wiele problemów po stronie osób niepełnosprawnych, w tym pozyskiwania i kompletowania dokumentacji medycznej z przebiegu leczenia, co jest niezwykle trudne zwłaszcza w okresie epidemii. Jak podnosi Rzecznik, przepisy są sprzeczne, dezorientują osoby z niepełnosprawnościami i utrudniają im korzystanie ze swoich praw.
Problematyka reformy orzecznictwa została dotychczas podniesiona w Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021–2030, która została przyjęta uchwałą nr 27 Rady Ministrów z dnia 16 lutego 2021 r.
Tym samym zainteresowania Rzecznika oscylują wokół aktualnego stanu prac nad reformą systemu orzecznictwa oraz przewidywanego terminu ich zakończenia.
Reforma nie tylko wydaje się pożądana, ale przede wszystkim konieczna z perspektywy osób borykających się na co dzień z niepełnosprawnością.
Źródło:
https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/Do_MRiPS_ws_wielotorowosci_%20orzecznictwa_30.08.2021.pdf