Federacja składa dalsze uwagi
Wnosi ona o wykreślenie w pkt. 6.7. (str. 83) wyrażenia: „np. ustawa o zawodach pomocowych”. Jak podnosi wnioskodawca, inicjatywa dotycząca ewentualnego stworzenia aktu prawnego o tymże tytule, tj. „ustawa o zawodach pomocowych”, jest na etapie analitycznym. Tym samym bez możliwości zapoznania się ze szczegółami założeń, które nie są znane szerszemu gronu odbiorców, trudno jednoznacznie wskazać w strategii na potrzebę uchwalenia w/w ustawy.
Federacja jednocześnie jednoznacznie zdaje się podkreślać, że sytuacja i warunki pracy pracowników pomocy społecznej wymagają dalszych gruntownych zmian. Jednakże bez poznania szczegółów założeń mogłoby dojść do sytuacji, w której zamiast zakładanej poprawy sytuacji zatrudnionych w obszarze publicznej pomocy społecznej, doszłoby do deprofesjonalizacji poszczególnych zawodów w wyniku ich ujednolicania, czemu Federacja wyraźnie się sprzeciwia.
Wnioskodawca wnosi, aby w rozdziale VI – „Wskaźniki monitorujące realizację celów strategii”, w pkt. 2.2. tabeli (str. 151), wykreślono wskaźnik utworzenia centrów usług społecznych (CUS) w 25% gminach do 31.12.2030 r. lub w 100% w przypadku zmiany przepisów prawa na obligatoryjne utworzenie CUS.
Jak wskazuje Federacja, w związku z utworzeniem CUS nie powstała więc żadna nowa jakość w dostępie do usług dla mieszkańców. Federacja, powołując się na inne źródła, podnosi, że ustawa nie spełniła pokładanych w niej nadziej. Tym samym niezrozumiałe jest dalsze zakładanie przekształceń OPS w CUS.
Zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem Federacji:
https://federacja-socjalnych.pl/images/PDF/437_21_opinia_strategia.pdf
Komentarze Federacja składa dalsze uwagi (0)

Federacja odpowiada Rzecznikowi

Federacja proponuje zmiany

Federacja krytycznie o CUS

Dzień Pracownika Socjalnego. Minister składa życzenia
