Świadczenie pielęgnacyjne a rozstrzygnięcia sądów administracyjnych

 

Rzecznik Praw Obywatelskich, analizując orzecznictwo sądów administracyjnych dotyczących prawa do świadczenia pielęgnacyjnego dostrzegł istotną różnicę w dostępie do świadczenia osób innych, na których zgodnie z przepisami K.r.o. ciąży obowiązek alimentacyjny względem podopiecznego. Taki stan rzeczy skutkował wystąpieniem do Naczelnego Sądu Administracyjnego z wnioskiem o rozstrzygnięciem zagadnienia prawnego.

Odpowiedź wydaje się kluczowa na tle uprawnienia do wskazanego świadczenia.

Czy podstawę do uzyskania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu niepodejmowania lub rezygnowania z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, przez osoby wskazane w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111 ze zm.) – dalej u.o.ś.r. stanowi wyłącznie legitymowanie się przez rodziców osoby wymagającej opieki, osoby spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki (art. 17 ust. 1a u.o.ś.r.), współmałżonka osoby wymagającej opieki (art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a u.o.ś.r.) orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności czy też dopuszczalne jest przyznanie, osobom wskazanym w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111 ze zm.), prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu niepodejmowania lub rezygnowania z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji w sytuacjach, gdy rodzice osoby wymagającej opieki, osoby spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki (art. 17 ust. 1a u.o.ś.r.), współmałżonek osoby wymagającej opieki (art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a u.o.ś.r.) nie legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, ale z przyczyn obiektywnych nie mogą sprawować realnie i efektywnie opieki nad osobą wymagającą wsparcia?

W ocenie Rzecznika

za nieuzasadnioną należy uznać wykładnię przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych, która powoduje ograniczenie dostępności do świadczenia pielęgnacyjnego osób realizujących moralny i prawny obowiązek względem niepełnosprawnego członka rodziny, w sytuacji, gdy prawidłowo sprawują one faktyczną, codzienną opiekę.

Jak podkreślił Rzecznik,

zapewnianie osobom z niepełnosprawnością opieki najbliższych jak również zaspokajanie ich potrzeb, tudzież potrzeb emocjonalnych, z jednoczesnym stworzeniem warunków materialnych umożliwiających zaspokojenie ich podstawowych potrzeb, w tym nauki i rehabilitacji, będzie służyło realizacji przez władze publiczne swoistego obowiązku udzielania osobom w zabezpieczeniu ich egzystencji.

Źródło:

https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/2022-04/Do_NSA_swiadczenia_pielegnacyjne_06.04.2022.pdf

Komentarze Świadczenie pielęgnacyjne a rozstrzygnięcia sądów administracyjnych (1)

      2 + 4 = ?    
Czy w dzisiejszych czasach nie można wywiązywać się moralnego obowiązku opieki nad schorowanym rodzicem za darmo?
DODAŁ: Alina DNIA 07 czerwca 2022 O 09:21

ZOBACZ PODOBNE

Nowe świadczenie dla 100-latków

Nowe świadczenie dla 100-latków

20 listopada 2024      TAGI:   
W dniu 15 listopada 2024r. została opublikowana ustawa z dnia 18 października 2024r.oświadczeniu...»
Świadczenie wspierające

Świadczenie wspierające – coraz więcej odpowiedzi

Ministerstwo wyjaśnia coraz więcej niuansów związanych z świadczeniem wspierającym....»
„Dobry Start”

Od 1 lipca znów można składać wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start”

18 lipca 2022      TAGI:      
Już od 1 lipca można składać wnioski o 300+ na rok szkolny 2022/2023. Wnioski...»

Ograniczanie barier administracyjnych dla obywateli

30 marca 2011     
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych...»

Osoba ubiegająca się o świadczenie pielęgnacyjne –wywiad środowiskowy

02 sierpnia 2011     
W jaki sposób należy przeprowadzić wywiad środowiskowy w przypadku osoby ubiegającej...»

Świadczenie Pielęgnacyjne

09 maja 2009     
Resort pracy i polityki społecznej proponuje, aby świadczenie pielęgnacyjne było...»