Ministerstwo o „Wakacjach w sieci”
Pamiętajmy, że czasem nierozważny komentarz, niefrasobliwość podczas nawiązywania nowych kontaktów czy nieostrożna wylewność w Internecie mogą przysporzyć sporo kłopotów a w konsekwencji narazić na realne niebezpieczeństwo.
Wśród porad znalazły się:
1) Nie każde zdjęcie lub filmik nadają się do publikacji. Zdecydowany sprzeciw budzi publikowanie zdjęć i filmików, które ukazują dziecko niekompletnie ubrane (np. w kostiumie na plaży, w bieliźnie) czy w kontekście używek (np. z alkoholem) chociażby dla żartu. Taki stan rzeczy może wpłynąć na wizerunek samego dziecka. Wskazane zdjęcia mogą zostać wykorzystane jako narzędzie cyberprzemocy lub posłużyć do szantażu i wymuszania intymnych materiałów (sextortion).
2) Konieczność stosowania przez dzieci netykiety. Należy pamiętać, że tworzenie złośliwych komentarzy, stosowanie wulgaryzmów czy chętnie tworzone przez internautów ośmieszające memy tworzą cyfrową historię użytkownika.
3) Rozważenie stosowania metadanych na publikowanych zdjęciach – zawierających dokładną lokalizację.
4) Zasada ograniczonego zaufania wobec nowo poznanych osób w Internecie. Chęć nawiązania kontaktu w Internecie z dzieckiem przez nieznane osoby powinna zawsze wzbudzać zainteresowanie rodzica.
Zapraszamy do zapoznania się z argumentacją Ministerstwa:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/wakacje-w-sieci-pomoz-dziecku-zadbac-o-swoj-wizerunek-w-czasie-letniego-odpoczynku
Komentarze Ministerstwo o „Wakacjach w sieci” (0)

Ministerstwo o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym

Ministerstwo o kontroli rodzicielskiej

Ministerstwo ostrzega przed mailami do fałszywej strony e-Sprawozdań Finansowych

Ministerstwo wyjaśnia niejasne przepisy

Ministerstwo zapowiada nowy typ schronisk
