Partnerzy

RPO w obronie rodziców

Rzecznik Praw Obywatelskich, dostrzegając problematykę powrotu rodziców powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka, przygotował stosowne wystąpienie do Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Rzecznik jasno podkreśla za ustawą zasadniczą, że małżeństwo, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym zwraca on uwagę na konstytucyjny obowiązek organów władzy państwowej tworzenia rozwiązań prawnych, które docelowo mają gwarantować rodzicom możliwość wypełniania swoich ról społecznych, jak i zawodowych.

Rzecznik zwraca uwagę, że kobietom, które chcą wrócić do pracy po urodzeniu dziecka, pracodawcy nie przedłużają umów po wygaśnięciu w trakcie urlopu rodzicielskiego. Kolejny spotykany mechanizm opiera się na sugestii, że kobieta nie będzie mile widziana w pracy po urlopie. Taki stan rzeczy może kreować stereotypowe przekonanie o matkach jako nieefektywnych pracowniczkach, jednocześnie kobiety mają trudności w przekazaniu części obowiązków opiekuńczych ojcom. System usług publicznych opieki nad dzieckiem jest niewystarczająco rozwinięty. Żłobki, przedszkola czy transport publiczny mają niską dostępność, sztywne godziny otwarcia, niedopasowane do godzin pracy matek.

Nadto zwraca on uwagę na możliwość rosnących obaw u kobiet utraty dotychczasowych kompetencji na skutek przerwy w świadczeniu pracy zawodowej. Nie bez znaczenia pozostaje również obawa niezrozumienia ze strony pracodawcy, braku tolerancji czy wyrozumiałości w związku z koniecznością chociażby skorzystania z zasiłku opiekuńczego z powodu choroby dziecka.

Nie da się pominąć nakładającej się na wszystkie w/w czynniki tęsknoty za dzieckiem czy lęku o stres dziecka związany z rozłąką z matką.

RPO w swoim wystąpieniu podkreśla świadomość wdrożenia szeregu istotnych rozwiązań w obszarach polityki prorodzinnej i prawa pracy sprzyjających tworzeniu warunków ułatwiających łączenie pracy zawodowej z rodzicielstwem.

Jak argumentuje RPO, rozwój instytucjonalny opieki nad dziećmi do 3 r.ż. ma swoją podbudowę w żłobkach, jednocześnie zaznacza niedocenioną i nierozwijaną instytucję dziennego opiekuna. W tym stanie w jego ocenie zasadne wydaje się podjęcie działań w celu popularyzacji w/w instytucji, jako formy opieki.

Na zakończenie Rzecznik zwraca uwagę, że rodzice skarżą się na brak dobrze funkcjonujących świetlic szkolnych, w szczególności podnosząc zbyt krótkie godziny ich funkcjonowania. Problem szczególnie uwidacznia się na tle starszych dzieci, które w dalszym ciągu są za małe na samodzielny powrót do domu.

Na tle wskazanych argumentów RPO wnosi o rozważenie zasadności podjęcia działań systemowych w celu zapewnienia powszechnego równego dostępu do zróżnicowanych form opieki dla dzieci do lat 3 bez względu na miejsce zamieszkania rodzica.

Źródło:

https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/2023-07/Do_MRiPS_rynek_pracy_dostepnosc_matki_29.06.2023.pdf

Komentarze RPO w obronie rodziców (1)

      5 + 3 = ?    
dzieci nikomu niepotrzebne, zwłaszcza rodzicom przeszkadzają
DODAŁ: Anna DNIA 19 lipca 2023 O 12:06

ZOBACZ PODOBNE

RPO w obronie prawa do wypoczynku

RPO w obronie prawa do wypoczynku

12 września 2023      TAGI:      
Rzecznik Praw Obywatelskich upomniał się o prawo do wypoczynku dla pracowników zatrudnionych...»

Byliśmy jak z kosmosu. Konferencja dla rodziców z niepełnosprawnościami

19 kwietnia 2018      TAGI:      
W dniu 25 kwietnia 2018 roku (środa), o godz. 10.00 w Sali konferencyjnej Centrali...»

Nowy portal dla rodziców zastępczych

27 lutego 2009     
Powstała nowa strona informacyjna dla rodzin zastępczych oraz kandydatów na rodziny...»

W obronie pracowników MOPS

29 marca 2010     
25 marca blisko 200 członków NSZZ "Solidarność" protestowało przed Urzędem...»

Dziecko w systemie pomocy społecznej

13 kwietnia 2025      TAGI:      
W dniu 25 września 2025r. odbędzie się II Ogólnopolskie Forum pracowników pomocy...»
NIK krytycznie o przeciwdziałaniu przemocy domowej

NIK krytycznie o przeciwdziałaniu przemocy domowej

08 kwietnia 2025      TAGI:         
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła szereg kontroli podmiotów realizujących...»