Partnerzy

Dodatek węglowy a samowola budowlana

Problematyka dodatku węglowego została uregulowana na tle ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 141) – dalej u.d.w.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 u.d.w. dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561, 1576, 1967 i 2456), do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy.

Wątpliwości nastręczać może sytuacja, w której wnioskodawca zamieszkuje budynek stanowiący samowolę budowlaną. Tutaj z pomocą przychodzi orzecznictwo. Jak wynika z treści orzeczenia WSA w Krakowie, zamieszkiwanie i prowadzenie gospodarstwa domowego w budynku stanowiącym samowolę budowlaną wyklucza możliwość przyznania dodatku węglowego.

Jak wywiódł sąd, przepisy u.d.w. nie definiują pojęcia miejsca zamieszkania. Nie precyzują również, jakie pomieszczenie może być uznane za miejsce zamieszkania. Ustawodawca nie powiązał zatem prawa do dodatku węglowego z warunkiem zamieszkiwania i prowadzenia gospodarstwa domowego jedynie w lokalu bądź budynku mieszkalnym. Dla przyznania prawa do dodatku węglowego nie ma znaczenia tytuł prawny do lokalu/budynku oraz czy w świetle przepisów prawa budowlanego można wykorzystywać lokal (pomieszczenie) na cele mieszkaniowe, ani też to, czy zgodnie z prawem budowlanym przeprowadzono określone czynności formalne zmierzające do zmiany sposobu użytkowania budynku (lokalu). O prawie do dodatku węglowego decyduje nie legalność zamieszkiwania, a stan faktyczny w postaci rzeczywistego zamieszkiwania i prowadzenia gospodarstwa domowego w danym miejscu (pomieszczeniu), na obszarze gminy, do której składa się wniosek.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią orzeczenia:

https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/B2BF4C7EA4

Komentarze Dodatek węglowy a samowola budowlana (0)

      1 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Dodatek dla pracowników pomocy społecznej

Dodatek dla pracowników pomocy społecznej

29 kwietnia 2024      TAGI:      
Sejm przyjął długo zapowiadane regulacje pozwalające na wprowadzenie programów...»
Bon energetyczny z podpisem prezydenta

Dodatek osłonowy – kolejna odsłona

13 lutego 2024      TAGI:      
Ministerstwo poinformowało o przedłużeniu po raz kolejny regulacji, których zadaniem...»
Ostatnie dni na dodatek osłonowy

Ostatnie dni na dodatek osłonowy

29 kwietnia 2024      TAGI:   
Tylko do 30 kwietnia 2024 r. zainteresowani mogą jeszcze składać wnioski o przyznanie...»
Dodatek węglowy po zmianach

Dodatek węglowy po zmianach – bezpłatne szkolenie online

15 listopada 2022      TAGI:         
Zakres zmian ustawy o dodatku węglowym może wzbudzać wśród pomocy społecznej wiele...»

Dodatek energetyczny – nadchodzą duże zmiany. Radni będą musieli podjąć uchwałę

13 maja 2019      TAGI:         
Wejście w życie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku...»

Dodatek mieszkaniowy: kiedy nie wyróżnia się pokoju oddzielnego dla osoby niepełnosprawnej

22 grudnia 2011     
Pokój oddzielny to pomieszczenie, którego osoba nie musi dzielić z innymi osobami....»