Pomoc społeczna a sytuacja finansowa ośrodka
Co na to orzecznictwo sądów administracyjnych?
Taki stan rzeczy również potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych. Jak wynika z treści wyroku WSA w Szczecinie z 8.08.2024 r., II SA/Sz 248/24 pomoc społeczna zależy nie tylko od potrzeb osoby ubiegającej się o świadczenie, ale także od aktualnej sytuacji finansowej ośrodka pomocy społecznej. Ośrodek ten ma objąć pomocą wszystkich, którzy spełniają warunki do jej otrzymania przy uwzględnieniu swoich możliwości finansowych. Brak wystarczających środków na pokrycie całości zgłoszonych wniosków o świadczenia uprawnia organ do adekwatnego ograniczenia pomocy. Organ zajmujący się dystrybucją świadczeń w ramach pomocy społecznej musi nimi tak dysponować, aby nie dopuścić do rażących dysproporcji w rozmiarze świadczeń przyznawanych osobom uprawnionym.
Należy za Sądem stwierdzić, że środki finansowe organu, które są przeznaczone dla osób potrzebujących takiego wsparcia, nie są nieograniczone i muszą być redystrybuowane w sposób bardzo rozważny i dostosowany do potrzeb różnych świadczeniobiorców. Pomoc społeczna ma charakter subsydiarny i jej celem nie jest zaspokojenie wszystkich potrzeb wnioskodawców w pełnej wysokości.
Czy taka decyzja będzie naruszać prawo?
Poddanie ocenie z jednej strony sytuacji materialnej wnioskodawcy oraz jego potrzeb, a z drugiej możliwości finansowych organu pomocy społecznej w kontekście przyznania stronie świadczenia w wysokości mniejszej niż oczekiwana, nie będzie naruszać prawa.
Źródło:
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/BFD4888A70