Z orzecznictwa sądów administracyjnych – dysproporcja między udokumentowaną wysokością dochodu a sytuacją majątkową

Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje osobie samotnie gospodarującej, osobie w rodzinie oraz rodzinie, której dochód nie przekracza kryterium dochodowego przy jednoczesnym wystąpieniu okoliczności uzasadniających jej udzielenie. Jednakże w przypadku wystąpienia określonych przez ustawodawcę okoliczności może nastąpić odmowa przyznania tychże świadczeń.

Art. 12 Ustawy o pomocy społecznej
W przypadku stwierdzonych przez pracownika socjalnego dysproporcji między udokumentowaną wysokością dochodu a sytuacją majątkową osoby lub rodziny wskazującą, że osoba ta lub rodzina jest w stanie przezwyciężyć trudną sytuację życiową, wykorzystując własne zasoby majątkowe, w szczególności w przypadku posiadania znacznych zasobów finansowych, wartościowych przedmiotów majątkowych lub nieruchomości, można odmówić przyznania świadczenia.

Istotą wykazania występowania wskazanej dysproporcji jest to, że osoba ubiegająca się o przyznanie świadczenia jest w stanie samodzielnie zaspokajać niezbędne potrzeby pomimo spełnienia formalnych wymogów do otrzymania wnioskowanego świadczenia z pomocy społecznej (WSA z dnia 6 czerwca 2008 r. IV SA/Gl 13/08). Rozwiązywanie trudnej sytuacji życiowej to również podejmowanie działań w celu jej przezwyciężenia, takich jak przyjęcie proponowanej pracy i aktywizacja zawodowa.

Przyznanie świadczenia z pomocy społecznej dla osoby znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej nie jest przy tym prawem bezwarunkowym i nie wiąże się z przerzuceniem wszelkich kosztów utrzymania na organy pomocy społecznej, tym bardziej gdy osoba wnioskująca nie wykazuje dostatecznej woli współpracy z nimi w zakresie ustalenia swojej rzeczywistej sytuacji materialnej, finansowej, rodzinnej czy zdrowotnej, a więc co do kwestii decydujących o przyznaniu świadczenia i jego rozmiarze (WSA z dnia 27.01.2017r. II SA/Rz 641/16).

Samo spełnienie kryterium dochodowego nie jest wystarczające do otrzymania pomocy, gdyż pomoc społeczna spełnia jedynie funkcję subsydiarną, wymagając współdziałania beneficjenta udzielanej pomocy.

Komentarze (4)

      4 + 1 = ?    
Nie bede miec nic przeciwko temu jesli 500+ wliczyli by do dochodu ale w takim razie jesli ubiegac sie bedziemy o pomoc w ops niech beda wtedy brane pod uwage niektóre nasze wydadki,takie jak opłata za mieszkanie,swiatło,gaz,bilety dzieci do szkoły,wydatki na leki( miesiecznie około 300 zł) bedac rencistą,opał na zime to nastepny bardzo duzy wydatek dla kogos kto chowa sam dzieci..a dopiero po odliczeniu kosztów policzmy ile nam zostanie...nie jeden człowiek ma taka własnie sytuacje..fakt nie wszyscy sa uczciwi,bo wiele osób udaje samotnych od poniedziałku do piatku po poludniu,A w wekendy ojcowie lub matki zjezdzaja do gniazdka rodzinnego.Nikt tego nie sprawdza...Czemu nie wymysla tez aby alkoholicy którzy pobieraja swiadczenia z ops nie kierowac do prac publicznych aby chodzby w minim stopniu odrobili to co dostali...
DODAŁ: Elżbieta DNIA 02 lipca 2017 O 10:51
Oj tam oj tam ustawa daje nam możliwości" własne zasoby i możliwości" i ja to właśnie wykorzystuję i daje odmowy. Ale co fakt to fakt skandaliczne jest to ze nie jest wliczane 500+ do dochodu. Tu się zgadzam. Tak jak skandaliczne jest to każdemu a to już na starcie mówi że jest niesprawiedliwe.
DODAŁ: Wredniocha DNIA 21 kwietnia 2017 O 14:46
Co za bzdury! Niespójne z rzeczywistością. Przede wszystkim należy włączyć 500+ do dochodów. Jak w świetle prawa możliwa jest sytuacja, że człowiek otrzymuje dochody od państwa, w wielu wypadkach po kilka tys. zł (tak naprawdę nie od państwa a z podatków ludzi pracujących i uczciwie odprowadzających podatki) i nie są one liczone do jego dochodów. Niech nikt się nie łudzi, że idą one na potrzeby dzieci, może w bardzo nielicznych przypadkach.
DODAŁ: Obserwator DNIA 20 kwietnia 2017 O 12:04
Fikcja.
DODAŁ: a DNIA 20 kwietnia 2017 O 10:41

ZOBACZ PODOBNE

Wyrównywanie różnic między regionami

Wyrównywanie różnic między regionami – ruszył program

25 lutego 2020      TAGI:      
PFRON przyjął główne „Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące...»
300+ „po nowemu”. Ruszył nabór wniosków

300+ „po nowemu”. Nabór wniosków w lipcu

18 czerwca 2021      TAGI:      
W dniu 15 czerwca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia Ministerstwa...»
Wakacyjne luzowanie obostrzeń

Wakacyjne luzowanie obostrzeń. Zmiany już w czerwcu

18 czerwca 2021      TAGI:      
Wakacje przyniosą luzowanie obostrzeń. Od 26 czerwca nastąpi zmiana statusu osoby...»
Rusza „Profilaktyka 40 PLUS”

Rusza program „Profilaktyka 40 PLUS”

18 czerwca 2021      TAGI:      
Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie dotyczące programu „Profilaktyka 40 PLUS”....»

m

16 czerwca 2021     
Czytaj więcej»