Zwrot zasiłku losowego – są przepisy wykonawcze
W/w rozporządzenie określa tryb wypłaty i szczegółowy tryb zwrotu jednorazowego zasiłku losowego na cele edukacyjne przyznanego poszkodowanym w wyniku wystąpienia powodzi, zwanego dalej „zasiłkiem losowym”, jak również wzór samego formularza wniosku.
Jak jest wypłacany zasiłek?
Wskazana forma zasiłku jest wypłacana przez wójta (burmistrz, prezydent miasta) gminy, na terenie której rodzice dziecka lub ucznia, jego opiekunowie prawni, rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, opiekunowie faktyczni w rozumieniu ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2024 r. poz. 421 i 858) albo pełnoletni uczeń, ponieśli szkodę w wyniku powodzi. Nadto wskazany zasiłek może zostać wypłacony przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy sąsiadującej, na terenie której w/w osoby przebywają w wyniku przeprowadzenia ewakuacji albo konieczności opuszczenia zagrożonego miejsca zamieszkania.
Zasiłek wypłaca się gotówką albo na rachunek bankowy wskazany we wniosku o zasiłek losowy.
W przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 5d ust. 8 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, tj. jeżeli w wyniku weryfikacji ustalono, że rodzina lub osoba samotnie gospodarująca, w rozumieniu ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, która otrzymała zasiłek losowy, nie poniosły szkody w wyniku wystąpienia powodzi, organ wypłacający zasiłek losowy będzie zobligowany do wydania decyzji o jego zwrocie.
Wskazana decyzja będzie określała termin zwrotu nie krótszy jednak niż 7 dni. Zasiłek będzie podlegał zwrotowi wraz z setkami określonymi jak dla zaległości podatkowych. Do zwrotu zasiłku losowego będą stosowane przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota przypadająca do zwrotu może zostać rozłożona na raty na wniosek rodziców dziecka lub ucznia, jego opiekunów prawnych, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka, opiekunów faktycznych w rozumieniu ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci albo pełnoletniego ucznia, którzy otrzymali zasiłek losowy.
Źródło:
https://dziennikustaw.gov.pl/D2024000148101.pdf