Przemoc domowa – reaguj, nie bądź obojętny!
Co zalicza się do przemocy domowej?
Przemoc domowa ma miejsce wtedy, gdy zostają spełnione następujące cechy:
- intencjonalne działanie (sprawca postępuje w pełni świadomie i w sposób zamierzony),
- to rodzaj relacji, w ramach której jedna ze stron zostaje podporządkowana tej drugiej – sprawca wykorzystuje swoją przewagę psychiczną, fizyczną, społeczną albo ekonomiczną, a wszystko to po to, żeby zdominować swoją ofiarę,
- to relacja, w ramach której sprawca, wdrażając określone działania albo zaprzestając ich, narusza dobra oraz prawa osobiste ofiary,
- sprawca wywołuje szkody w wymiarze psychicznym oraz fizycznym; włącznie z cierpieniem u osoby; dochodzi do niej w rodzinie, w kręgu osób ze sobą spokrewnionych albo pozostających w nieformalnej, bliskiej relacji.
Wyodrębniono cztery podstawowe formy przemocy domowej:
- przemoc psychiczną – sprawca narusza godność osobistą swojej ofiary; ta forma przemocy w rodzinie występuje w wielu różnych wariantach (np. szantaż, upokarzanie, krytykowanie, zastraszanie, śledzenie, nękanie),
- przemoc fizyczną – sprawca narusza nietykalność cielesną innej osoby (np. bije ją, krępuje, ciągnie za włosy itp.),
- przemoc ekonomiczną – sprawca posuwa się do naruszania własności ofiary albo zaczyna ją zaniedbywać w wymiarze ekonomicznym (np. zabieranie pieniędzy, wydzielanie środków na wszystkie wydatki, okradanie, niszczenie czyjejś własności itd.),
- przemoc seksualną – sprawca poprzez groźby albo z użyciem siły zmusza swoją ofiarę do współżycia i innych praktyk o charakterze seksualnym (dochodzi do tego wbrew woli ofiary).
Przemoc domowa – po czym ją poznać?
U osób, które są ofiarami przemocy domowej, można zauważyć wiele związanych z nią następstw. Są to m.in.:
- rozwinięta silna zależność,
- zaniżone poczucie wartości,
- bierność (przekonanie, że nie uda się zmienić własnej sytuacji),
- obniżony nastrój,
- brak siły (mocy sprawczej),
- zaburzenia lękowe,
- problemy ze snem,
- dolegliwości psychosomatyczne,
- siniaki, blizny i inne oznaki fizycznego znęcania się,
- drażliwość,
- depresja,
- obwinianie się za swoją sytuację.
Dzieci także mierzą się z wieloma negatywnymi następstwami przemocy domowej. U nich zazwyczaj uwidaczniają się:
- obrażenia fizyczne (np. zasinienia, oparzenia, zadrapania, urazy narządów wewnętrznych),
- zaburzenia zachowania i zaburzenia emocjonalne (np. problemy z koncentracją i z nauką, fobie, lęki, autoagresywne postępowanie, izolowanie się, opóźnienia w rozwoju intelektualnym i fizycznym, zachowania agresywne, słabo rozwinięte umiejętności społeczne,
- dolegliwości psychosomatyczne (np. jąkanie, zaburzenia łaknienia, bóle brzucha, moczenie nocne, wysypka o nieustalonym pochodzeniu).
Oprócz tego dzieci, które są ofiarami przemocy w rodzinie:
- często są pobudzone i agresywne,
- zazwyczaj rozwiązują konflikty przy użyciu siły,
- nie wierzą we własne możliwości,
- mają zaniżone poczucie własnej wartości,
- są wycofane i mają problemy z wchodzeniem w relacje i interakcje z rówieśnikami,
- mierzą się z huśtawką nastrojów (w jednej chwili są radosne i zadowolone, a za chwilę wpadają w złość),
- często szukają aprobaty i akceptacji poza domem (są podatne na wpływy ze strony grup ryzyka i na sięganie po różne używki i środki psychoaktywne).

Gdzie zgłosić przemoc domową?
Najszybszy i najłatwiejszy sposób na zgłoszenie przemocy domowej to skontaktowanie się z policją. Można to uczynić osobiście, udając się na najbliższy komisariat albo poprzez zadzwonienie na numer alarmowy 112. Gdy dochodzi do sytuacji, które w sposób realny zagrażają życiu ofiary, policja jest zobligowana do tego, żeby przedsięwziąć natychmiastowe działania.
Można także skontaktować się z ośrodkami pomocy społecznej. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Gminny Ośrodek Pomocy Rodzinie zapewniają wsparcie ofiarom przemocy domowej i osobom, które chcą powiadomić o przemocowych zachowaniach z ich otoczenia. Można się z nimi skontaktować osobiście, mailowo albo telefonicznie.
Kolejna z dostępnych w tym wypadku opcji to anonimowe linie wsparcia. One sprawdzają się wtedy, gdy osoba, która chce powiadomić o przemocy domowej, obawia się skutków (konsekwencji) jej bezpośredniego zgłoszenia. Wówczas można skorzystać z tego rodzaju anonimowych linii wsparcia jak Ogólnopolski Telefon Zaufania dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (numer 801 120 002).
Osoby, które są świadkami albo ofiarami przemocy w domu, mogą także skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej „Twój Parasol”. To praktyczne, a przy tym i efektywne narzędzie, które umożliwia pozyskanie wsparcia i wszelkich potrzebnych w danej chwili informacji.
Co się dzieje po zgłoszeniu przemocy domowej?
Po skontaktowaniu się z „Niebieską Linią” konsultanci udzielają potrzebnych informacji (na temat dostępnych form wsparcia i pomocy). Ponadto powiadamiają o tym, w jaki sposób można zgłaszać akty przemocy w sposób efektywny oraz bezpieczny.
Po poinformowaniu o przemocy domowej właściwe służby wdrażają działania, które mają na celu ochronę ofiary i pociągnięcie do odpowiedzialności sprawcę. Na samym początku policja udaje się na miejsce zdarzenia. Tam zabezpiecza wszelkie dowody i zaczyna przesłuchiwać świadków. Później sprawca może zostać skierowany do sądu. Tam zapadają dalsze decyzje (sąd może zadecydować o zakazie zbliżania się sprawcy do ofiary i o jego areszcie).
Równocześnie ofiara uzyskuje dostęp do wsparcia o charakterze prawnym, psychologicznym oraz socjalnym. Może do tego dojść w formie terapii indywidualnej, różnego rodzaju grup wsparcia albo pomocy na etapie poszukiwania nowego miejsca zamieszkania, pracy itd.
Ofiary przemocy domowej mogą także skorzystać z prawa do odszkodowania za doznane krzywdy. Z kolei w obliczu zagrożenia życia należy im się natychmiastowa ochrona (np. w postaci wydawanego przez sąd zakazu zbliżania się).
Przemoc domowa – jaka kara dla sprawcy?
Jak wynika z artykułu 207 Kodeksu karnego, każdy, kto znęca się w sposób psychiczny albo fizyczny nad osobą najbliższą albo inną, która pozostaje w przemijającym albo trwałym związku zależności (względem sprawcy), podlega karze pozbawienia wolności (od 3 miesięcy do 5 lat).
Gdy akty przemocy dotyczą osoby, która jest nieporadna (z uwagi na jej stan psychiczny, wiek albo stan fizyczny), trzeba się liczyć z karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Jeśli ponadto sprawca stosuje szczególne okrucieństwo, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Z najwyższym wymiarem kary trzeba się liczyć wtedy, gdy sprawca doprowadził pokrzywdzonego/ą do targnięcia się na własne życie. Wówczas kara waha się od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.
Jesteś ofiarą przemocy domowej? Poproś o pomoc!
Każdy, kto doświadcza przemocy domowej, powinien jak najszybciej poszukać pomocy. Jeśli nie chce pójść na policję ani zadzwonić na „Niebieską Linię”, może np. porozmawiać o swojej sytuacji z kimś z rodziny albo z przyjacielem. Ważne, żeby wykonać ten pierwszy krok, bo zaraz po nim przyjdzie czas na kolejne. Wsparcie bliskich osób jest wówczas kluczowe, bo dzięki nim ofiara przemocy domowej czuje się pewniej i ma poczucie, że nie jest ze swymi problemami sama.
Przeczytaj też inne nasze artykuły z działu PORADY!
Komentarze Przemoc domowa – reaguj, nie bądź obojętny! (0)
Która gmina jest właściwą do prowadzenia procedury Niebieskiej Karty: ta, gdzie mieszka osoba podejrzewana o stosowanie przemocy w rodzinie czy ta, gdzie mieszka osoba wobec której niej jest stosowana przemoc w rodzinie?
Czy należy informować osobę podejrzewaną o stosowanie przemocy w rodzinie i osobę podejrzewaną o to, iż wobec niej jest stosowana przemoc w rodzinie o zakończeniu procedury Niebieskiej Karty?
Przemoc w rodzinie a odebranie dziecka

Dofinansowanie do żłobka – jak uzyskać, ile wynosi, kto może się starać?

Pozew o alimenty – kompleksowy poradnik
