Partnerzy

      Newsy

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy

Gminna pomoc w przemocy

W skład tworzonych w gminie zespołów interdyscyplinarnych wchodzić mają m.in. przedstawiciele: OPS-ów, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, prokuratury, kuratora sądowego, edukacji, ochrony zdrowia i organizacji pozarządowych. Zespoły interdyscyplinarne mają podejmować działania, które będą zapobiegać przemocy w rodzinie. Ich zadaniem będzie m.in. diagnozowanie problemu, inicjowanie interwencji, opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach.

W projekcie znalazł się zapis zakazujący karcenie dziecka w sposób naruszający jego godność, a także zadawanie dziecku cierpień psychicznych i fizycznych.

 – Kary cielesne stosowane wobec dzieci nie będą tolerowane – powiedział premier Donald Tusk po przyjęciu projektu przez rząd. – Projekt plus wielka kampania edukacyjna, narodowo-wychowawcza, przyczyni się do tego, że w Polsce dzieci nie będą musiały bać się swoich rodziców, nie będą bite, a w najdrastyczniejszych przypadkach nie będą zabijane – podkreślił.

Nowelizacja zakłada wprowadzenie bezpłatnej obdukcji lekarskiej u lekarza pierwszego kontaktu, możliwość zabrania dziecka z domu zagrożonego przemocą przez właściwie przeszkolonych pracowników socjalnych oraz wprowadzenie nakazu opuszczenia lokalu przez sprawcę. Planowane jest rozszerzenie stosowania procedury Niebieskiej Karty, m.in. na przedstawicieli ochrony zdrowia i oświaty. Niebieska Karta stosowana jest przy interwencji policji w przypadkach przemocy domowej. W projekcie rozszerzono zadania kontrolne wojewody w zakresie nadzoru nad realizacją programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wojewoda obok monitorowania zjawiska przemocy ma kontrolować działania na wszystkich szczeblach administracji samorządowej.

O przyśpieszenie prac nad rządową nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie apelował do premiera Donalda Tuska pod koniec stycznia Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. –  Powołanie systemu przeciwdziałania przemocy na poziomie samorządów uważam za warunek konieczny, abyśmy mogli mówić o rzeczywistej pomocy dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie – napisał.

Nowelizacja ustawy powstała przy współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje, Komitetem Ochrony Praw Dziecka, Fundacją Mederi, Stowarzyszeniem na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, Stowarzyszeniem Damy Radę oraz Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. We wtorek premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które zajmują się przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci.

Gminy w obronie dzieci

Przemoc w gminie monitorowana  

www.samorzad.pap.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy (0)

      4 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Warszawa: Zaproszenie na seminarium pt. Zmiany w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

10 listopada 2010     
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytutu...»

Prawne aspekty przemocy domowej

19 lutego 2012     
Publikujemy artykuły na temat zjawiska przemocy domowej, które ukazały się na stronie...»
Ustawa laptopowa już opublikowana

Ustawa laptopowa już opublikowana

25 lipca 2023      TAGI:      
W dniu 18.07.2023 r. została opublikowana ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu...»

Porozumienie bez przemocy

12 stycznia 2009     
Kij baseballowy jaki jest – każdy widzi. Do czego służy? Wiadomo – wniektórych...»

Ustawa dla pracowników socjalnych

03 kwietnia 2004     
Rok 2004: Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Pracowników Socjalnych PTPS...»

Emerytury „czerwcowe” na nowo

10 lipca 2025      TAGI:      
Parę dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w sprawie  „emerytur...»