Partnerzy

      Newsy

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy

Gminna pomoc w przemocy

W skład tworzonych w gminie zespołów interdyscyplinarnych wchodzić mają m.in. przedstawiciele: OPS-ów, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, prokuratury, kuratora sądowego, edukacji, ochrony zdrowia i organizacji pozarządowych. Zespoły interdyscyplinarne mają podejmować działania, które będą zapobiegać przemocy w rodzinie. Ich zadaniem będzie m.in. diagnozowanie problemu, inicjowanie interwencji, opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach.

W projekcie znalazł się zapis zakazujący karcenie dziecka w sposób naruszający jego godność, a także zadawanie dziecku cierpień psychicznych i fizycznych.

 – Kary cielesne stosowane wobec dzieci nie będą tolerowane – powiedział premier Donald Tusk po przyjęciu projektu przez rząd. – Projekt plus wielka kampania edukacyjna, narodowo-wychowawcza, przyczyni się do tego, że w Polsce dzieci nie będą musiały bać się swoich rodziców, nie będą bite, a w najdrastyczniejszych przypadkach nie będą zabijane – podkreślił.

Nowelizacja zakłada wprowadzenie bezpłatnej obdukcji lekarskiej u lekarza pierwszego kontaktu, możliwość zabrania dziecka z domu zagrożonego przemocą przez właściwie przeszkolonych pracowników socjalnych oraz wprowadzenie nakazu opuszczenia lokalu przez sprawcę. Planowane jest rozszerzenie stosowania procedury Niebieskiej Karty, m.in. na przedstawicieli ochrony zdrowia i oświaty. Niebieska Karta stosowana jest przy interwencji policji w przypadkach przemocy domowej. W projekcie rozszerzono zadania kontrolne wojewody w zakresie nadzoru nad realizacją programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wojewoda obok monitorowania zjawiska przemocy ma kontrolować działania na wszystkich szczeblach administracji samorządowej.

O przyśpieszenie prac nad rządową nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie apelował do premiera Donalda Tuska pod koniec stycznia Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. –  Powołanie systemu przeciwdziałania przemocy na poziomie samorządów uważam za warunek konieczny, abyśmy mogli mówić o rzeczywistej pomocy dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie – napisał.

Nowelizacja ustawy powstała przy współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje, Komitetem Ochrony Praw Dziecka, Fundacją Mederi, Stowarzyszeniem na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, Stowarzyszeniem Damy Radę oraz Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. We wtorek premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które zajmują się przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci.

Gminy w obronie dzieci

Przemoc w gminie monitorowana  

www.samorzad.pap.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy (0)

      3 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Psychologiczne uwarunkowania przemocy domowej

29 grudnia 2017      TAGI:      
W dniu 25 stycznia 2018 roku w godzinach 11.00–14.00 w centrum konferencyjnym Dolnośląskiej...»

Ustawa o kombatantach (…) i Ustawa o pomocy społecznej – kolejne małe – wielkie zmiany

12 października 2016      TAGI:      
W dniu 13 września 2016 r. wpłynął do sejmu projekt ustawy o zmianie Ustawy o kombatantach...»

Warszawa: Zaproszenie na seminarium pt. Zmiany w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

10 listopada 2010     
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytutu...»

Ustawa dla pracowników socjalnych

03 kwietnia 2004     
Rok 2004: Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Pracowników Socjalnych PTPS...»

Porozumienie bez przemocy

12 stycznia 2009     
Kij baseballowy jaki jest – każdy widzi. Do czego służy? Wiadomo – wniektórych...»
3 LATA LOKALNYCH PLANÓW ROZWOJU USŁUG SPOŁECZNYCH

„3 LATA LOKALNYCH PLANÓW ROZWOJU USŁUG SPOŁECZNYCH” – konferencja online

05 maja 2025      TAGI:   
Mija właśnie 3 lata od wdrażania pierwszych Regionalnych Planów Deinstytucjonalizacji...»