Newsy

Prawne aspekty przemocy domowejPublikujemy artykuły na temat zjawiska przemocy domowej, które ukazały się na stronie internetowej przemocdomowa.com.pl, gdzie powstał unikatowy poradnik dla ofiar przemocy domowej.

Poradnik adresowany do kobiet, które są ofiarami przemocy domowej, może być również użyteczny dla osób, które zajmują się zjawiskiem przemocy domowej m.in. pracowników socjalnych, kuratorów społecznych. Autorem niniejszego opracowania jest Mariusz Stelmaszczyk – adwokat, który prowadzi w Warszawie Kancelarię Adwokacką specjalizującą się w sprawach rodzinnych i karnych.


Proponowana publikacja w przystępny sposób prezentuje prawne aspekty zjawiska przemocy domowej, stosowane procedury, uprawnienia ofiary przemocy domowej. Dzięki uprzejmości autora   publikujemy teksty/artykuły, które ukazały się w witrynie Przemoc domowa – poradnik prawny (http://przemocdomowa.com.pl)


Dlaczego warto zawiadomić Policję lub Prokuratora o przemocy domowej?


Zawiadomienie Policji lub Prokuratury o przestępstwie przemocy ze strony męża, konkubenta, partnera lub rodziców jest aktem wielkiej odwagi. Wymaga przezwyciężenia uczucia wstydu związanego z ujawnieniem obcej osobie, że jesteś ofiarą przemocy. Wymaga również przełamania strachu przed reakcją sprawcy przemocy. Do tego dochodzi brak wiary w skuteczną i szybką pomoc ze strony organów ścigania. Takie zawiadomienie o przestępstwie przemocy domowej sprawia, że przemoc jakiej doświadczasz przestaje być prywatną sprawą sprawcy przemocy i jego ofiary. Sprawca przemocy nie będzie mógł już powiedzieć „proszę się nie wtrącać, to prywatna sprawa moja i mojej żony”.


Zawiadomienie o przestępstwie przemocy domowej powoduje wszczęcie postępowania karnego, którego celem jest udzielenie kobiecie dotkniętej przemocą skutecznej ochrony w razie zagrożenia jej życia lub zdrowia oraz ukaranie sprawcy przemocy za popełnione przestępstwo.


Zawiadomienie o przestępstwie popełnionym przez sprawce przemocy domowej spowoduje postawienie mu zarzutu popełnienia przestępstwa. Z tą chwilą sprawca przemocy stanie się podejrzanym w sprawie karnej o przestępstwo. To z kolei niesie za sobą następujące konsekwencje:  • w razie dalszego stosowania wobec Ciebie przemocy w sposób zagrażający Twojemu życiu lub zdrowiu sprawca przemocy powinien  zostać aresztowany lub usunięty z mieszkania na mocy postanowienia prokuratora lub Sądu


  • w razie podjęcia przez sprawcę przemocy próby grożenia Ci, zastraszenia Cię w celu wycofania sprawy karnej sprawca przemocy powinien zostać aresztowany przez Sąd.

O tym dlaczego kobiety dotknięte przemocą domową nie zgłaszają się na Policję oraz jak usunąć sprawcę przemocy domowej z mieszkania dowiesz się z publikacji, która jest dostępna w linku poniżej lub na stronie internetowej www.przemocdomowa.com.pl 

Przemoc domowa – poradnik dla kobiet ofiar przemocy
(plik pdf) 25 stron, autor: Adwokat  Mariusz Stelmaszczyk


źródło: info. własna
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      1 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Konferencja: ,,Osoba doświadczająca przemocy w świecie milczenia czy wsparcia? Człowiek człowiekowi… Refleksje interdyscyplinarne”

04 grudnia 2017      TAGI:      
W dniu 6.12.2017 r. odbędzie się Konferencja Naukowa na temat ofiary przemocy - Osoba...»

„Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” edycja 2017 – wyniki

15 maja 2017      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu „Wspieranie...»

Jednostki samorządu terytorialnego przeciw przemocy w rodzinie

15 stycznia 2018      TAGI:      
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło otwarty konkurs ofert na realizację...»

„Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” – Wyniki

27 kwietnia 2018      TAGI:      
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało wyniki konkursu w ramach...»

„Praca socjalna wobec sytuacji kryzysowych. Aspekty interdyscyplinarne” – konferencja

06 czerwca 2017      TAGI:         
W dniu 7.06.2017 r. odbędzie się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego...»