Pamięci Anny Walentynowicz
Pragnąc, by pozostał ślad materialny po życiu, działalności i śmierci pani Anny Walentynowicz, zwracamy się o zmianę nazwy obecnej Alei Zwycięstwa w Gdańsku na Aleję Anny Walentynowicz. Aleja ta łączy rejon Stoczni Gdańskiej, w której Anna Walentynowicz pracowała, z dzielnicą Gdańsk – Wrzeszcz, gdzie mieszkała.
Proponowany do zmiany nazwy odcinek głównej trasy trójmiejskiej (dawniej Wielka Aleja, potem Hindenburgallee, Aleja Marszałka Rokossowskiego, i wreszcie Aleja Zwycięstwa) po II wojnie światowej nazywa się w sposób obcy tożsamości Gdańska, zgodny ze zwyczajami peerelowskimi, gdzie „zwycięstwo” oznaczało zaprowadzenie i trwanie komunistycznej władzy.
Anna Walentynowicz była legendą oraz symbolem walki o wolność, sprawiedliwość i prawdę, a w historii jej życia zawiera się również historia naszej Ojczyzny oraz Miasta. Proponowana zmiana nazwy zwiąże, więc w sposób szczególny ten fragment Gdańska z jego najnowszymi dziejami.
Życie, działalność i śmierć Anny Walentynowicz domagają się godnego uczczenia tym bardziej, że mimo swej wielkiej popularności w kraju i na świecie była człowiekiem skromnym, odrzucała zaszczyty i nigdy nie piastowała żadnych urzędów. Należy dodać, że takie uhonorowanie osoby zmarłej, a w sposób zupełnie wyjątkowy zasłużonej, nie jest niczym niezwykłym w historii miast i krajów.
Zwracam się do Państwa, jako do przyjaciół Pani Anny Walentynowicz i sygnatariuszy jej "Apelu do Polaków" z serdeczną prośbą o poparcie naszego wniosku do Rady i Prezydenta Miasta Gdańska o zmianę nazwy obecnej Alei Zwycięstwa w Gdańsku na Aleję Anny Walentynowicz.
W załączniku do listu tekst wniosku wraz z informacją o adresie petycji, danych kontaktowych i formie składania poparcia przez osoby bez adresu internetowego.
Wniosek w sprawie z usasadnieniem oraz dane kontaktowe [ tutaj ]
Dane kontaktowe: Joanna Radecka, 81-109 Gdynia, ul. Dickmana 22/7,
e-mail: [email protected], tel. 58 352 30 22, tel. kom.: 662 762 62
Podpisy poparcia można składać na stronie:
https://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=5639
Formularze do podpisu poparcia dla osób bez dostępu do internetu
można otrzymać pod adresem kontaktu lub na stronach
https://www.gdynia.mm.pl/~abz/ulWalentynowicz.pdf
oraz https://zbszk.freehost.pl/ulWalentynowicz.pdf
w imieniu
Trójmiejskiego Społecznego Komitetu na Rzecz
Uczczenia Pamięci Anny Walentynowicz
Joanna Radecka, Gdynia
[email protected]
oprac. ops.pl angoc
Komentarze Pamięci Anny Walentynowicz (0)
Pamięci ofiar KL Ravensbrück
Pamięci więźniarek KL Ravensbrück
Pamięci ofiar Chińskiej Republiki Ludowej
Nasz płomień pamięci
Deficyt kandydatów na opiekunów prawnych dla osób ubezwłasnowolnionych całkowicie
