Partnerzy

      Newsy

Ustawa o pieczy zastępczej z poprawką Senatu RP


Polskie organizacje LGBT uważają za dyskryminujący zapis w Ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, mówiący o tym, że rodzice zastępczy i osoby prowadzące rodzinny dom dziecka nie mogą być homoseksualistami. Warunek ten nie dotyczy osób, które będą asystentami rodziny.

Piecza z poprawką

W dniach 25-26 maja 2011 roku Senat RP wniósł poprawki do Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Powiaty nie będą musiały od razu bezwarunkowo powoływać koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej – zdecydowali senatorowie. Przepisy o asystentach rodzin w gminach nie zostały złagodzone.

W czwartkowym głosowaniu Senat poparł ustawę o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, która zakłada m.in. wprowadzanie w powiatach nowej funkcji koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Ma on sprawować opiekę nad rodzinami zastępczymi, pomagać rodzinom zastępczym w pracy z rodziną biologiczną, ułatwiać poszukiwanie specjalistycznego wsparcia.

Senatorowie wprowadzili do ustawy poprawkę przewidującą, że w pierwszych trzech latach obowiązywania ustawy obligatoryjnie opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej objęte będą te rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka, które mają doświadczenie krótsze niż trzy lata.

Pozostałe rodziny – mogą, ale nie muszą być objęte opieką koordynatora, w ich przypadku funkcję tę pełnić może organizator rodzinnej pieczy zastępczej. Po trzech latach wszystkie rodziny powinny znaleźć się pod opieką koordynatora.

W gminach mają być powoływani asystenci rodziny, którzy mają wspierać rodziny z problemami i docelowo sprawić, że jak najmniej dzieci będzie trafiało do pieczy zastępczej. Ustawa zakłada, że po dokonaniu analizy sytuacji rodziny, pracownik socjalny przeprowadzający wywiad środowiskowy wnioskuje do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przydzielenie rodzinie asystenta. Senat odrzucił poprawkę, zakładającą fakultatywność tego rozwiązania.

Senatorowie przegłosowali skrócenie maksymalnego czasu pobytu dziecka w rodzinnym pogotowiu opiekuńczym z 6 do 4 miesięcy, a wyjątkowych przypadkach z 12 do 8 miesięcy. Zdecydowali także, że w szczególnych przypadkach liczba dzieci w placówce opiekuńczo-terapeutycznej może wynieść maksymalnie 45 dzieci, a nie 30 – jak przewidywała ustawa.

Ponadto senatorowie poparli poprawkę senatora Piotra Kalety (PiS), zastrzegającą, że rodzice zastępczy i osoby prowadzące rodzinny dom dziecka nie mogą być homoseksualistami. Przeciw temu zapisowi zaprotestowały polskie organizacje LGBT (Lesbijek, Gejów, Biseksualistów i osób Transgenderowych). /aba/

Ustawa w Senacie www.senat.gov.pl/k7/pos/077/077porz.htm 

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

źródło: info. własna oraz www.samorzad.pap.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Ustawa o pieczy zastępczej z poprawką Senatu RP (0)

      3 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Protest w sprawie Rodzinnej Opieki Zastępczej

09 grudnia 2011     
Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej skierowała do Premiera Donalda Tuska...»
Ustawa „Kamilka” w nowelizacji

Ustawa „Kamilka” w nowelizacji

17 lutego 2025      TAGI:      
Trwają prace nad nowelizacją tzw. ustawy Kamilka. Jakie zmiany mogą się pojawić...»
„Człowiek w postkwantowej rzeczywistości”

NIK skontrolował pracę koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej

28 czerwca 2021      TAGI:      
NIK skontrolowało pomoc udzielaną rodzinom zastępczym przez koordynatorów rodzinnej...»

Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej

14 marca 2011     
21 lutego 2011 roku pod numerem KRS 0000378972,  jako związek stowarzyszeń, została...»

Nie dla ustawy o wsparciu rodziny
i systemie pieczy zastępczej

22 października 2010     
W wtorek 19.10.2010 roku odbyło się w Sejmie wysłuchanie publiczne w sprawie projektu...»

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy

04 lutego 2009     
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy wrodzinie....»