Partnerzy

      Newsy

Ustawa o pieczy zastępczej z poprawką Senatu RP


Polskie organizacje LGBT uważają za dyskryminujący zapis w Ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, mówiący o tym, że rodzice zastępczy i osoby prowadzące rodzinny dom dziecka nie mogą być homoseksualistami. Warunek ten nie dotyczy osób, które będą asystentami rodziny.

Piecza z poprawką

W dniach 25-26 maja 2011 roku Senat RP wniósł poprawki do Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Powiaty nie będą musiały od razu bezwarunkowo powoływać koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej – zdecydowali senatorowie. Przepisy o asystentach rodzin w gminach nie zostały złagodzone.

W czwartkowym głosowaniu Senat poparł ustawę o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, która zakłada m.in. wprowadzanie w powiatach nowej funkcji koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Ma on sprawować opiekę nad rodzinami zastępczymi, pomagać rodzinom zastępczym w pracy z rodziną biologiczną, ułatwiać poszukiwanie specjalistycznego wsparcia.

Senatorowie wprowadzili do ustawy poprawkę przewidującą, że w pierwszych trzech latach obowiązywania ustawy obligatoryjnie opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej objęte będą te rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka, które mają doświadczenie krótsze niż trzy lata.

Pozostałe rodziny – mogą, ale nie muszą być objęte opieką koordynatora, w ich przypadku funkcję tę pełnić może organizator rodzinnej pieczy zastępczej. Po trzech latach wszystkie rodziny powinny znaleźć się pod opieką koordynatora.

W gminach mają być powoływani asystenci rodziny, którzy mają wspierać rodziny z problemami i docelowo sprawić, że jak najmniej dzieci będzie trafiało do pieczy zastępczej. Ustawa zakłada, że po dokonaniu analizy sytuacji rodziny, pracownik socjalny przeprowadzający wywiad środowiskowy wnioskuje do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przydzielenie rodzinie asystenta. Senat odrzucił poprawkę, zakładającą fakultatywność tego rozwiązania.

Senatorowie przegłosowali skrócenie maksymalnego czasu pobytu dziecka w rodzinnym pogotowiu opiekuńczym z 6 do 4 miesięcy, a wyjątkowych przypadkach z 12 do 8 miesięcy. Zdecydowali także, że w szczególnych przypadkach liczba dzieci w placówce opiekuńczo-terapeutycznej może wynieść maksymalnie 45 dzieci, a nie 30 – jak przewidywała ustawa.

Ponadto senatorowie poparli poprawkę senatora Piotra Kalety (PiS), zastrzegającą, że rodzice zastępczy i osoby prowadzące rodzinny dom dziecka nie mogą być homoseksualistami. Przeciw temu zapisowi zaprotestowały polskie organizacje LGBT (Lesbijek, Gejów, Biseksualistów i osób Transgenderowych). /aba/

Ustawa w Senacie www.senat.gov.pl/k7/pos/077/077porz.htm 

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

źródło: info. własna oraz www.samorzad.pap.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Ustawa o pieczy zastępczej z poprawką Senatu RP (0)

      1 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Ustawa o pomocy społecznej w Sejmie

05 sierpnia 2015      TAGI:         
Na wspólnym posiedzeniu, w dniu 5 sierpnia br., sejmowa Komisja Polityki Społecznej...»

Nadchodzą zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny...»

Asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2017 – wyniki Programu

12 czerwca 2017      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki Programu Asystent...»

Ustawa o pomocy społecznej

22 stycznia 2011     
W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy społecznej. Rozpatrywane sądwa...»

Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej

14 marca 2011     
21 lutego 2011 roku pod numerem KRS 0000378972,  jako związek stowarzyszeń, została...»

Ustawa o pomocy społecznej – zmiany

05 maja 2009     
Na stronie BIP MPiPS opublikowano stanowisko Komitetu Rady Ministrów w sprawie Ustawa...»