Newsy

Zaległości czynszowe stanowią przesłankę wstrzymania wypłaty dodatku mieszkaniowego

 

Fakt nieopłacania na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny, w świetle treści art. 7 ust. 11 ustawy o dodatkach mieszkaniowych, stanowi wystarczającą przesłankę wydania przez właściwy organ decyzji o wstrzymaniu wypłaty dodatku mieszkaniowego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Skarżący uprawniony na mocy decyzji wójta do dodatku mieszkaniowego, nie opłacał na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny. Wójt wstrzymał dodatek mieszkaniowy z powodu zaległości czynszowych. Od powyższej decyzji skarżący złożył odwołanie podnosząc, że dokonał wpłaty zaległej kwoty na rachunek bankowy wspólnoty mieszkaniowej. Jednak, jak się okazało, wspólnota po reorganizacji miała już nowy rachunek bankowy, a pieniądze skarżącego wpłynęły na inne konto.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy stwierdził, że warunkiem wypłaty dodatku mieszkaniowego poprzez przekazywanie go na konto zarządcy budynku jest regulowanie na bieżąco należności pozostałych do zapłacenia przez osobę otrzymującą dodatek. W przeciwnym razie jego wypłata jest obligatoryjnie wstrzymywana w drodze decyzji administracyjnej do czasu uregulowania zaległości. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację SKO.

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrując skargę kasacyjną stwierdził, iż nie ma wątpliwości, iż skarżący nie opłacał na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny. Sąd zgodził się z decyzją Sądu I instancji, iż fakt nieopłacania na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny, w świetle treści art. 7 ust. 11 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71, poz. 734 ze zm.), stanowi wystarczającą przesłankę wydania przez właściwy organ decyzji o wstrzymaniu wypłaty dodatku mieszkaniowego. (…)

Pełna treść artykułu dostępna jest tutaj [https://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/zaleglosci-czynszowe-stanowia-przeslanke-wstrzymania-wyplaty-dodatku-mieszkaniowego-i-osk-1260-10]

Więcej na temat pomocy społecznej w jednostkach samorządu terytorialnego w Serwisie Samorządowym Wolters Kluwer Polska www.samorzad.LEX.pl  

oprac. ops.pl angoc

Komentarze Zaległości czynszowe stanowią przesłankę wstrzymania wypłaty dodatku mieszkaniowego (0)

      4 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Kwoty wolne w górę

Minister apeluje o sprawniejsze wypłaty świadczeń

24 lipca 2019      TAGI:         
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciła się z apelem do jednostek...»

Wzór postanowienia o podjęciu zawieszonego postępowania w sprawie ustalenia prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego

29 sierpnia 2011     
Wzór postanowienia o podjęciu zawieszonego postępowania w sprawie dotyczącej ustalenia...»
„Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”

„Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”

05 lipca 2024      TAGI:   
W dniu 24.06.2024 r. została opublikowana w Monitorze Polskim uchwała nr 62 Rady Ministrów...»

Wzory postanowień i decyzji w sprawach dodatku mieszkaniowego

16 maja 2011     
W dziale |Wzory| Portalu Prawosocjalne.pl zostały udostępnione wzory decyzji i postanowienia...»

Fedak: mimo oszczędności pieniędzy na wypłaty zasiłków nie zabraknie

04 lipca 2009     
Mimo oszczędności w rezerwach celowych, w tym w Funduszu Alimentacyjnym, pieniędzy...»

Seniorzy bez dodatku pielęgnacyjnego

20 czerwca 2009     
Od 2011 r. zniknie powszechny dodatek pielęgnacyjny wypłacany w wysokości 173 złtym...»