Seniorzy bez dodatku pielęgnacyjnego
Od 2011 r. zniknie powszechny dodatek pielęgnacyjny wypłacany w wysokości 173 zł tym emerytom, którzy skończyli 75 lat. Dostaną go tylko ci, którzy naprawdę potrzebują opieki. Zamiast niego pojawią się vouchery, którymi osoby niesamodzielne będą mogły zapłacić np. za opiekę pielęgniarki. W najbliższy czwartek zespół ekspertów zakończy pracę nad "Zieloną księgą o opiece długoterminowej".
Pieniądze na to wszystko będą pochodziły z nowej składki na ubezpieczeniowej płaconej przez każdego pracownika. W przyszłym roku Platforma Obywatelska planuje wielką reformę systemu opieki dla osób starszych i niedołężnych.
– Zmienimy cały system pomocy osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji – mówi senator Mieczysław Augustyn, szef parlamentarno-eksperckiego zespołu, który już od ubiegłego roku pracuje nad projektem ustawy. – To konieczne, bo Polsce grozi demograficzne tsunami – dodaje.
Eksperci szacują, że do 2035 r. liczba osób po 65. roku życia wzrośnie o 70 proc., a po 80 – aż o 126 proc. I nie będzie się komu nimi zająć, bo połowa z tych osób będzie żyła samotnie. W najbliższy czwartek zespół zakończy pracę nad "Zieloną księgą o opiece długoterminowej" – pierwszym w Polsce dokumentem, który całościowo diagnozuje system opieki nad osobami niedołężnymi, więcej…>
Będziemy płacić nowy podatek – za starość
Voucher zamiast dodatku pielęgnacyjnego
Ubezpieczenie od starości to populizm i walka o głosy
źródło: POLSKA THE TIMES
www.polskatimes.pl