Dodatki mieszkaniowe – zmiany
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej OR Gdańsk zaprasza pracowników ośrodków pomocy społecznej na otwarte szkolenie: ZMIANY W WYSOKOŚCI USTALANIA PRAWA ORAZ TRYBU I ZASAD OKREŚLANIA DODATKU MIESZKANIOWEGO. Termin szkolenia: 22 listopada 2012.
ZMIANY W WYSOKOŚCI USTALANIA PRAWA ORAZ TRYBU I ZASAD OKREŚLANIA DODATKU MIESZKANIOWEGO OBOWIĄZUJĄCEGO OD DNIA 1 LIPCA 2011 R. ŹRÓDŁA DOCHODU RODZINY I ICH WPŁYW NA WYSOKOŚĆ NALEŻNEGO DODATKU MIESZKANIOWEGO. METRYKA SPRAWY, JAKO OBOWIĄZUJĄCA CZĘŚĆ AKT SPRAWY
TERMIN SZKOLENIA: 22 LISTOPADA 2012 R.
Adresaci: Szkolenie adresowane jest do pracowników Urzędów Gmin, Ośrodków Pomocy Społecznej oraz jednostek zarządzających mieniem komunalnym lub prowadzących gospodarkę mieszkaniową, o ile są upoważnione do wydawania decyzji w sprawach dodatku mieszkaniowego.
Cel szkolenia: Omówienie najnowszych zmian prawnych z obszaru zasad przyznawania dodatków mieszkaniowych wraz z orzecznictwem z tego zakresu.
Korzyści: Materiały przekazywane uczestnikom zawierają akty prawne w obowiązującej treści, projekty zmian przepisów oraz wybrane orzeczenia sądów administracyjnych.
Program:
1. Sposób prowadzenia metryki sprawy administracyjnej.
2. Istotne zmiany od dnia 1 lipca 2011r. ustawy o dodatkach mieszkaniowych, szczególna sytuacja właściciela domu jednorodzinnego w postępowaniu administracyjnym w przedmiocie przyznania dodatku mieszkaniowego.
3. Pojęcie dochodu rodziny i sposoby jego ustalania.
4. Dodatek pielęgnacyjny, a zasiłek pielęgnacyjny w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych, a zwłaszcza uchwały NSA I OPS 8/09 z 10 grudnia 2009r.
5. Dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego, w tym z oddanego w dzierżawę.
6. Nadpłaty i niedopłaty z tytułu rozliczenia zużytej wody i centralnego ogrzewania – dochód,
a może wydatek ?
7. Definicja i rodzaje wydatków ponoszonych na lokal mieszkalny w rozumieniu przepisów ustawy o dodatkach mieszkaniowych.
8. Możliwości i zakres ograniczenia poniesionych wydatków uwzględnianych przy ustalaniu wysokości dodatku mieszkaniowego.
9. Sposoby określania powierzchni użytkowej lokalu, podstawy podwyższenia powierzchni normatywnej, prawo do dodatkowej powierzchni mieszkalnej przed i po 23 listopada 2004 r.
10. Zasady przyznawania dodatków mieszkaniowych oraz tryb ustalania ich wysokości, maksymalna wysokość dodatku, z uwzględnieniem prawa gminy do jej zmiany.
11. Przesłanki odmowy przyznania uprawnienia – definicja rażącej dysproporcji.
12. Wznowienie postępowania w sprawie przyznanego dodatku mieszkaniowego – podstawy
i tryb wznowienia,
13. Przesłanki wstrzymania wypłaty pobieranego dodatku, wygaśnięcie decyzji o przyznaniu dodatku, ponowne jego przyznanie .
14. Zasady prowadzenia postępowania administracyjnego obowiązującego przy wydawaniu decyzji administracyjnych z zakresu spraw związanych z przyznawaniem dodatków mieszkaniowych:
właściwość rzeczowa organu,
elementy i ocena wniosku złożonego przez stronę,
braki formalne wniosku
postępowanie dowodowe,
obligatoryjne składniki decyzji administracyjnej,
udział strony w postępowaniu,
doręczenie decyzji,
środki zaskarżenia,
wzruszanie decyzji ostatecznych.
Wykładowca: radca prawny, etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku
Miejsce szkolenia: Zajęcia odbywać się będą w godzinach od 10:00 do 15:00, w sali szkoleniowej biura Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodka Regionalnego w Gdańsku, przy ul. Gdyńskich Kosynierów11, I piętro, (5 min. drogi od dworca PKP i PKS)
Cena: 380 zł + VAT (23 % lub zw.)*obejmuje materiały szkoleniowe, certyfikaty i bufet w czasie przerwy. W przypadku realizacji tego szkolenia u Państwa, dla grupy liczącej nie więcej niż 20 osób, cena za grupę wynosi 3 034 zł + VAT (23 % lub zw.)*
*Podstawa zwolnienia z VAT – art.43, ust.1 pkt.29C u.p.t.u.
Zgłoszenia przyjmujemy w postaci wypełnionej karty zgłoszeniowej przesłanej na adres mailowy [email protected] lub faksem na numer 58 550 32 39.
W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 58 322 25 35.
www.gdansk.frdl.pl
oprac. ops.pl angoc