Dostępność stron internetowych
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji zorganizowało w Warszawie konferencję „Dostępność Polska 2014 – wymogi dostosowania serwisów internetowych instytucji publicznych dla potrzeb osób z niepełnosprawnością”. Spotkanie podsumowało czteroletni projekt dotyczący dostępności stron internetowych dla osób z niepełnosprawnością, stanowiąc okazję do wymiany doświadczeń specjalistów od dostępności internetowej z przedstawicielami kilkudziesięciu instytucji.
Wydarzenie zorganizowane w Centrum Konferencyjnym Muranów w Warszawie stanowiło okazję do spotkania w kontekście nadchodzącej konieczności przystosowania serwisów www instytucji publicznych pod kątem międzynarodowego standardu WCAG 2.0. Na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz.U. 2012 poz. 526), do końca maja 2015 r. wszystkie instytucje publiczne mają obowiązek dostosowania swoich serwisów internetowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Rozporządzenie obejmuje blisko 80 tysięcy podmiotów.
Konferencja „Dostępność Polska 2014” była podsumowaniem projektu „Wspieranie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług zamieszczonych w Internecie”.
W drugiej edycji projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) udało się osiągnąć duży przełom w budowie świadomości dotyczącej dostosowania polskiej sieci dla znacznej grupy jej użytkowników, obejmującej blisko 5 mln osób z niepełnosprawnością. O wartości projektu świadczą związane z nim, wymierne liczby. W ciągu 4 lat specjaliści ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji przebadali ponad 500 serwisów internetowych instytucji publicznych, a 300 z nich aktywnie wspierali we wdrażaniu dostępności. W e-szkoleniach i warsztatach realizowanych w ramach projektu wzięło udział ponad 700 osób, które na co dzień odpowiedzialne są za serwisy www instytucji. Niniejsze dane wskazują na to, że był to największy tego typu projekt w Polsce.
– Dostosowanie serwisów internetowych może realnie wpłynąć nie tylko na wygodę załatwiania spraw urzędowych i korzystania z usług rozmaitych instytucji publicznych. To także metoda zapewnienia realizacji często nierespektowanego dzisiaj prawa: swobodnego dostępu do informacji publicznej. W ćwierć wieku od demokratycznych przemian gwarantujące je regulacje są wprawdzie zapisane w naszym prawie, ale nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w praktyce – komentuje Dominik Paszkiewicz, audytor, konsultant i szkoleniowiec w zakresie dostępności oraz użyteczności Internetu ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
– Dzięki realizacji naszego projektu bardzo wiele udało się w kwestii dostępności internetowej zmienić na lepsze, ale ciągle wiele pozostaje do zrobienia. Konferencja „Dostępność Polska 2014” stanowi do tego doskonałą okazję. Cieszymy się, że dzięki spotkaniu, które zorganizowaliśmy 17 września w Warszawie, stworzyliśmy przestrzeń do spotkania kilkuset osób, które będą w najbliższym roku wcielać w życie jakże ważne zapisy w zakresie dostępności internetowej – komentuje Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja. – Jeżeli odpowiemy na nowe wyzwanie i zadbamy o Internet dostępny dla osób z równymi niepełnosprawnościami, to mamy gwarancje rzeczywistej integracji i wolności – dodaje Piotr Pawłowski.
Integracja konsekwentnie realizuje projekty z zakresu dostępności serwisów internetowych pod kątem osób z niepełnosprawnością. Do 10 października br. przyjmowane są zgłoszenia do konkursu „Serwis www bez barier”, na najbardziej dostępny serwis instytucji kultury lub wydarzenia kulturalnego, finansowanych ze środków publicznych. Szczegóły na stronie www.integracja.org w zakładce „Co robimy”. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Więcej informacji: www.integracja.org
źródło: (MK) INTEGRACJA
Komentarze Dostępność stron internetowych (0)

„Dostępność ponad barierami” – ruszył nabór wniosków

Dostępność cyfrowa w zamówieniach publicznych

„Dostępność usług społecznych dla osób starszych na wsi” – konferencja
Konferencja „Dostępność Polska 2014”

Procedura „Niebieskie karty” ze szczególnym uwzględnieniem nowego kwestionariusza szacowania ryzyka zagrożenia dla życia lub zdrowia dziecka. Dokumentowanie prowadzonych działań przez ZI oraz GDP. Szkolenie online na żywo.
