Newsy      

X-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy w Chwałkowie

Swietłana Figiel – kierownik ŚDS w Chwałkowie. Oprócz rodzin uczestników, przedstawicieli zaprzyjaźnionych placówek: Domów Pomocy Społecznej w Chwałkowie, Rogowie i Chumiętkach, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piaskach i Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kreatywni”, Środowiskowych Domów Samopomocy w Gostyniu, Krzywiniu, Kościanie, Śremie, Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu, Ośrodków Pomocy Społecznej w Krobi, Gostyniu, Poniecu i Pępowie, Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, Grupy Motocyklowej „Wolni Jeźdźcy – Piaski”, przyjaciół i sponsorów, przybyli też Alfred Siama Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego, Robert Marcinkowski Starosta Gostyński, Janusz Sikora i Damian Walczak członkowie Zarządu Powiatu Gostyńskiego, Eleonora Gościniak Skarbnik Powiatu Gostyńskiego, Sebastian Czwojda Burmistrz Krobi, Marcin Pazdaj Sekretarz Gminy Poniec, Urszula Wabińska Sekretarz gminy Pępowo, Mirosław Sobkowiak i Beata Kasperczak z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Moje życie zmieniło się…

Moje życie zmieniło się, kiedy zaczęłam jeździć do ŚDS w Chwałkowie – stwierdziła Marzena Pomoger, podsumowując swój dotychczasowy pobyt w tej powiatowej placówce, ważnej dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Historię placówki i jej dzień dzisiejszy przedstawili, odwołując się do prezentowanych fotografii, jej uczestnicy wspierani przez Swietłanę Figiel, która przypomniała, że z usług ŚDS skorzystało już 84 uczestników, a obecnie opiekuje się ona i wspiera 35 osób, ucząc ich samodzielności i umiejętności przydatnych w życiu codziennym. Podziękowano też przede wszystkim twórcom ŚDS-u: ówczesnej pani Staroście Elżbiecie Palce, dyrektorowi PCPR w Gostyniu Mirosławowi Sobkowiakowi i dyrektorowi DPS w Chwałkowie Ryszardowi Janaszakowi, a także licznej grupie obecnych przyjaciół i sponsorów Środowiskowego Domu, którym podarowano serca wykonane przez uczestników w pracowni ceramicznej. Podziękowania skierowano też do terapeutów, psychologa i pracowników ŚDS oraz opiekunów i rodziców uczestników.

Część artystyczną, wypełnioną piosenkami, wierszami i występami kabaretowymi wykonali wspólnie uczestnicy i ich rodzice, a pomogli ją przygotować terapeuci ŚDS. Była ona próbką działań realizowanych na co dzień w placówce i przypomnieniem ważnych dla społeczności powiatu imprez organizowanych przez ŚDS w Chwałkowie np.: Walentynek na sportowo, topienia marzanny i witania wiosny, Festiwalu Kultur, Święta Pieczonego Ziemniaka, wigilii i jasełek. Był też teledysk wykonany przez uczestników i wspólnie odśpiewany hymn ŚDS w Chwałkowie. Dodatkowo wystąpił działający przy ZSOiZ zespół taneczny Krob Dance oraz chór Harmonia.

Dziękując za wspaniałe przygotowanie jubileuszu, Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego podkreślił, iż – Miarą kultury społeczeństw jest ich stosunek do osób niepełnosprawnych, a działalność ŚDS jest tego dobrym przykładem. Starosta Gostyński, wręczając list gratulacyjny i jubileuszowy prezent, zacytował uczestniczkę ŚDS Marzenę Pomoger, która w wydaniu specjalnym „Ciekawostek z naszego domu” napisała – Moje życie zmieniło się, kiedy zaczęłam jeździć do ŚDS w Chwałkowie – i dodał, że jest to najlepsza ocena wystawiona placówce, bo jej autorem jest sama uczestniczka. Janusz Sikora podziękował m.in. za radość, jaką daje Dom uczestnikom i ich rodzinom, a Burmistrz Krobi, gratulując jubileuszu, przypomniał, że najważniejsze dziś i w codziennej pracy ŚDS są osoby niepełnosprawne, a dyrektor PCPR w Gostyniu podsumował życzenia podziękowaniem: – Dom jest ważny, ale to nie wszystko. Dziękuję Państwu za to, że wszyscy tu dziś zgromadzeni: uczestnicy, terapeuci, pracownicy, opiekunowie, rodzice, przyjaciele i sponsorzy – tworzymy dobrą i ciepłą rodzinę i to jest najważniejsze w domu.

Dziękując za te i innych gości życzenia, kierownik Świetłana Figiel wyznała: – Chciałabym, aby wszystkie życzenia, które dziś usłyszałam, spełniły się. Takie jest moje marzenie…

Spotkanie zakończyło się przy wielkim urodzinowym torcie w kształcie logo ŚDS. Jubileuszowej uroczystości towarzyszyła wystawa rękodzieła uczestników ŚDS w Chwałkowie oraz historia tej placówki ukazana w fotografii.

Źródło: PCPR GOSTYŃ

Komentarze X-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy w Chwałkowie (0)

      1 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Posiłek w szkole i w domu z nowymi kryteriami

Posiłek w szkole i w domu z nowymi kryteriami

12 stycznia 2023      TAGI:      
W dniu 30.12.2022 r. została opublikowana uchwała nr 264 Rady Ministrów z dnia 28grudnia...»
Opłata za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej a odmowa podpisania umowy

Opłata za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej a odmowa podpisania umowy

09 sierpnia 2023      TAGI:      
Problematyka wnoszenia odpłatności za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej...»
Posiłek w szkole i w domu

Posiłek w szkole i w domu

28 sierpnia 2023      TAGI:   
W dniu 23 sierpnia 2023 r. została opublikowana w Monitorze Polskim Uchwała nr 149Rady...»
Wpisanie na listę oczekujących na umieszczenie w domu pomocy społecznej nie do zaskarżenia

Wpisanie na listę oczekujących na umieszczenie w domu pomocy społecznej nie do zaskarżenia

Jak stanowi art. 59 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, decyzję o skierowaniu do domu...»
Kryzysu w pieczy zastępczej ciąg dalszy

Kryzysu w pieczy zastępczej ciąg dalszy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, mając świadomość kryzysu wpieczy...»
DariaAwaria999 » 14 lipca 2024, 21:11

ZR dla obywateli UKR

rosie101 » 13 lipca 2024, 09:56

informacji

Mixonek1 » 12 lipca 2024, 14:31

Dlaczego warto sprzedać auto na złom?

Mixonek1 » 12 lipca 2024, 13:16

Skup aut w Tychach bez problemów