Newsy      

X-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy w Chwałkowie

23 kwietnia 2015 r. odbyły się uroczyste obchody jubileuszu dziesięciolecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Chwałkowie – specjalistycznej placówki dziennego wsparcia, która istnieje od kwietnia 2005 r.

IMG_8392

Przybyłych gości powitali w sali kinowo-widowiskowej „Szarotka” w Krobi, uczestnicy oraz Swietłana Figiel – kierownik ŚDS w Chwałkowie. Oprócz rodzin uczestników, przedstawicieli zaprzyjaźnionych placówek: Domów Pomocy Społecznej w Chwałkowie, Rogowie i Chumiętkach, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piaskach i Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kreatywni”, Środowiskowych Domów Samopomocy w Gostyniu, Krzywiniu, Kościanie, Śremie, Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu, Ośrodków Pomocy Społecznej w Krobi, Gostyniu, Poniecu i Pępowie, Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, Grupy Motocyklowej „Wolni Jeźdźcy – Piaski”, przyjaciół i sponsorów, przybyli też Alfred Siama Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego, Robert Marcinkowski Starosta Gostyński, Janusz Sikora i Damian Walczak członkowie Zarządu Powiatu Gostyńskiego, Eleonora Gościniak Skarbnik Powiatu Gostyńskiego, Sebastian Czwojda Burmistrz Krobi, Marcin Pazdaj Sekretarz Gminy Poniec, Urszula Wabińska Sekretarz gminy Pępowo, Mirosław Sobkowiak i Beata Kasperczak z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Moje życie zmieniło się…

Moje życie zmieniło się, kiedy zaczęłam jeździć do ŚDS w Chwałkowie – stwierdziła Marzena Pomoger, podsumowując swój dotychczasowy pobyt w tej powiatowej placówce, ważnej dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Historię placówki i jej dzień dzisiejszy przedstawili, odwołując się do prezentowanych fotografii, jej uczestnicy wspierani przez Swietłanę Figiel, która przypomniała, że z usług ŚDS skorzystało już 84 uczestników, a obecnie opiekuje się ona i wspiera 35 osób, ucząc ich samodzielności i umiejętności przydatnych w życiu codziennym. Podziękowano też przede wszystkim twórcom ŚDS-u: ówczesnej pani Staroście Elżbiecie Palce, dyrektorowi PCPR w Gostyniu Mirosławowi Sobkowiakowi i dyrektorowi DPS w Chwałkowie Ryszardowi Janaszakowi, a także licznej grupie obecnych przyjaciół i sponsorów Środowiskowego Domu, którym podarowano serca wykonane przez uczestników w pracowni ceramicznej. Podziękowania skierowano też do terapeutów, psychologa i pracowników ŚDS oraz opiekunów i rodziców uczestników.

Część artystyczną, wypełnioną piosenkami, wierszami i występami kabaretowymi wykonali wspólnie uczestnicy i ich rodzice, a pomogli ją przygotować terapeuci ŚDS. Była ona próbką działań realizowanych na co dzień w placówce i przypomnieniem ważnych dla społeczności powiatu imprez organizowanych przez ŚDS w Chwałkowie np.: Walentynek na sportowo, topienia marzanny i witania wiosny, Festiwalu Kultur, Święta Pieczonego Ziemniaka, wigilii i jasełek. Był też teledysk wykonany przez uczestników i wspólnie odśpiewany hymn ŚDS w Chwałkowie. Dodatkowo wystąpił działający przy ZSOiZ zespół taneczny Krob Dance oraz chór Harmonia.

Dziękując za wspaniałe przygotowanie jubileuszu, Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego podkreślił, iż – Miarą kultury społeczeństw jest ich stosunek do osób niepełnosprawnych, a działalność ŚDS jest tego dobrym przykładem. Starosta Gostyński, wręczając list gratulacyjny i jubileuszowy prezent, zacytował uczestniczkę ŚDS Marzenę Pomoger, która w wydaniu specjalnym „Ciekawostek z naszego domu” napisała – Moje życie zmieniło się, kiedy zaczęłam jeździć do ŚDS w Chwałkowie – i dodał, że jest to najlepsza ocena wystawiona placówce, bo jej autorem jest sama uczestniczka. Janusz Sikora podziękował m.in. za radość, jaką daje Dom uczestnikom i ich rodzinom, a Burmistrz Krobi, gratulując jubileuszu, przypomniał, że najważniejsze dziś i w codziennej pracy ŚDS są osoby niepełnosprawne, a dyrektor PCPR w Gostyniu podsumował życzenia podziękowaniem: – Dom jest ważny, ale to nie wszystko. Dziękuję Państwu za to, że wszyscy tu dziś zgromadzeni: uczestnicy, terapeuci, pracownicy, opiekunowie, rodzice, przyjaciele i sponsorzy – tworzymy dobrą i ciepłą rodzinę i to jest najważniejsze w domu.

Dziękując za te i innych gości życzenia, kierownik Świetłana Figiel wyznała: – Chciałabym, aby wszystkie życzenia, które dziś usłyszałam, spełniły się. Takie jest moje marzenie…

Spotkanie zakończyło się przy wielkim urodzinowym torcie w kształcie logo ŚDS. Jubileuszowej uroczystości towarzyszyła wystawa rękodzieła uczestników ŚDS w Chwałkowie oraz historia tej placówki ukazana w fotografii.

Źródło: PCPR GOSTYŃ

Komentarze (0)

      4 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Zmiany w środowiskowych domach samopomocy

23 maja 2019      TAGI:         
W dniu 22.05.2019 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy iPolityki...»
Senior będzie musiał zostać w domu!

Senior będzie musiał zostać w domu!

26 października 2020      TAGI:         
W dniu 23.10.2020 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23października...»

Zmiany w finansowaniu środowiskowych domów samopomocy

01 marca 2019      TAGI:         
W 2019 r. nastąpiła zmiana w zakresie finansowania środowiskowych domów samopomocy,...»
„Posiłek w szkole i w domu”

Program „Posiłek w szkole i w domu” a zdalna nauka

16 listopada 2020      TAGI:         
Tytułowy program „Posiłek w szkole i w domu” stanowi jedną z form wsparcia oferowaną...»
Środowiskowe domy samopomocy

Środowiskowe domy samopomocy – tekst jednolity rozporządzenia

18 lutego 2020      TAGI:      
W dniu 17 lutego 2020 r. zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy...»
MGOPS123 » 03 grudnia 2020, 20:53

Koordynacja działalność

Durina » 03 grudnia 2020, 19:26

kasyno

Just5 » 03 grudnia 2020, 19:01

Uzysk z zatrudnienia

pajewo2020 » 03 grudnia 2020, 18:51

ŚP a powstania niepełnosprawności ?