Partnerzy

Potwierdzenie prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej a nieznane miejsce zamieszkania – doniesienia z judykatury

Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu w sprawie I OW 114/15 podkreślił, że ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie określa właściwości organu w przypadku, gdy świadczeniobiorcą jest osoba, której miejsce zamieszkania nie jest znane. Powołana ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. nie odsyła w takim przypadku do innej ustawy.

Należy jednak sięgnąć do przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, które wprowadzają ogólne reguły ustalania właściwości miejscowej organu administracji publicznej. Stosowanie przepisów K.p.a. jest wyłączone tylko w takim zakresie, w jakim przepisy szczególne z zakresu prawa administracyjnego zawierają odmienne uregulowania. Nadto NSA wskazał, że zgodnie z art. 21 § 1 k.p.a. właściwość miejscową, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w pkt 1 i 2 (spraw dotyczących nieruchomości lub spraw prowadzenia zakładu pracy), ustala się według miejsca zamieszkania (siedziby) wnioskodawcy w kraju, a w razie braku takiego miejsca zamieszkania w kraju ­ według miejsca pobytu strony lub jednej ze stron. Jeżeli żadna ze stron nie ma w kraju miejsca zamieszkania (siedziby) lub miejsca pobytu, ­ właściwość miejscową organu należy ustalić według ostatniego miejsca ich zamieszkania (siedziby) lub pobytu w kraju. Przepis art. 21 § 2 k.p.a. ustanawia dodatkowe kryteria ustalania właściwości miejscowej, które mają zastosowanie, gdy brak jest podstaw do ustalenia tego rodzaju właściwości na podstawie art. 21 § 1 k.p.a. Stanowi on, że jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej w sposób wskazany w art. 21 § 1 k.p.a., to sprawa należy do organu właściwego dla miejsca, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące wszczęcie postępowania, a w przypadku nieustalenia takiego miejsca – do organu właściwego dla obszaru dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Skoro w sprawie nie można ustalić miejsca zamieszkania, o jakim mowa w art. 54 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ani miejsca pobytu […], to organ właściwy miejscowo w sprawie potwierdzenia prawa świadczeniobiorcy do świadczeń zdrowotnych trzeba ustalić według reguł przewidzianych w art. 21 § 2 k.p.a., czyli według miejsca powodującego wszczęcie postępowania

Komentarze Potwierdzenie prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej a nieznane miejsce zamieszkania – doniesienia z judykatury (0)

      3 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Czy naprawdę „Nieznajomość prawa szkodzi”?

14 lutego 2020      TAGI:      
Niebieska Linia zaprasza wszystkich zainteresowanych na niezwykły wykład pn. "Nieznajomość...»

Standardy opieki okołoporodowej – konferencja

13 listopada 2024      TAGI:         
Ministerstwo Zdrowia wraz z Rzecznikiem Praw Pacjenta oraz Ginekologiczno-Położniczym...»

Wzrośnie kryterium dochodowe do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego

31 października 2018      TAGI:         
Rada Ministrów przyjęła nowe rozwiązania prawne, mające na celu poprawę skuteczności...»

Streetworker – poszukiwacz diamentów

13 stycznia 2009     
Gromadzą się na placach zabaw, w bramach lub w miejscach, które niejeden dorosły...»

Dziecko – inwestycja za pół miliona złotych

01 czerwca 2009     
Według wyliczeń ekspertów z Centrum im. Adama Smitha utrzymanie jednego dziecka do20.roku...»

Praktyka pracy środowiskowej – studia podyplomowe

02 sierpnia 2012     
Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie zaprasza na studia podyplomowe PRAKTYKA...»