Możliwości rozstrzygnięcia Samorządowego Kolegium Odwoławczego na skutek złożonego odwołania
Problematykę odwołania od decyzji administracyjnej reguluje ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2016r. poz. 23), dalej cyt. jako k.p.a.
Strona ma prawo do wniesienia odwołania od decyzji organu I instancji, jeżeli nie jest zadowolona z zawartego w niej rozstrzygnięcia w terminie 14 dni od jej doręczenia (art. 129 § 2 k.p.a.). Zgodnie z art. 138 § 1 k.p.a organ odwoławczy po przeprowadzeniu postępowania wydaje decyzję, w której:
1) utrzymuje w mocy zaskarżoną decyzję – oznacza to, że organ odwoławczy wydał ostateczną decyzję zgodną z decyzją organu I instancji,
2) uchyla zaskarżoną decyzję w całości albo w części i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy albo uchylając tę decyzję, umarza postępowanie pierwszej instancji w całości albo w części – organ odwoławczy samodzielnie orzekając, wydaje decyzję co do istoty sprawy ,
3) umarza postępowanie odwoławcze – czyli uchyla decyzję Ośrodka Pomocy decyzję (od której strona się odwołała), jednocześnie umarzając prowadzone przez ten organ postępowanie.
Ponadto Samorządowe Kolegium Odwoławcze może uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji, gdy decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. Przekazując sprawę, organ ten powinien wskazać, jakie okoliczności należy wziąć pod uwagę przy ponownym rozpatrzeniu sprawy (art. 138 § 2 k.p.a.). Oznacza to, że organ I instancji jest zobowiązany do ponownego przeprowadzenia postępowania w danej sprawie.
Komentarze Możliwości rozstrzygnięcia Samorządowego Kolegium Odwoławczego na skutek złożonego odwołania (0)
Jaki organ jest właściwy do rozpatrzenia odwołania od decyzji?
Co zrobić, gdy upłynie termin na wniesienie odwołania?

Stopnie niepełnosprawności – jakie są i przywileje z nich wynikające

Ulga na powrót – co to, dla kogo, jak obliczyć?

Zasiłek dla bezrobotnych – komu przysługuje, ile wynosi?
