Partnerzy

      Porady   

Czym jest separacja?

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego separacja to zupełny rozkład pożycia pomiędzy małżonkami. Jest on zupełny, lecz nie jest trwały. Polega na tym, iż między małżonkami wystąpiła utrata więzi, wszystkie sfery życia, które dotychczas były wspólne, stają się sprawą indywidualną, osobną dla każdej ze stron.

Małżonkowie w celu prawnego uregulowania takiego stanu małżeństwa mogą złożyć wniosek do właściwego Sądu okręgowego o formalne orzeczenie o separacji. Jeżeli wniosek składają oboje, wówczas opłata sądowa od pozwu wynosi 100 zł, jeżeli wniosek składa jeden z małżonków – opłata wynosi 600 zł. Po złożeniu wniosku odbywa się rozprawa sądowa.

W przypadku wyrażenia chęci separacji przez oboje małżonków Sąd może bez podejmowania dalszych czynności wydać orzeczenie. Kiedy małżonkowie mają dzieci, które w wyniku separacji mogłyby doznać szkody lub gdy separacja byłaby sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, Sąd może nie przychylić się do wniosku.

Gdy małżonkowie zgodnie proszą o separację, Sąd nie podejmuje wskazań odnośnie winy rozkładu pożycia. Jeżeli o separację występuje jeden z małżonków, wówczas Sąd orzeka, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia.

Małżonkowie pozostający w separacji nie mogą zawrzeć innego związku małżeńskiego. Pomimo separacji w pewnych okolicznościach są nadal zobowiązani do wzajemnej pomocy.

Sąd w trakcie orzekania o separacji podejmuje decyzję w sprawie władzy rodzicielskiej – ustala, z kim dziecko będzie mieszkać, zasady kontaktowania się z dzieckiem, ponoszenia kosztów jego utrzymania.

Jeżeli małżonkowie mieszkają razem, Sąd rozstrzyga sprawę sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania Gdy jeden z małżonków rażąco zakłóca życie drugiemu, wówczas Sąd może na prośbę tego ostatniego wydać nakaz eksmisji. Rozstrzygnięcie może także dotyczyć majątku wspólnego – dokonanie podziału.

Separację można znieść, jeżeli małżonkowie zgodnie o to wnoszą.

Komentarze Czym jest separacja? (0)

      2 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Czym jest rodzinny dom pomocy?

29 sierpnia 2016      TAGI:      
Zgodnie z przepisami Ustawy o pomocy społecznej rodzinny dom pomocy to wsparcie w formie...»

Na czym polega wyłączenie pracownika, organu postępowania administracyjnego?

Wyłączenie ze sprawy to powstrzymanie się od jakichkolwiek czynności w określonym...»

Co to jest dochód utracony w pomocy społecznej?

02 sierpnia 2017      TAGI:      
  O utracie dochodu mówi art. 8 ust. 3 Ustawie o pomocy społecznej, w którym...»

Na jaki okres jest przyznawane prawo do świadczenia wychowawczego?

14 kwietnia 2016      TAGI:      
Zgodnie z art. 48 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu...»

Czym są prace społecznie użyteczne?

24 czerwca 2016      TAGI:   
Zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy prace społecznie...»

Kim jest asystent rodziny?

15 czerwca 2016      TAGI:   
Asystent rodziny jest codziennym towarzyszem rodziny, która nie potrafi samodzielnie...»