Partnerzy

Czym jest wznowienie postępowania w pomocy społecznej?

Wznowienie postępowania jest powrotem w danej sprawie do momentu, kiedy sprawa ta została zakończona wydaniem decyzji. Dzięki wznowieniu organ, który wydał decyzję, może cofnąć się do okresu, kiedy postępowanie w danej sprawie było w toku.

Najczęstszą sytuacją, kiedy Ośrodek Pomocy Społecznej postanawia wznowić postępowanie, jest pojawienie się nowych okoliczności w sprawie, która została już zakończona wydaniem decyzji, a okoliczności te były nieznane organowi i mogły mieć wpływ na rodzaj dokonanej decyzji.

Przykładem takiego zdarzenia może być zatajenie przez rodzinę faktu, że jeden członek rodziny podjął pracę i osiąga z niej dochód. Organ w toku postępowania zbierał dowody w sprawie, między innymi poświadczające osiągane dochody przez poszczególne osoby, na podstawie których ustalił łączny dochód rodziny. Zakończeniem postępowania mogło być wydanie decyzji przyznającej świadczenie pieniężne w formie zasiłku okresowego. Wyliczona kwota świadczenia byłaby inna, gdyby organ posiadał wszystkie dowody w sprawie. Okoliczności te powodują wznowienie przez organ postępowania w celu weryfikacji prawa do przyznanego świadczenia.

Kolejną przesłanką do wznowienia postępowania jest powzięcie informacji, że dowody, na podstawie których organ wydał decyzję, były fałszywe. Przykładem takiej sytuacji może być dołączenie przez wnioskodawcę fałszywych dokumentów.

Okolicznością do wznowienia postępowania jest również sytuacja, kiedy organ wydał decyzję bez koniecznego w sprawie wydania postanowienia przez inne organy, na przykład przyznania stopnia niepełnosprawności przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Posiadane orzeczenie mogło wówczas mieć wpływ na rodzaj podjętej decyzji.

Innymi przesłankami do wznowienia postępowania zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego są: wydanie decyzji w wyniku przestępstwa; wydanie decyzji przez pracownika, który powinien być wyłączony ze sprawy; kiedy strona nie z własnej winy nie brała udziału w postępowaniu; kiedy organ wydał decyzję na podstawie decyzji innego organu, który wydaną decyzję w późniejszym czasie zmienił lub uchylił; kiedy orzeknięto, że akt normatywny, na podstawie którego wydano decyzję, okazał się niezgodny z Konstytucją.

Komentarze Czym jest wznowienie postępowania w pomocy społecznej? (0)

      5 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Okoliczności powodujące zmianę decyzji przyznającej świadczenie z pomocy społecznej

04 sierpnia 2016      TAGI:      
Według Ustawy o pomocy społecznej istnieje wiele sytuacji, w których organ może...»

Na czym polega wyłączenie pracownika, organu postępowania administracyjnego?

Wyłączenie ze sprawy to powstrzymanie się od jakichkolwiek czynności w określonym...»

Kiedy powinna zostać wypełniona i podpisana weryfikacja planu pomocy w Niebieskiej Karcie C?

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Na grupie roboczej. Niebieską Kartę C podpisuje się z ofiarą przemocy. Zatem...»

Zasady postępowania w sprawie świadczeń z pomocy społecznej

Pisząc o zasadach postępowania w pomocy społecznej, ich źródła należy szukać...»

Dochód jednorazowy a świadczenia z pomocy społecznej

13 czerwca 2016      TAGI:      
W Ustawie o pomocy społecznej przewidziane są sytuacje uzyskania dochodu jednorazowego...»

Jakie korzyści niesie uczestnictwo w Klubie Integracji Społecznej?

18 lipca 2016      TAGI:         
Klub Integracji Społecznej niesie pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym....»
Monika51015 » 04 lipca 2025, 14:24

KRAJOWY FUNDUSZ SZKOLENIOWY

@Poważna » 04 lipca 2025, 14:07

AKTUALIZACJA

marta050686 » 04 lipca 2025, 12:35

kategorie zaszeregowania