Partnerzy

Czym jest wznowienie postępowania w pomocy społecznej?

Wznowienie postępowania jest powrotem w danej sprawie do momentu, kiedy sprawa ta została zakończona wydaniem decyzji. Dzięki wznowieniu organ, który wydał decyzję, może cofnąć się do okresu, kiedy postępowanie w danej sprawie było w toku.

Najczęstszą sytuacją, kiedy Ośrodek Pomocy Społecznej postanawia wznowić postępowanie, jest pojawienie się nowych okoliczności w sprawie, która została już zakończona wydaniem decyzji, a okoliczności te były nieznane organowi i mogły mieć wpływ na rodzaj dokonanej decyzji.

Przykładem takiego zdarzenia może być zatajenie przez rodzinę faktu, że jeden członek rodziny podjął pracę i osiąga z niej dochód. Organ w toku postępowania zbierał dowody w sprawie, między innymi poświadczające osiągane dochody przez poszczególne osoby, na podstawie których ustalił łączny dochód rodziny. Zakończeniem postępowania mogło być wydanie decyzji przyznającej świadczenie pieniężne w formie zasiłku okresowego. Wyliczona kwota świadczenia byłaby inna, gdyby organ posiadał wszystkie dowody w sprawie. Okoliczności te powodują wznowienie przez organ postępowania w celu weryfikacji prawa do przyznanego świadczenia.

Kolejną przesłanką do wznowienia postępowania jest powzięcie informacji, że dowody, na podstawie których organ wydał decyzję, były fałszywe. Przykładem takiej sytuacji może być dołączenie przez wnioskodawcę fałszywych dokumentów.

Okolicznością do wznowienia postępowania jest również sytuacja, kiedy organ wydał decyzję bez koniecznego w sprawie wydania postanowienia przez inne organy, na przykład przyznania stopnia niepełnosprawności przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Posiadane orzeczenie mogło wówczas mieć wpływ na rodzaj podjętej decyzji.

Innymi przesłankami do wznowienia postępowania zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego są: wydanie decyzji w wyniku przestępstwa; wydanie decyzji przez pracownika, który powinien być wyłączony ze sprawy; kiedy strona nie z własnej winy nie brała udziału w postępowaniu; kiedy organ wydał decyzję na podstawie decyzji innego organu, który wydaną decyzję w późniejszym czasie zmienił lub uchylił; kiedy orzeknięto, że akt normatywny, na podstawie którego wydano decyzję, okazał się niezgodny z Konstytucją.

Komentarze Czym jest wznowienie postępowania w pomocy społecznej? (0)

      1 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Czym jest rodzinny dom pomocy?

29 sierpnia 2016      TAGI:      
Zgodnie z przepisami Ustawy o pomocy społecznej rodzinny dom pomocy to wsparcie w formie...»

Co to jest przysposobienie?

09 września 2016      TAGI:   
Przysposobienie to przyjęcie do rodziny osoby obcej, prawne dokonanie przybrania dziecka...»

Odpłatność za pobyt w rodzinnym domu pomocy

29 sierpnia 2016      TAGI:      
Każdy rodzinny dom pomocy ma określoną kwotę miesięcznych wydatków, która jest...»

Odmowa przyznania świadczenia z pomocy społecznej

16 maja 2016      TAGI:   
W Ustawie o pomocy społecznej przewidziane są sytuacje, w których wydaje się decyzje...»

Wywiad środowiskowy w pomocy społecznej

11 kwietnia 2016      TAGI:      
Zgodnie z treścią art. 107 § 1 Ustawy z dnia z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej...»

Ośrodek Pomocy Społecznej – rola i zadania

31 maja 2016      TAGI:      
budżetowa, nie posiadająca osobowości prawnej, swoje wydatki pokrywa z budżetu. Działalność...»
chiklya1 » 02 maja 2025, 12:51

Kiedy zaksięgować płatność?

nextdoornurse » 01 maja 2025, 17:25

nursing care for dementia

Karolin@ » 30 kwietnia 2025, 14:20

art. 31 śr

Wik7. » 30 kwietnia 2025, 13:49

Decyzja