Partnerzy

      Porady      

Ubezpieczenie zdrowotne w pomocy społecznej

Pomoc w formie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym wnioskodawca może otrzymać, jeżeli spełnione zostaje kryterium dochodowe (w przypadku osoby samotnie gospodarującej dochód nie może przekroczyć kwoty 634 zł, a dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć kwoty 514 zł) oraz kiedy osoba nie ma możliwości ubezpieczenia z tytułu innych ustaw.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne Ośrodek Pomocy Społecznej opłaca za osobę pobierającą zasiłek stały. Składka jest wówczas opłacana przez taki okres, na jaki przyznano świadczenie w formie zasiłku stałego.

Pomoc w formie ubezpieczenia zdrowotnego mogą otrzymać również osoby bezdomne wychodzące z bezdomności. Składka będzie opłacana wtedy od dnia realizacji programu do dnia jego zakończenia.

O pomoc w tej formie ubiegać się może także osoba objęta indywidualnym programem zatrudnienia socjalnego oraz osoba, która zawarła kontrakt socjalny. W tych przypadkach okres objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym zaczyna się po 30 dniach od dnia rozpoczęcia programu lub podpisania kontraktu socjalnego.

Aby otrzymać pomoc w formie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, należy złożyć wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownik socjalny udaje się następnie do miejsca zamieszkania wnioskodawcy w celu przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego. Po przeprowadzonym postępowaniu organ wydaje decyzję.

W nagłych sytuacjach z wnioskiem o objęcie danej osoby ubezpieczeniem zdrowotnym może wystąpić także jednostka, która udzieliła świadczenia z opieki zdrowotnej. Wniosek taki powinien być złożony niezwłocznie po udzieleniu potrzebującemu świadczenia.

Świadczenie w wyżej wymienionej formie przyznaje się na okres 90 dni – w przypadku osoby, która złożyła wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej okres ten rozpoczyna się od dnia złożenia wniosku, kiedy zaś o ubezpieczenie dla klienta zwróciła się jednostka udzielająca świadczenia z opieki zdrowotnej, okres 90 dni zaczyna się od dnia, w którym to świadczenie zostało potrzebującemu udzielone.

Jeżeli w tym okresie osoba nabędzie prawa do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, należy poinformować o tym fakcie Ośrodek Pomocy Społecznej.

Komentarze Ubezpieczenie zdrowotne w pomocy społecznej (3)

      5 + 1 = ?    
Witam. Jestem osobą prywatną zarestrowania jako osoba bezrobotna. Nie wstawilem sie na podpis. Zostałem wykreslony na 270dni3raz z kolei. Zostałem pobity. Potrzebuję ubezpieczenie aby pójść do szpitala. Czy jest to możliwe? Lekarz medyczny może wystawić L4 i jakie dokumenty potrzebuje lub dane osobowe opieki zdrowotnej są potrzebne do wypisynia lekarza?
DODAŁ: Lukas DNIA 07 stycznia 2020 O 01:08
Osoba otrzymuje prawo do korzystania ze świadczeń, ale MOPS nie odprowadza za osobę żadnej składki zdrowotnej
DODAŁ: NICK DNIA 18 października 2017 O 20:56
Jaka pomoc w formie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym? Pierwsze zdanie to już nieprawda. Kto to pisał? Osobom spełniającym kryterium dochodowe i nieubezpieczonym wystawia się decyzję potwierdzającą prawo do korzystania świadczeń opieki zdrowotnej na 90 dni. Bez ubezpieczenia. A nie obejmuje ubezpieczeniem zdrowotnym. To są podstawowe pojęcia...
DODAŁ: Sławek DNIA 20 kwietnia 2017 O 11:17

ZOBACZ PODOBNE

Kiedy powstaje niezdolność do pracy według przepisów Ustawy o pomocy społecznej?

06 września 2016      TAGI:         
Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej całkowicie niezdolny do pracy jest m.in. ten,...»

Wzywanie stron w pomocy społecznej

04 sierpnia 2016      TAGI:   
W celu uzyskania pomocy społecznej osoba składa do Ośrodka Pomocy Społecznej wniosek. Naetapie...»

Problem bezrobocia w pomocy społecznej

03 sierpnia 2016      TAGI:         
W Ustawie o pomocy społecznej nie zawarto wyjaśnienia pojęcia osoby bezrobotnej....»

Przesłanki udzielenia pomocy pieniężnej na podstawie Ustawy o pomocy społecznej

12 kwietnia 2016      TAGI:      
Zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy z dnia z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz....»

Zadania własne gminy w zakresie pomocy społecznej

02 czerwca 2016      TAGI:         
W Ustawie o pomocy społecznej w art. 17 ust. 2 wymienia się zadania własne gminy....»