Partnerzy

      Porady      

Ubezpieczenie zdrowotne w pomocy społecznej

Pomoc w formie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym wnioskodawca może otrzymać, jeżeli spełnione zostaje kryterium dochodowe (w przypadku osoby samotnie gospodarującej dochód nie może przekroczyć kwoty 634 zł, a dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć kwoty 514 zł) oraz kiedy osoba nie ma możliwości ubezpieczenia z tytułu innych ustaw.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne Ośrodek Pomocy Społecznej opłaca za osobę pobierającą zasiłek stały. Składka jest wówczas opłacana przez taki okres, na jaki przyznano świadczenie w formie zasiłku stałego.

Pomoc w formie ubezpieczenia zdrowotnego mogą otrzymać również osoby bezdomne wychodzące z bezdomności. Składka będzie opłacana wtedy od dnia realizacji programu do dnia jego zakończenia.

O pomoc w tej formie ubiegać się może także osoba objęta indywidualnym programem zatrudnienia socjalnego oraz osoba, która zawarła kontrakt socjalny. W tych przypadkach okres objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym zaczyna się po 30 dniach od dnia rozpoczęcia programu lub podpisania kontraktu socjalnego.

Aby otrzymać pomoc w formie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, należy złożyć wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownik socjalny udaje się następnie do miejsca zamieszkania wnioskodawcy w celu przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego. Po przeprowadzonym postępowaniu organ wydaje decyzję.

W nagłych sytuacjach z wnioskiem o objęcie danej osoby ubezpieczeniem zdrowotnym może wystąpić także jednostka, która udzieliła świadczenia z opieki zdrowotnej. Wniosek taki powinien być złożony niezwłocznie po udzieleniu potrzebującemu świadczenia.

Świadczenie w wyżej wymienionej formie przyznaje się na okres 90 dni – w przypadku osoby, która złożyła wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej okres ten rozpoczyna się od dnia złożenia wniosku, kiedy zaś o ubezpieczenie dla klienta zwróciła się jednostka udzielająca świadczenia z opieki zdrowotnej, okres 90 dni zaczyna się od dnia, w którym to świadczenie zostało potrzebującemu udzielone.

Jeżeli w tym okresie osoba nabędzie prawa do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, należy poinformować o tym fakcie Ośrodek Pomocy Społecznej.

Komentarze Ubezpieczenie zdrowotne w pomocy społecznej (3)

      1 + 2 = ?    
Witam. Jestem osobą prywatną zarestrowania jako osoba bezrobotna. Nie wstawilem sie na podpis. Zostałem wykreslony na 270dni3raz z kolei. Zostałem pobity. Potrzebuję ubezpieczenie aby pójść do szpitala. Czy jest to możliwe? Lekarz medyczny może wystawić L4 i jakie dokumenty potrzebuje lub dane osobowe opieki zdrowotnej są potrzebne do wypisynia lekarza?
DODAŁ: Lukas DNIA 07 stycznia 2020 O 01:08
Osoba otrzymuje prawo do korzystania ze świadczeń, ale MOPS nie odprowadza za osobę żadnej składki zdrowotnej
DODAŁ: NICK DNIA 18 października 2017 O 20:56
Jaka pomoc w formie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym? Pierwsze zdanie to już nieprawda. Kto to pisał? Osobom spełniającym kryterium dochodowe i nieubezpieczonym wystawia się decyzję potwierdzającą prawo do korzystania świadczeń opieki zdrowotnej na 90 dni. Bez ubezpieczenia. A nie obejmuje ubezpieczeniem zdrowotnym. To są podstawowe pojęcia...
DODAŁ: Sławek DNIA 20 kwietnia 2017 O 11:17

ZOBACZ PODOBNE

Jakie są typy domów pomocy społecznej?

25 sierpnia 2016      TAGI:      
Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej osoba, która wymaga całodobowej opieki, nie...»

Decyzja zmieniająca w pomocy społecznej

Większość świadczeń z pomocy społecznej przyznawanych jest decyzją administracyjną. Decyzja...»

Jak uzyskać skierowanie do rodzinnego domu pomocy?

29 sierpnia 2016      TAGI:      
Aby uzyskać skierowanie do rodzinnego domu pomocy, należy złożyć wniosek w Ośrodku...»

Kto może być skierowany do Domu Pomocy Społecznej?

25 maja 2016      TAGI:         
Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej do Domu Pomocy Społecznej może być skierowana...»

Zadania Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej (ROPS)

Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej, podobnie jak pozostałe ośrodki, realizują...»

Podstawowe akty prawne regulujące finansowanie pomocy społecznej

Poniżej znajdują się podstawowe akty prawne regulujące finansowanie pomocy społecznej. Zalicza...»