Partnerzy

Zdarzenie losowe, klęska żywiołowa lub ekologiczna według przepisów pomocy społecznej

Przepisy Ustawy o pomocy społecznej nie regulują pojęć zdarzenia losowego, klęski żywiołowej i klęski ekologicznej. Po wyjaśnienie powyższych zjawisk należy sięgnąć do innych źródeł.

Zdarzeniem losowym jest splot nieoczekiwanie występujących wydarzeń, które negatywnie wpływają na stan psychiczny lub fizyczny osoby. Zdarzeniem losowym jest także sytuacja, kiedy jedna osoba doznała pewnej szkody na skutek działań wykonanych przez drugą osobę.

Klęską żywiołową jest zjawisko naturalne, działanie sił natury, które powoduje szkody na określonym terenie, mogą nią być na przykład ulewne deszcze prowadzące do powodzi, wysokie temperatury powietrza powodujące suszę, silne wiatry wywołujące huragany, trąby powietrzne.

Klęska ekologiczna to trwałe uszkodzenie dużego obszaru przyrodniczego, które ma negatywny wpływ na zdrowie lub życie człowieka. Powstałych uszkodzeń nie można cofnąć. Przykładem klęski ekologicznej może być rozwój pasożytów na terenie upraw warzyw, kwaśne deszcze powodujące zniszczenie lasów.

Ustawa o pomocy społecznej daje możliwość udzielenia pomocy osobom, które doznały szkód ze względu na powyższe zjawiska.

Osobie lub rodzinie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego, klęski żywiołowej lub ekologicznej, można przyznać zasiłek celowy. Świadczenie to może być przyznane niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi.

Osoba lub rodzina powinna zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w celu złożenia wniosku. Do podania należy dołączyć dokument potwierdzający fakt zaistnienia zdarzenia losowego, klęski żywiołowej lub ekologicznej; w przypadku pożaru może być nim np. zaświadczenie straży pożarnej o podjętej przez nią interwencji.

Należy zaznaczyć, że samo wystąpienie w życiu rodziny lub osoby jednego z wymienionych zjawisk nie jest wystarczającą przesłanką do udzielenia pomocy. Gdy zdarzenie nie spowodowało żadnych szkód, strat lub zniszczenia, bądź szkody są minimalne, a wnioskodawca posiada zasoby i możliwości wystarczające do pokonania trudnej sytuacji, organ może rozważać rozpatrzenie wniosku pod kątem nieudzielenia pomocy społecznej.

Komentarze Zdarzenie losowe, klęska żywiołowa lub ekologiczna według przepisów pomocy społecznej (1)

      3 + 4 = ?    
Przy stosowaniu tego toku myślenia po każdym zalaniu domostwa nawet w przypadku wystąpienia jednego zdarzenia życzę powodzenia w składaniu zapotrzebowania do urzędów wojewódzkich... Wytyczne wskazują na wielką ilość zdarzeń, zgłoszenie ze sztabu interwencji kryzysowej i liczbę poszkodowanych domostw. Dlatego OPS przejdzie długą drogę na uzyskanie środków na zasiłek celowy związany z klęską żywiołową lub ekologiczną, a rodzina będzie czekać... Zanim otrzyma pomoc to dawno naprawi sobie szkodę dzięki kredytowi lub pomocy rodziny-bo będzie do tego zmuszona. Wtedy wchodzi nam art. 3, art. 2 i art. 103 uops i pomoc już może nie być zasadna.... śmieszne to jest. Natomiast OPS chcąc pomóc to przyzna zasiłek celowy w związku ze zdarzeniem losowym, rodzina zostanie szybko wsparta, a za to działanie to kontrola się ładnie przejedzie po OPS. Zatem jest to źle rozwiązane, a wiele razy zmieniane wytyczne Ministra MSWiA zamiast pomagać w temacie to wprowadzają niezły zamęt.
DODAŁ: Mariusz:) DNIA 07 kwietnia 2018 O 19:04

ZOBACZ PODOBNE

Ustalenie dochodu z gospodarstwa rolnego w pomocy społecznej

20 września 2016      TAGI:   
W myśl Ustawy o pomocy społecznej z 1 hektara przeliczeniowego uzyskuje się dochód...»

Czy doliczamy do dochodu w pomocy społecznej gospodarstwo rolne, jeżeli jest wydzierżawione?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Jeżeli gospodarstwo posiadane przez rodzinę/osobę, która korzysta ze świadczeń...»

Czy odliczamy od dochodu w pomocy społecznej opłaconą składkę KRUS, nie będąca bieżącą składką KRUS?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Składkę nie będącą bieżąca składką należy odliczyć od przychodu. Przepis...»

Przepisy wybranych aktów prawnych z zakresu zabezpieczenia społecznego powiązane z przepisami o pomocy społecznej

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej odnosi się w kilku miejscach doprzepisów...»

Czy można złożyć wniosek o przyznanie pomocy społecznej w imieniu innej osoby?

03 sierpnia 2016      TAGI:      
Zgodnie z przepisami Ustawy o pomocy społecznej świadczenia z pomocy społecznej mogą...»

Problem bezrobocia w pomocy społecznej

03 sierpnia 2016      TAGI:         
W Ustawie o pomocy społecznej nie zawarto wyjaśnienia pojęcia osoby bezrobotnej....»
chiklya1 » 02 maja 2025, 12:51

Kiedy zaksięgować płatność?

nextdoornurse » 01 maja 2025, 17:25

nursing care for dementia

Karolin@ » 30 kwietnia 2025, 14:20

art. 31 śr

Wik7. » 30 kwietnia 2025, 13:49

Decyzja