Partnerzy

      Porady         

Informowanie o zakończeniu działań sprawcy przemocy oraz podmiotów uczestniczących w procedurze Niebieska Karta

Przepisy dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie nie nakładają na Zespół interdyscyplinarny czy Grupę roboczą obowiązku informowania ofiary i sprawcy przemocy o zakończeniu prowadzenia działań w ramach określonej procedury Niebieska Karta.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie procedury Niebieskie Karty nakazuje powiadomić o zakończeniu procedury podmioty w niej uczestniczące. Podmiotami tymi mogą być na przykład Ośrodek Pomocy Społecznej, policja, gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych, sąd, szkoła.

W praktyce najczęściej wygląda to w ten sposób, że z ofiarą przemocy, z którą członkowie Zespołu czy Grupy mają regularny kontakt, odbywa się rozmowę na temat zakończenia procedury Niebieska Karta. Informuje się ją, że pomimo ustania przemocy w rodzinie, w przypadku ponownego wystąpienia przemocy może zgłosić się do określonych placówek, zawiadomić policję o konieczności podjęcia interwencji. Dobra praktyką jest prowadzenie przez kilka miesięcy po zamknięciu procedury monitoringu sytuacji rodziny. Osoba niegdyś pokrzywdzona ma szansę wówczas zgłaszać niepokojące ją kwestie, spostrzeżenia.

Jeśli idzie o informowanie sprawcy przemocy o zakończeniu działań w ramach procedury Niebieska Karta, może ono nieść ze sobą negatywne konsekwencje. Osoba stosująca wcześniej przemoc może wydedukować, że wystarczy pewien okres poprawnego zachowania względem członków rodziny, aby wszelkie służby zaniechały wykonywania działań. Może to wzbudzić w sprawcy przemocy poczucie bezkarności.

Obowiązkowe jest natomiast informowanie wszystkich podmiotów, które brały udział w określonej procedurze Niebieska Karta, o jej zakończeniu. Powiadomienie to powinno mieć formę pisemną.

Komentarze Informowanie o zakończeniu działań sprawcy przemocy oraz podmiotów uczestniczących w procedurze Niebieska Karta (0)

      5 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Który podmiot jest odpowiedzialny za transport dziecka w przypadku jego odebrania z rodziny na podstawie art 12a Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie?

28 sierpnia 2017      TAGI:      
To, który podmiot i jakiej sytuacji jest właściwy, powinny określać procedury postępowania...»

Punkty wspólne w zadaniach różnych podmiotów realizujących procedurę Niebieskiej Karty

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Mówiąc ogólnie, ale jednocześnie opierając się na konkretach, punktem wspólnym...»

Czym różni się ogólnopolska Karta Dużej Rodziny od tej lokalnej?

05 kwietnia 2016      TAGI:   
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek na terenie całego kraju, natomiast...»

Czym jest Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny?

08 kwietnia 2016      TAGI:   
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to dokument, który uprawnia rodziny z co najmniej...»

Zadania grupy roboczej powołanej przez Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

24 maja 2016      TAGI:      
Grupa robocza to krąg ludzi powołany przez Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania...»