Partnerzy

      Porady         

Kiedy powstaje niezdolność do pracy według przepisów Ustawy o pomocy społecznej?

Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej całkowicie niezdolny do pracy jest m.in. ten, kto został uznany za osobę całkowicie niezdolną do pracy na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Osoba może udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, kiedy z powodu utraty zdrowia nie jest w stanie kontynuować pracy zarobkowej. Lekarz orzecznik ZUS wydać może w takim wypadku orzeczenie o jej całkowitej niezdolności do pracy.

Niezdolna do pracy według Ustawy o pomocy społecznej jest także ta osoba, która zaliczona została do I lub II grupy inwalidzkiej.

Także osoba, której przyznano orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jest uznawana przez Ustawę o pomocy społecznej za osobę całkowicie niezdolną do pracy.

Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przyznają powiatowe Zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności zalicza się te, które mają naruszoną sprawność organizmu, są niezdolne do pracy lub zdolne do pracy wyłącznie  w warunkach pracy chronionej i wymagają stałej lub długotrwałej pomocy lub opieki innej osoby ze względu na niezdolność do samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu.

Do osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zalicza się natomiast te, które mają naruszoną sprawność organizmu, są niezdolne do pracy lub zdolne do jej wykonywania tylko w warunkach pracy chronionej, które wymagają częściowej pomocy innej osoby w codziennym życiu.

Osoba posiadająca lekki stopień niepełnosprawności może wykonywać pracę lekką i nie jest uznawana przez przepisy Ustawy o pomocy społecznej za osobę całkowicie niezdolną do pracy.

Za osobę niezdolną do pracy uznaje się osobę, która osiągnęła wiek emerytalny w myśl przepisów Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Osoba całkowicie niezdolna do pracy lub niezdolna do pracy z powodu wieku może złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania lub pobytu wniosek o przyznanie zasiłku stałego. Zasiłek stały przyznawany jest po spełnieniu również innych wymogów określonych w Ustawie o pomocy społecznej.

Komentarze Kiedy powstaje niezdolność do pracy według przepisów Ustawy o pomocy społecznej? (0)

      5 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Co to jest dochód utracony w pomocy społecznej?

02 sierpnia 2017      TAGI:      
  O utracie dochodu mówi art. 8 ust. 3 Ustawie o pomocy społecznej, w którym...»

Co uznaje się za dochód, kiedy składa się wniosek o dodatek energetyczny?

10 sierpnia 2017      TAGI:      
  Najprościej rzecz ujmując, to te same składniki dochodu, które wlicza...»

Superwizja pracy socjalnej – co to jest i czemu służy?

15 czerwca 2016      TAGI:   
Superwizja jest spotkaniem pracownika socjalnego z innymi specjalistami z zakresu pracy...»

Wspólne i oddzielne gospodarstwo domowe w pomocy społecznej

Z wnioskiem o udzielenie pomocy społecznej może zgłosić się zarówno osoba mieszkająca...»