Partnerzy

Kim jest, jakie ma prawa strona w postępowaniu?

Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego stroną jest ten, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy toczące się postępowanie administracyjne. Stroną jest także każdy, kto żąda od organu podjęcia czynności. Aby postępowanie mogło być wszczęte w określonej sprawie, musi występować przynajmniej jedna strona.

Stroną może być osoba fizyczna i prawna. Do grupy tej należeć mogą także państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne i organizacje społeczne, nawet wtedy gdy nie posiadają osobowości prawnej.

Każda ze stron postępowania posiada prawo do rozstrzygnięcia sprawy przez określony organ i otrzymania decyzji z postanowieniem.

W czasie trwającego postępowania organ administracji publicznej ma obowiązek zapewnić stronom udział na każdym jego etapie. Wydanie decyzji powinno być poprzedzone umożliwieniem stronie wypowiedzenia się na temat zebranych dowodów, dokumentów. Organ musi wysłuchać zgłaszanych przez stronę żądań.

Każda ze stron ma również prawo wglądu do akt sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Można zwrócić się o to także po zakończonym postępowaniu.

Strona może wystąpić z prośbą o uwierzytelnienie odpisów lub kopii akt sprawy, wydania jej uwierzytelnionych odpisów załączonych do dokumentacji sprawy.

Jeżeli strona nie może działać osobiście, wówczas wyznaczyć może pełnomocnika wykonującego czynności w jej imieniu. Wyjątkiem są sytuacje, które wymagają jej osobistego, bezpośredniego działania.

Strona może złożyć odwołanie od decyzji, jeżeli nie zgadza się z rozstrzygnięciem sprawy. Odwołanie nie musi być obszerne czy szczegółowe. Liczy się fakt, że  nie akceptuje wydanej przez organ decyzji. Informacja o możliwości odwołania się powinna wystąpić w pouczeniu decyzji administracyjnej.

Komentarze Kim jest, jakie ma prawa strona w postępowaniu? (0)

      4 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Czym jest, na czym polega indywidualny program wychodzenia z bezdomności?

16 września 2016      TAGI:   
Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej indywidualny program wychodzenia z bezdomności...»

Czy doliczamy do dochodu w pomocy społecznej gospodarstwo rolne, jeżeli jest wydzierżawione?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Jeżeli gospodarstwo posiadane przez rodzinę/osobę, która korzysta ze świadczeń...»

Czym jest, kogo dotyczy obowiązek alimentacyjny?

14 września 2016      TAGI:   
Obowiązek alimentacyjny to konieczność dostarczania środków finansowych innej osobie...»

Co to jest kosiniakowe?

14 kwietnia 2016      TAGI:         
Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie Ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych...»

Co to jest małżeńska wspólność majątkowa?

15 września 2016      TAGI:      
Wspólność majątkowa to współwłasność majątku nabytego przez małżonków. Zgodnie...»