Z orzecznictwa sądów administracyjnych – uchylenie decyzji kierującej do DPS
Zgodnie z art. 106 ust. 5 U.p.s., decyzję administracyjną zmienia się lub uchyla na niekorzyść strony bez jej zgody w przypadku zmiany przepisów prawa, zmiany sytuacji dochodowej lub osobistej strony, pobrania nienależnego świadczenia, można także zmienić lub uchylić decyzję, jeżeli wystąpiły przesłanki, o których mowa w art. 11, art. 12 i art. 107 ust. 5. Zmiana decyzji administracyjnej na korzyść strony nie wymaga jej zgody. Z kolei art. 11 ust. 1 U.p.s. stanowi, że w przypadku stwierdzenia przez pracownika socjalnego marnotrawienia przyznanych świadczeń, ich celowego niszczenia lub korzystania w sposób niezgodny z przeznaczeniem bądź marnotrawienia własnych zasobów finansowych, może nastąpić ograniczenie świadczeń, odmowa ich przyznania albo przyznanie pomocy w formie świadczenia niepieniężnego.
Marnotrawienie świadczeń w rozumieniu art. 11 ust. 1 U.p.s. może dotyczyć także świadczeń usługowych, np. w postaci świadomego łamania regulaminu domu pomocy społecznej czy niewykorzystywania przyznanych usług opiekuńczych (por. Wojciech Maciejko, Komentarz do art. 11 Ustawy o pomocy społecznej, LexisNexis 2013).
Stan zdrowia nie oznacza, że [wnioskodawca] powinien mieć zagwarantowany pobyt w DPS. Ustawodawca przewidział bowiem możliwość pozbawienia udzielania świadczenia pomocowego osobie, która je marnotrawi, a w interesie społecznym jest zapewnienie prawa do pobytu w DPS tym osobom, które potrzebują opieki w codziennym funkcjonowaniu i korzystają z oferowanej opieki zgodnie z jej przeznaczeniem.
(WSA w Białymstoku II SA/Bk 731/16 z dnia 08.12.2016 r.)
Pełna treść orzeczenia: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/6908220751
Komentarze (0)

Świadczenie pielęgnacyjne a rozstrzygnięcia sądów administracyjnych

Odwołanie od decyzji w emailu

System orzecznictwa ws. niepełnosprawności

RPO postuluje o zmianę przepisów dot. zasiłku i dodatku pielęgnacyjnego
