Ministerstwo Sprawiedliwości o egzekucji alimentów z Włoch
Egzekucja świadczeń alimentacyjnych niejednokrotnie napotyka na wiele trudności. Ich egzekucja poza granicami kraju jest jeszcze trudniejsza.
Należy podkreślić, że postępowanie egzekucyjne w zakresie alimentów podlega prawu państwa wykonania orzeczenia lub ugody. Tym samym właściwym prawem do prowadzenia egzekucji w przypadku złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji we Włoszech jest prawo włoskie. Skuteczność postępowania egzekucyjnego w dużym stopniu zależy również od posiadanego przez dłużnika majątku, do którego można skierować egzekucję.
Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości niejednokrotnie brak skutecznej egzekucji alimentów we Włoszech wynika z trudności w ustaleniu miejsca pobytu dłużników, źródeł ich utrzymania, zatrudnienie dłużników (często w szarej strefie), korupcji włoskich organów, zawieszania postępowań egzekucyjnych do czasu rozpoznania powództw o obniżenie lub uchylenie alimentów, kwestionowania ojcostwa dłużników względem ich dzieci itp. Jednocześnie trudności w wyegzekwowaniu należnych alimentów można upatrywać w obowiązujących we Włoszech przepisy prawa chroniących zarobki dłużnika do wysokości 11.000 euro rocznie od egzekucji.
Nadto dostrzeżono arbitralne odrzucanie przez organy włoskie wniosków polskich wierzycieli poniżej 1000 euro, podając jako powód braki kadrowe, trudności w uzyskaniu pomocy prawnej ze strony włoskich prawników lub tłumaczy przysięgłych w sprawach o niskiej wartości sporu, jak również wskazując na potrzebę ochrony dłużników alimentacyjnych przed ponoszeniem niewspółmiernie wysokich kosztów egzekucji w stosunku do wysokości egzekwowanych świadczeń.
Warto zauważyć, że Ministerstwo zapewnia o podejmowaniu dalszych działań interwencyjnych we włoskim organie centralnym w celu poprawy ściągalności alimentów na rzecz wierzycieli zamieszkałych w Polsce.
Komentarze Ministerstwo Sprawiedliwości o egzekucji alimentów z Włoch (0)

Kolejne posiedzenie Zespołu ds. Alimentów

Ministerstwo o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym

Ministerstwo o kontroli rodzicielskiej

Raport Zespołu Ekspertów do spraw Alimentów
