Partnerzy

      Porady      

Decyzja odmowna w kwestii przyznania Karty Dużej Rodziny

Ośrodki bądź urzędy realizujące świadczenie, którym jest pomoc rodzinom wielodzietnym pod nazwą. Karta Dużej Rodziny, rzadko kiedy wydają decyzję odmowną w tej kwestii. Dzieje się tak dlatego, że Ustawa jasno precyzuje, komu należy się pomoc i kiedy się ją przyznaje. Dlatego też w momencie składania wniosku przez stronę, jeśli urzędnik stwierdzi, że pomocy w ramach tej Ustawy nie można przyznać, strona zazwyczaj nie składa wniosku.

Jednak w momencie, kiedy strona nie wycofa wniosku, a pomoc się jej nie należy, organ musi wydać stosowną decyzję odmowną, od której stronie przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. I właśnie z uwagi na możliwość skorzystania z prawa do odwołania strony mogą chcieć otrzymać decyzję odmowną.

Decyzja administracyjna musi mieć w nagłówku podany (zamieszczony na samym początku) numer porządkowy oraz datę wydania. W podstawie prawnej należy określić, kto daną decyzję wydaje, tzn. kto jest upoważniony do jej wydania i zatwierdzenia.

Najczęściej decyzje wydawane są przez dyrektorów/kierowników Ośrodków Pomocy Społecznej (jeśli oczywiście OPS-y zajmują się tym zadaniem). Natomiast osoby te, aby móc zatwierdzać decyzję w imieniu wójta, muszą mieć stosowne upoważnienie wydane zarządzeniem zwierzchnika. Numer takiego zarządzenia oraz datę jego wydania wraz z numerem upoważnienia należy właśnie zawrzeć w podstawie prawnej decyzji jak wspomniałam powyżej.

Następnie w podstawie prawnej należy powołać się na stosowne artykuły z Ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. 2016 poz. 785), tj.: art. 4 mówiący o tym, komu przysługuje prawo do posiadania Karty; art. 9 mówiący o tym, kto przyznaje Kartę, kto jest właściwym do jej wydania; art. 10 mówiący o tym, na jakiej podstawie Karta jest wydawana; art. 11 informujący, komu Karta jest wydawana.

Powyższy zapis stanowi podstawę prawną do wydania decyzji dot. Karty Dużej Rodziny.

Kolejnym składnikiem decyzji jest jej sentencja, czyli postanowienie. Należy w nim zamieścić zdanie, że organ odmawia wydania Karty Dużej Rodziny dla Pani…. (u imię i nazwisko) ur. ….. (tu data) PESEL ….., która nie jest uprawniona do korzystania z uprawnień/korzyści, jakie daje ogólnopolska Karta Dużej Rodziny.

Strona po otrzymaniu decyzji administracyjnej, po przeczytaniu jej sentencji, wie, że odmówiono jej pomocy.

Następnie w uzasadnieniu decyzji należy szeroko i szczegółowo opisać, dlaczego stronie odmawia się przyznania świadczenia. Oczywiście należy także napisać, komu przyznaje się świadczenie w myśl przytoczonych wyżej w decyzji przepisów, a z uwagi na to, że strona nie spełnia wymogów, aby mogła otrzymać pomoc, odmawia się jej wsparcia.

Na końcu decyzji powinno znaleźć się pouczenie, w którym informuje się stronę o tym, że przysługuje jej odwołanie od decyzji w terminie 14 dni do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Komentarze Decyzja odmowna w kwestii przyznania Karty Dużej Rodziny (0)

      2 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Sposób ustalania dochodu na członka rodziny w funduszu alimentacyjnym

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Przy ustalaniu dochodu na członka rodziny w przypadku funduszu należy pamiętać,...»

Decyzja przyznająca zasiłek stały – czy należy w niej wspominać o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym?

22 sierpnia 2017      TAGI:      
Tak, jeśli osoba pobierająca zasiłek stały będzie również ubezpieczona, to wpostanowieniu...»

Jak długo należy monitorować sytuacje rodziny po zamknięciu procedury Niebieskiej Karty

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Nie ma oznaczonego przepisami prawa terminu co do monitorowania sytuacji rodziny pozamknięciu...»

Jak dokonać prawidłowej oceny sytuacji osoby lub rodziny?

04 sierpnia 2016      TAGI:      
Pierwszym etapem pracy pracownika socjalnego po zetknięciu się z nową osobą lub...»

Komu można udostępnić dokumenty z procedury Niebieskiej Karty?

10 sierpnia 2017      TAGI:      
  Dokumenty z procedury Niebieskiej Karty można udostępnić wszystkim członkom...»

Kiedy decyzja administracyjna jest nieważna?

Przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego przewidują kilka sytuacji, w których...»