Partnerzy

Co w przypadku wydania błędnej decyzji przez organ w pomocy społecznej na niekorzyść Klienta, jeśli organ sam uświadomi sobie własny błąd? – Procedura

 

Wszelkie działania, które podejmuje Ośrodek Pomocy Społecznej, muszą opierać się na rozwiązaniach, jakie daje Kodeks postępowania administracyjnego.

Oznacza to, że sprawy „nie można zmieść pod dywan”, a należy zastosować procedurę administracyjną, o której mówi Kodeks postępowania administracyjnego. W przypadku wydania błędnej decyzji należy w momencie powzięcia informacji o tym, że wydana decyzja jest wadliwa (obojętnie, czy sam organ do tego dojedzie czy ktoś mu to uświadomi), wznowić postępowanie na mocy art. 145 §1 Kpa.

Do osoby będącej stroną w postępowaniu wysyła się postanowienie o wznowieniu postępowania, z zaznaczeniem oczywiście artykułu prawnego, który nakłada ten obowiązek, a także z wyjaśnieniem, czego wznowienie dotyczy i jaki jest powód wznowienia, np. nowe okoliczności w sprawie. Oczywiście w postanowieniu należy powołać się również na art. 10 Kpa mówiący o prawie strony do czynnego udziału w każdym stadium postępowania.

Następnie w drodze postępowania należy stwierdzić nieważność decyzji, tej, która była wcześniej wydana i uznana za błędną, niewłaściwą. Podstawą prawną będzie tutaj art. 156 Kpa mówiący o tym, kiedy organ stwierdza nieważność decyzji.

Natomiast w przypadku, kiedy Ośrodek Pomocy Społecznej wydał błędną decyzję w wyniku pomyłki pisarskiej, np. poprzez pomyłkę w przyznanej kwocie (prawidłowo miało być 300 zł, a myląc się, wpisano 30 zł), należy zgodnie z art. 113 Kpa postanowieniem wysłanym do strony sprostować błędy pisarskie lub drukarskie. Stronie na takie postanowienie służy zażalenie do właściwego organu orzekającego.

Komentarze Co w przypadku wydania błędnej decyzji przez organ w pomocy społecznej na niekorzyść Klienta, jeśli organ sam uświadomi sobie własny błąd? – Procedura (1)

      5 + 2 = ?    
A JEŚLI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ WYDAŁ BŁĘDNĄ DECYZJĘ CO DO OKREŚLENIA MIESIĄCA NA KTÓRY OSOBA WNIOSKOWAŁA, CZYLI WNIOSKOWANO O ZASIŁEK CELOWY NA MIESIĄC STYCZEŃ 2023, WYWIAD BYŁ PRZEPROWADZONY 20,01,2023 A W DECYZJI UJĘTO, PRZYZNANIE ZASIŁKU NA MIESIĄC LUTY 2023 I W CHWILI ZŁOŻENIA WNIOSKU O ZASIŁEK CELOWY NA LUTY 2023 W DNIU 10.02.2023 PRACOWNIK INFORMUJE, ŻE NIE MOŻE PRZYJĄĆ GDYŻ DECYZJE NA LUTY 2023 WYDAŁ. JAK ZAŁATWIĆ TĘ SPRAWĘ?
DODAŁ: Justyna DNIA 10 lutego 2023 O 11:51

ZOBACZ PODOBNE

Podstawa prawna do decyzji wynikającej z ustawy ,,Za życiem”

10 sierpnia 2017      TAGI:      
  Aby decyzja mogła stać się decyzją prawomocną, taką, od której stronie...»

Kontrakt socjalny z bezdomnym – który ośrodek pomocy jest właściwy do jego zawarcia?

22 sierpnia 2017      TAGI:      
Art. 48a ust. 2 Ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. informuje, iż:...»

Decyzja o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań- procedura administracyjna

28 sierpnia 2017      TAGI:      
W momencie, kiedy przyznaje się decyzją administracyjną świadczenie z funduszu alimentacyjnego...»

Czy można odmówić przyznania usług opiekuńczych, jeśli osoba wymagająca opieki ma dzieci?

09 sierpnia 2017      TAGI:      
  Nie można odmówić takiej formy pomocy. To, że osoba ubiegająca się...»

Zadania Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej (ROPS)

Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej, podobnie jak pozostałe ośrodki, realizują...»

Na podstawie jakich dokumentów ustala się prawo do uzyskania pomocy społecznej?

28 kwietnia 2016      TAGI:   
Chcąc uzyskać świadczenie z pomocy społecznej, należy złożyć wniosek w instytucji...»