Partnerzy

Co w przypadku wydania błędnej decyzji przez organ w pomocy społecznej na niekorzyść Klienta, jeśli organ sam uświadomi sobie własny błąd? – Procedura

 

Wszelkie działania, które podejmuje Ośrodek Pomocy Społecznej, muszą opierać się na rozwiązaniach, jakie daje Kodeks postępowania administracyjnego.

Oznacza to, że sprawy „nie można zmieść pod dywan”, a należy zastosować procedurę administracyjną, o której mówi Kodeks postępowania administracyjnego. W przypadku wydania błędnej decyzji należy w momencie powzięcia informacji o tym, że wydana decyzja jest wadliwa (obojętnie, czy sam organ do tego dojedzie czy ktoś mu to uświadomi), wznowić postępowanie na mocy art. 145 §1 Kpa.

Do osoby będącej stroną w postępowaniu wysyła się postanowienie o wznowieniu postępowania, z zaznaczeniem oczywiście artykułu prawnego, który nakłada ten obowiązek, a także z wyjaśnieniem, czego wznowienie dotyczy i jaki jest powód wznowienia, np. nowe okoliczności w sprawie. Oczywiście w postanowieniu należy powołać się również na art. 10 Kpa mówiący o prawie strony do czynnego udziału w każdym stadium postępowania.

Następnie w drodze postępowania należy stwierdzić nieważność decyzji, tej, która była wcześniej wydana i uznana za błędną, niewłaściwą. Podstawą prawną będzie tutaj art. 156 Kpa mówiący o tym, kiedy organ stwierdza nieważność decyzji.

Natomiast w przypadku, kiedy Ośrodek Pomocy Społecznej wydał błędną decyzję w wyniku pomyłki pisarskiej, np. poprzez pomyłkę w przyznanej kwocie (prawidłowo miało być 300 zł, a myląc się, wpisano 30 zł), należy zgodnie z art. 113 Kpa postanowieniem wysłanym do strony sprostować błędy pisarskie lub drukarskie. Stronie na takie postanowienie służy zażalenie do właściwego organu orzekającego.

Komentarze Co w przypadku wydania błędnej decyzji przez organ w pomocy społecznej na niekorzyść Klienta, jeśli organ sam uświadomi sobie własny błąd? – Procedura (1)

      4 + 4 = ?    
A JEŚLI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ WYDAŁ BŁĘDNĄ DECYZJĘ CO DO OKREŚLENIA MIESIĄCA NA KTÓRY OSOBA WNIOSKOWAŁA, CZYLI WNIOSKOWANO O ZASIŁEK CELOWY NA MIESIĄC STYCZEŃ 2023, WYWIAD BYŁ PRZEPROWADZONY 20,01,2023 A W DECYZJI UJĘTO, PRZYZNANIE ZASIŁKU NA MIESIĄC LUTY 2023 I W CHWILI ZŁOŻENIA WNIOSKU O ZASIŁEK CELOWY NA LUTY 2023 W DNIU 10.02.2023 PRACOWNIK INFORMUJE, ŻE NIE MOŻE PRZYJĄĆ GDYŻ DECYZJE NA LUTY 2023 WYDAŁ. JAK ZAŁATWIĆ TĘ SPRAWĘ?
DODAŁ: Justyna DNIA 10 lutego 2023 O 11:51

ZOBACZ PODOBNE

Czy można odmówić przyznania usług opiekuńczych, jeśli osoba wymagająca opieki ma dzieci?

09 sierpnia 2017      TAGI:      
  Nie można odmówić takiej formy pomocy. To, że osoba ubiegająca się...»

Kontrakt socjalny z bezdomnym – który ośrodek pomocy jest właściwy do jego zawarcia?

22 sierpnia 2017      TAGI:      
Art. 48a ust. 2 Ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. informuje, iż:...»

Co w przypadku gdy dłużnik alimentacyjny nie stawia się na wezwanie?

10 sierpnia 2017      TAGI:      
  Właściwie już po pierwszym wezwaniu (coraz częściej jedna ośrodki praktykują...»

Procedura postępowania ze strony świadczeń rodzinnych w przypadku nienależnie pobranego świadczenie wychowawczego

09 sierpnia 2017      TAGI:      
  W przypadku podjęcia przez świadczenia rodzinne informacji o możliwości...»

Zarządzanie ryzykiem w jednostkach pomocy społecznej

23 maja 2016      TAGI:   
Zarządzanie ryzykiem przyczynia się do zwiększenia prawdopodobieństwa zrealizowania...»