Placówki wsparcia dalej nieczynne. Co z orzeczeniami o niepełnosprawności?
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja w kraju, jak również ogłoszony stan epidemiczny wymaga aktualizacji stosowanych rozwiązań. Tym samym wszelkie placówki wsparcia dziennego, żłobki, kluby dziecięce, centra i kluby integracji społecznej, dzienne domy, kluby „Senior+”, środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej – pozostaną w dalszym ciągu zamknięte aż do 10 kwietnia br. Wskazana decyzja podyktowana jest bezpieczeństwem uczestników.
Niestety, poza wskazanymi placówkami część budynków użyteczności publicznej również pozostaje poza zasięgiem petenta.
W niecodziennej sytuacji zdawać by się mogło pozostają osoby niepełnosprawne, legitymujące się stosownym orzeczeniem, którego termin wydania właśnie się kończy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym w związku z ogłoszonym stanem epidemicznym, przygotowano nieszablonowe rozwiązanie. Nowe rozwiązania prawne z mocą rozporządzenia pozwolą lekarzom na wydanie orzeczenia o niepełnosprawności bez bezpośredniego badania, na podstawie dołączonej do wniosku dokumentacji. Co niezwykle istotne, nie będzie konieczności przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego niemożność osobistego stawiennictwa z powodu długotrwałej i nierokującej poprawy choroby.
Zaproponowane rozwiązanie jest kluczowe w związku z zaprzestaniem orzekania przez części zespołów ze względów bezpieczeństwa, tym samym uniemożliwiając osobom niepełnosprawnym uzyskanie orzeczenia.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/rodzina/orzeczenia-o-niepelnosprawnosci-bez-osobistego-stawiennictwa
Komentarze (1)

Co dalej z zatrudnieniem pracowników socjalnych? Rośnie zapotrzebowanie, a chętnych coraz mniej

Przetwarzanie danych osobowych w orzeczeniu o niepełnosprawności przez pracodawcę

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Co dalej, gdy skończy się zasiłek opiekuńczy?
