Partnerzy

      Newsy         

Głosowanie przez pełnomocnika przez osoby niepełnosprawne

Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu w wyborach.

Do dnia 5.10.2023 r. można jeszcze składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania, niebędąca osobą wchodzącą w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci w danych wyborach.

Co do zasady pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby. Jednakże wskazane pełnomocnictwo można przyjąć od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.

Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.

Wniosek może być złożony ustnie, na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem, lub elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, po uwierzytelnieniu tej osoby w sposób określony w art. 20a ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Do wniosku załącza się:

1) kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania;
2) pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem, zawierającą jej nazwisko i imię (imiona) oraz adres zamieszkania, a także nazwisko i imię (imiona) osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania.

Akt pełnomocnictwa sporządzany jest w miejscu zamieszkania wyborcy udzielającego pełnomocnictwa do głosowania, wskazanym we wniosku.

Źródło:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1277 z późn. zm.).

Komentarze Głosowanie przez pełnomocnika przez osoby niepełnosprawne (0)

      3 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Deficyt kandydatów na opiekunów prawnych dla osób ubezwłasnowolnionych całkowicie

„Opiekun osoby żyjącej z zespołem otępiennym – możliwości wsparcia”

30 lipca 2024      TAGI:         
W dniu 20 września 2024 r. w godz. 11:00-15:00 w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich...»
Rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych

„Rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych prowadzona przez warsztaty terapii zajęciowej oraz jej finansowanie przez powiaty”.

26 czerwca 2024      TAGI:      
W dniu 27 czerwca 2024 r. o godz. 11:00 odbędzie się transmisja panelu ekspertów...»
Właściwość miejscowa organu dla osoby bezdomnej

Właściwość miejscowa organu dla osoby bezdomnej

27 sierpnia 2024      TAGI:      
W praktyce organy administracji publicznej niejednokrotnie borykają się trudnościami...»

Rada Mieszkalnictwa powołana przez premiera

01 lutego 2018      TAGI:      
Właśnie została powołana do życia Rada Mieszkalnictwa. Na jej czele stanął premier...»

Dochód osoby uprawnionej do zasiłku chorobowego z KRUS

30 kwietnia 2012     
Rolnikowi uprawnionemu do zasiłku chorobowego należy uwzględnić w dochodzie wyłącznie...»

Policzono osoby bezdomne w Polsce

22 stycznia 2015      TAGI:   
Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych zostało przeprowadzone w nocy z 21 na22stycznia...»