Partnerzy

      Newsy      

Zwolnienie z opłat za pobytu mieszkańca domu w DPS

Pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej może wiązać się z koniecznością ponoszenia odpłatności przez członków rodziny. Ustawodawca przewidział jednak w treści art. 64  z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1283 z późn. zm.) możliwość zwolnienia osoby wnoszącej opłatę lub osoby obowiązane do jej wnoszenia za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Kiedy w szczególności następuje zwolnienie z opłat?

1) w przypadku osób, które wnoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia lub innej placówce;

2) gdy występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych;

3) małżonkowie, zstępni, wstępni utrzymują się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia;

4) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty jest w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko;

5) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty lub jej rodzic przebywała w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej, na podstawie orzeczenia sądu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej osobie kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańcowi domu;

6) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty przedstawi wyrok sądu oddalający powództwo o alimenty na rzecz osoby kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu;

7) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty wykaże, w szczególności na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku, rażące naruszenie przez osobę kierowaną do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu obowiązku alimentacyjnego lub innych obowiązków rodzinnych względem osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty.

Czy wystąpienie ustawowych okoliczności powoduje zwolnienie?

Należy jednak pamiętać, że spełnienie jednej z okoliczności określonych w art. 64 u.p.s. nie jest wystarczającą przesłanką do uzyskania wskazanego zwolnienia. W tym miejscu zauważyć należy, że okoliczności wymienione w art. 64 u.p.s. podane zostały jedynie przykładowo i nie stanowią one katalogu zamkniętego. Przyjmuje się jednak, że zwolnienie nie powinno nastąpić, jeżeli pomimo zaistnienia wskazanych okoliczności osoba (wnioskodawca) jest w stanie płacić za pobyt w placówce (WSA w Białymstoku z 9.01.2025 r., II SA/Bk 672/24).

Jak podkreśla orzecznictwo niezasadne zwolnienie jest sprzeczne z zasadą pomocniczości, przerzuca bowiem na jednostki samorządu terytorialnego i obywateli koszty utrzymania osób, które są samowystarczalne pod względem finansowym lub mogą być utrzymywane przez swoich krewnych (Wyrok NSA z 18 listopada 2021 r., I OSK 759/21).

Odmienna wykładania doprowadziłaby do sytuacji, w której obowiązki członków rodziny w zakresie pokrywania kosztów pobytu w domu pomocy społecznej jej członka byłyby przerzucane na jednostki samorządu terytorialnego, powodując nadmierne obciążenie sektora finansów publicznych, a w konsekwencji całego społeczeństwa (WSAw Szczecinie z dnia 15 maja 2014 r., sygn. II SA/Sz 66/14).

Źródło:

https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/AB4280B893

Komentarze Zwolnienie z opłat za pobytu mieszkańca domu w DPS (2)

      5 + 4 = ?    
Ponure jest to, że dzieci wyrodnych rodziców z punktu widzenia autorów owej notatki są jedynie źródłem dochodu dla gmin: chodzi o to, aby płacili na rzecz swoich krzywdzicieli. Fakt, że dziecko nigdy w życiu nie widziało swojego "tatusia" (albo - co gorsza - widziało, i było przez niego krzywdzone) nie stanowi zdaniem autorów żadnego argumentu. Spłodził - no to płać! Dziecko jest w końcu jedynie produktem działań reprodukcyjnych i tym samym gmina może nałożyć obowiązek łożenia na reproduktora. Tymczasem - oprócz zdrowego rozsądku i ludzkich odruchów, które sugerowałyby jakieś współczucie dla ofiar - jest cała masa orzeczeń, które jasno mówią, że zmuszanie ofiary do łożenia na oprawce jest rażącą niesprawiedliwością. Z punktu widzenia autorów - to chyba jest jednak w porządku, więc wybierają te akurat orzeczenia, które dla ofiar są niekorzystne.
DODAŁ: abcde DNIA 18 lutego 2025 O 11:01
Bo największą winę ponoszą dzieci alkoholików i wyrodnych rodziców i bez względu na wszystko, jeżeli osiągają odpowiedni dochód powinny płacić za wyrodnego rodzica w imię zasady, bo urodził lub spłodził. Chyba nie o takie zmiany chodziło RPO przy wprowadzaniu poprawki do ustawy o pomocy społecznej. Pracownicy OPSów nękające dzieci takich rodziców, mam nadzieję, że karma do Was wróci.
DODAŁ: Marx DNIA 10 lutego 2025 O 19:51

ZOBACZ PODOBNE

Równi w domu Równi w pracy - konferencja

Równi w domu Równi w pracy – konferencja

02 kwietnia 2025      TAGI:         
W dniu 21 maja 2025 r. odbędzie się konferencja pn. „Równi w domu Równi w pracy”....»
Opłata za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej a odmowa podpisania umowy

Opłata za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej a odmowa podpisania umowy

09 sierpnia 2023      TAGI:      
Problematyka wnoszenia odpłatności za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej...»

Nowy program rządowy „Posiłek w szkole i w domu” od przyszłego roku

04 października 2018      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o przyjęciu przez...»
Wpisanie na listę oczekujących na umieszczenie w domu pomocy społecznej nie do zaskarżenia

Wpisanie na listę oczekujących na umieszczenie w domu pomocy społecznej nie do zaskarżenia

Jak stanowi art. 59 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, decyzję o skierowaniu do domu...»
Forum Samorządowych Centrów Usług Wspólnych

(BEZPŁATNE WYDARZENIE) Forum Samorządowych Centrów Usług Wspólnych – 9 czerwca 2025 r.

14 kwietnia 2025      TAGI:   
Zapraszamy do udziału w Forum Samorządowych Centrów Usług Wspólnych – wyjątkowym...»

Dziecko w systemie pomocy społecznej

13 kwietnia 2025      TAGI:      
W dniu 25 września 2025r. odbędzie się II Ogólnopolskie Forum pracowników pomocy...»