Partnerzy

      Newsy         

Strajk w MOPS w Łodzi

Wiceprezes Rady Ministrów Piotr Gliński oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Bojanowska, spotkali się w piątek (29.01.br.) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z protestującymi pracownikami socjalnymi z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

migli5

Związkowcy prosili wicepremiera o wsparcie w sporze z władzami miasta. Pracownicy socjalni z Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi od kwietnia 2015 roku są w sporze zbiorowym z władzami miejskimi. Obecnie strajkuje 190 pracowników z ponad 300 osobowej załogi. Powodem protestu są niskie wynagrodzenia oraz złe warunki wykonywania pracy. Związkowcy wskazywali również na lekceważenie ich przez wiceprezydenta Łodzi Tomasza Trelę oraz niewypełnianie wcześniej podjętych przez miasto zobowiązań dotyczących podniesienia ich płacy. W opinii protestujących miejskie władze nie są skłonne do kompromisu.

„Zawód pracownika socjalnego jest bardzo ważny i trudny. Wykonującym go należy się szacunek i godne warunki. Pracownicy socjalni nie mogą być lekceważeni, a główny ciężar odpowiedzialności spoczywa w tej sprawie na władzach lokalnych” – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęła się kontrola w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi. Podczas spotkania podjęto decyzję o poszerzeniu jej o kwestie dotyczące warunków organizacyjnych funkcjonowania ośrodka oraz o zleceniu kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy. Na spotkaniu byli obecni również łódzcy posłowie Prawa i Sprawiedliwości – Alicja Kaczorowska i Waldemar Buda.

Źródło: https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/wicepremier-piotr-glinski-spotkal-sie-z-protestujacymi-pracownikami.html

Komentarze Strajk w MOPS w Łodzi (3)

      4 + 3 = ?    
Po co kolejna ustawa. Wystarczyłoby przestrzegać obowiązującego prawa. Za specjalizacją powinien iść awans. Jednak o awansie decyduje kierownik/dyrektor JOPS, więc jak nie jesteś przydupasem to nie masz awansu. Za awansem po specjalizacji powinna iść gratyfikacja finansowa. PROSTE ROZWIĄZANIA SĄ NAJLEPSZE.
DODAŁ: EDZIO DNIA 24 lipca 2017 O 14:19
Przyznam Ci rację w 100%. Ustawa o zawodzie pracownika socjalnego jest niewątpliwie tym dokumentem, którego w naszej pracy brakuje. Z tego co pamiętam było już kilka projektów takich ustaw, które jednak nigdy nie ujrzały światła dziennego. Szkoda, że wszyscy pracownicy socjalni z całego kraju nie zawalczą o tą ustawę. Może to skłoniłoby rząd do jakiejś reakcji na postulaty pracowników socjalnych.
DODAŁ: Paweł DNIA 19 lutego 2016 O 10:19
A może by tak ustawa o zawodzie pracownika socjalnego doczekała by się szczęśliwego finału. Tak to można w nieskończoność spychać winę na Samorząd, a może Ministerstwo zadbałoby o pracowników socjalnych. Przykład idzie z góry. Można zagwarantować godne warunki pracy i płacy dla pracowników socjalnych stosując te regulacje w akcie prawnym. Tylko po co . Tak to przynajmniej można zrzucić winę na innych.
DODAŁ: Monika DNIA 02 lutego 2016 O 16:40

ZOBACZ PODOBNE

Zapowiedziano strajk pracowników pomocy społecznej!

04 marca 2019      TAGI:         
Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Pracowników Pomocy Społecznej poinformował Prezesa...»

Zakończył się strajk pracowników MOPS w Łodzi

12 lutego 2016      TAGI:      
Podpisaniem porozumienia z pracodawcą i władzami miasta, zakończył się trwający...»

Rozmowy z Ministerstwem zakończone fiaskiem. Będzie strajk?

W dniu 26.03 br. odbyły się rozmowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej...»

Koniec sporu zbiorowego w legnickim MOPS

02 marca 2015      TAGI:         
Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej wLegnicy...»

Katarzyna Kłosowska z MOPS w Kętrzynie, laureatka nagrody ministra pracy i polityki społecznej:

19 marca 2009     
- Potrzebne jest nam poparcie władz samorządowych, radnych – tu potrzebne sązmiany...»

MOPS w Legnicy

21 grudnia 2009     
Radni z komisji rewizyjnej skontrolowali Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Legnicy...»