Partnerzy

Wspólne i oddzielne gospodarstwo domowe w pomocy społecznej

Z wnioskiem o udzielenie pomocy społecznej może zgłosić się zarówno osoba mieszkająca samotnie – osoba samotnie gospodarująca – jak i rodzina. Logika podpowiada, że osoba samotnie gospodarująca to taka, która mieszka sama, a rodzina to kilka osób mieszkających razem. Jednak w pomocy społecznej pojęcia te należy zgłębić.

Według Ustawy o pomocy społecznej osoba samotnie gospodarująca to osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe, natomiast rodzina to osoby spokrewnione lub niespokrewnione, pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.

Pracownik socjalny przeprowadzający rodzinny wywiad środowiskowy, na przykład w rodzinie, może w niej zastać zarówno osobę samotnie gospodarującą, jak i rodzinę.

Przykładowo: w 5-osobowej rodzinie, która mieszka w jednym mieszkaniu, może występować 1 osoba, która prowadzi oddzielne, jednoosobowe gospodarstwo domowe: zajmuje oddzielny pokój, samodzielnie się utrzymuje, czyli posiada swój dochód, samodzielnie gospodaruje pieniędzmi, robi zakupy, przygotowuje posiłki, dba o czystość, nie korzysta z pomocy pozostałych członków rodziny, którzy stanowią odrębne gospodarstwo domowe. Nie znaczy to, że osoba samotnie gospodarująca każdy przedmiot w domu musi mieć swój własny, oddzielny. Pomimo tego, że w danym lokum występuje rodzina i osoba samotnie gospodarująca, wszyscy mogą korzystać z jednej łazienki i z jednej kuchni oraz wszystkich sprzętów gospodarstwa domowego w nich się znajdujących. Zasada jest taka, że używanie tych sprzętów nie odbywa się wspólnie – na przykład robienie prania, przygotowywanie posiłków. Wszystkie czynności życia codziennego odbywają się bez współpracy pomiędzy osobą samodzielnie gospodarującą a rodziną. Podsumowując, osoba samotnie gospodarująca, pomimo mieszkania w tym samym miejscu z innymi osobami, samodzielnie zaspokaja swoje potrzeby życiowe.

Komentarze Wspólne i oddzielne gospodarstwo domowe w pomocy społecznej (3)

      3 + 5 = ?    
Nie rozumiem, byłem w mopsie, i na same dzień dobry odmówiono mi pomocy, opowiedzialem że mieszkam z rodzicami ale oddzielnym pomieszczeniu że sam gotuje kupuje zakupy i piorę, a pani z MOPS u powiedziała że to nie oddzielne gospodarstwo domowe jak mieszkam z rodzicami i oni zarabiają... Proszę o pomoc w zrozumieniu
DODAŁ: noone DNIA 29 listopada 2021 O 11:31
Mops zamiast pomagać niszczy ludzi,niedawno otrzymałem odmowną decyzję w sprawie ubezpieczenia bo przekroczyliśmy kryterium dochodowe. W tym kraju trzeba być bezdomnym i bezrobotnym żeby dostać od was pomoc. Skandal !
DODAŁ: Jacek DNIA 29 stycznia 2020 O 16:58
Czy od 2016 roku zmieniły się zasadyi pojęcia co to jest osoba samotnie gospodarująca gospodarstwem domowym? Słyszałam od pracownika socjalnego, że podstawą aby taką osobę uznać za samotnie prowadzącą gospodarstwo domowe, jest wyrok sądu o separacji w przypadku małżonków .
DODAŁ: Gość DNIA 02 listopada 2019 O 11:47

ZOBACZ PODOBNE

Jakie usługi zapewnia rodzinny dom pomocy?

29 sierpnia 2016      TAGI:      
Rodzinny dom pomocy świadczy usługi bytowe i opiekuńcze. Szczegółowy wykaz tych...»

Czy doliczamy do dochodu w pomocy społecznej gospodarstwo rolne, jeżeli jest wydzierżawione?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Jeżeli gospodarstwo posiadane przez rodzinę/osobę, która korzysta ze świadczeń...»

Decyzja zmieniająca w pomocy społecznej

Większość świadczeń z pomocy społecznej przyznawanych jest decyzją administracyjną. Decyzja...»

Jak odwołać się od decyzji administracyjnej Ośrodka Pomocy Społecznej?

Odwołanie od decyzji administracyjnej regulują przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960r.Kodeks...»

Kiedy następuje wstrzymanie wypłaty świadczeń z opieki społecznej?

14 czerwca 2016      TAGI:   
Wstrzymanie świadczeń z pomocy społecznej to tymczasowe zaprzestanie udzielania pomocy...»

Marnotrawienie środków z pomocy społecznej

16 maja 2016      TAGI:         
Według Ustawy o pomocy społecznej zasadniczym celem wspominanej pomocy jest zaspokojenie...»