„Bezpieczeństwo pracy pracownika socjalnego. Niech ktoś nas wysłucha” A. Dunajska, M. Boryczko, A. Grodzicka i in. (Wydawnictwo Difin)
Publikacja została podzielona przez autorów na 2 części. W pierwszej podjęta została problematyka wymagań, jakie stawia ustawodawca osobom rozpoczynającym zatrudnienie w zawodzie pracownika socjalnego, specyfiki jego pracy w placówce oraz w terenie, roli, jaką pełni, zadań, jakie realizuje oraz metod pracy. Jest to niezbędnik dla wprowadzenia w arkana zawodu.
Autorzy podejmując problematykę bezpieczeństwa pracownika socjalnego w aspekcie zjawiska przemocy, zaprezentowali przegląd dotychczasowych badań. Przedmiotowe ryzyko zdaje się być wplecione w zawód pracowników służb społecznych. Prezentacja wyników własnych badań na gruncie polskim stanowi swoiste ukoronowanie publikacji.
Autorzy zbadali wiele aspektów codziennej pracy pracowników socjalnych. Pytali m.in. o: atmosferę w miejscu pracy, warunki lokalowe, warunki samej pracy, uczestnictwo w związkach zawodowych, wspieranie pracy zespołu przez przełożonych, możliwość kierowania się z problemami do przełożonych, poczucie bezpieczeństwa w placówce i w terenie, poczucie istnienia zagrożenia ze strony klientów, zabezpieczenie pracowników socjalnych przed przemocą, agresję doświadczaną przez pracowników socjalnych oraz mobbing w miejscu pracy. Zakres uwzględnionej w badaniach problematyki oraz podsumowania sporządzone przez autorów przyczyniają się do powstania konkretnego obrazu pracy socjalnej widziany oczyma samych zainteresowanych.
W kolejnej części wyjaśnione zostały podstawowe wymagania BHP w pracy socjalnej. Czytelnik odnajdzie w tym miejscu przepisy poszczególnych aktów prawnych przybliżające przedmiotową materię oraz badania, które ją uwzględniają.
Występujące współcześnie i nasilające się rozwarstwienie społeczne może skutkować pogłębiającą się frustracją, co nie pozostaje bez wpływu na kwestię bezpieczeństwa pracy pracownika socjalnego. Stosunkowo nowym zjawiskiem jest proces migracji ludności w Europie powstały na tle konfliktów zbrojnych. Zróżnicowanie kulturowe oraz bariery językowe stanowią wyzwania dla służb społecznych wspomagających drugiego człowieka. Pracownik socjalny staje się w ten sposób milczącym strażnikiem ludzkiej godności.
Publikację należy polecić nie tylko pracownikom socjalnym, studentom wskazanego kierunku, ale również szerokiej rzeszy czytelników. Może ona stanowić nie tylko impuls do debaty o bezpieczeństwie pracy wskazanej grupy zawodowej, ale też zainicjować wprowadzanie rozwiązań na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy pracowników socjalnych. Poruszona w książce problematyka jest istotna w kontekście współczesnego społeczeństwa, przede wszystkim zaś niezwykle pożądana w dyskusji o pracy socjalnej, jej specyfice i znaczeniu.
Dowiedz się więcej o publikacji na stronie Wydawnictwa Difin.