Partnerzy

Dochód jednorazowy a dochód za okres w pomocy społecznej

 

Według interpretacji Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zgodnie z art. 8 ust. 12 Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 930, z późn. zm.) (…) w przypadku uzyskania jednorazowo dochodu należnego za dany okres, kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie osoby lub rodziny przez okres, za który uzyskano ten dochód.

Dochodem w pomocy społecznej za okres jest suma miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu – z miesiąca, w którym wniosek został złożony, pomniejszone o podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne oraz kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

Jeśli zatem osoba bądź rodzina osiągnie dochód jednorazowy w wysokości przekraczającej 5-krotność kwoty kryterium dochodowego, odpowiednio dla osoby samotnej lub w rodzinie, podlega on rozliczeniu w równych częściach na kolejne 12 miesięcy, od tego miesiąca, w którym dochód został wypłacony.

W ten sposób może być rozliczony jedynie dochód uzyskany w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o pomoc z ośrodka pomocy społecznej lub w okresie pobierania świadczenia z pomocy społecznej.

Przyjmuje się, iż osoba lub rodzina, która korzysta z pomocy społecznej, a uzyskała jednorazowo znaczny dochód (względem kryteriów pomocy społecznej), powinna go przeznaczyć na zaspokojenie potrzeb swoich i swojej rodziny, rozkładając jego wykorzystanie na dłuższy czas, a nie jednorazowo.

Należy pamiętać, że dochód jednorazowy nie jest wypłacany regularnie, np. wynagrodzenia za wykonywanie umów zleceń wypłacane co kwartał.

Komentarze Dochód jednorazowy a dochód za okres w pomocy społecznej (1)

      2 + 2 = ?    
Nie rozumiem stwierdzenia dotyczącego dochodu za okres, że "Dochodem w pomocy społecznej za okres jest suma miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu – z miesiąca, w którym wniosek został złożony, pomniejszone o podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne oraz kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób". Za dochód "za okres" uważaliśmy dochód wypłacony np. w sierpniu zalegle np. za maj, czerwiec i lipiec. Czy aby na pewno przytoczone tu wyjaśnienie "dochodu za okres" jest prawidłowe?
DODAŁ: łucja DNIA 02 sierpnia 2017 O 07:49

ZOBACZ PODOBNE

Praca na terminalu mobilnym w pomocy społecznej

02 sierpnia 2017      TAGI:      
  Podczas pracy na terminalu mobilnym istnieje możliwość zdefiniowania szablonów...»

Jakie zbiory danych powinien zgłosić do GIODO ośrodek pomocy społecznej?

Ośrodek pomocy społecznej winien zgłosić Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych...»

Rezygnacja ze wsparcia asystenta rodziny złożona przez rodzinę – czy Ośrodek Pomocy jest wówczas zobowiązany powiadomić sąd rodzinny?

02 sierpnia 2017      TAGI:      
Wszystko zależy od okoliczności, w wyniku których rodzina podjęła wcześniej współpracę...»

Ośrodek Pomocy Społecznej – rola i zadania

31 maja 2016      TAGI:      
budżetowa, nie posiadająca osobowości prawnej, swoje wydatki pokrywa z budżetu. Działalność...»

Okoliczności powodujące zmianę decyzji przyznającej świadczenie z pomocy społecznej

04 sierpnia 2016      TAGI:      
Według Ustawy o pomocy społecznej istnieje wiele sytuacji, w których organ może...»

W jakim terminie Ośrodek Pomocy Społecznej rozpatrzy mój wniosek?

Zgodnie z treścią art. 35 § 1 ustawy z dnia  14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania...»
chiklya1 » 02 maja 2025, 12:51

Kiedy zaksięgować płatność?

nextdoornurse » 01 maja 2025, 17:25

nursing care for dementia

Karolin@ » 30 kwietnia 2025, 14:20

art. 31 śr

Wik7. » 30 kwietnia 2025, 13:49

Decyzja