Partnerzy

Dochód jednorazowy a dochód za okres w pomocy społecznej

 

Według interpretacji Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zgodnie z art. 8 ust. 12 Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 930, z późn. zm.) (…) w przypadku uzyskania jednorazowo dochodu należnego za dany okres, kwotę tego dochodu uwzględnia się w dochodzie osoby lub rodziny przez okres, za który uzyskano ten dochód.

Dochodem w pomocy społecznej za okres jest suma miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu – z miesiąca, w którym wniosek został złożony, pomniejszone o podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne oraz kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

Jeśli zatem osoba bądź rodzina osiągnie dochód jednorazowy w wysokości przekraczającej 5-krotność kwoty kryterium dochodowego, odpowiednio dla osoby samotnej lub w rodzinie, podlega on rozliczeniu w równych częściach na kolejne 12 miesięcy, od tego miesiąca, w którym dochód został wypłacony.

W ten sposób może być rozliczony jedynie dochód uzyskany w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o pomoc z ośrodka pomocy społecznej lub w okresie pobierania świadczenia z pomocy społecznej.

Przyjmuje się, iż osoba lub rodzina, która korzysta z pomocy społecznej, a uzyskała jednorazowo znaczny dochód (względem kryteriów pomocy społecznej), powinna go przeznaczyć na zaspokojenie potrzeb swoich i swojej rodziny, rozkładając jego wykorzystanie na dłuższy czas, a nie jednorazowo.

Należy pamiętać, że dochód jednorazowy nie jest wypłacany regularnie, np. wynagrodzenia za wykonywanie umów zleceń wypłacane co kwartał.

Komentarze Dochód jednorazowy a dochód za okres w pomocy społecznej (1)

      5 + 3 = ?    
Nie rozumiem stwierdzenia dotyczącego dochodu za okres, że "Dochodem w pomocy społecznej za okres jest suma miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu – z miesiąca, w którym wniosek został złożony, pomniejszone o podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne oraz kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób". Za dochód "za okres" uważaliśmy dochód wypłacony np. w sierpniu zalegle np. za maj, czerwiec i lipiec. Czy aby na pewno przytoczone tu wyjaśnienie "dochodu za okres" jest prawidłowe?
DODAŁ: łucja DNIA 02 sierpnia 2017 O 07:49

ZOBACZ PODOBNE

Dochód uzyskany i dochód utracony w świadczeniach rodzinnych

09 sierpnia 2017      TAGI:         
  Jednym z warunków ubiegania się o pomoc finansową w formie świadczeń...»

Jak ustalić kuratora ds. doręczeń w pomocy społecznej?

10 sierpnia 2017      TAGI:      
  W pomocy społecznej praktykuje się stanowisko pełnomocnika ds. doręczeń,...»

Nienależnie pobrane świadczenie z pomocy społecznej – postępowanie

Ustawa o pomocy społecznej w art. 6 par. 16 wyjaśnia pojęcie nienależnie pobranego...»

Dochód w pomocy społecznej

02 maja 2016      TAGI:      
Podczas ustalania prawa do pomocy społecznej za dochód przyjmuje się sumę przychodów...»

Jakie są jednostki organizacyjne pomocy społecznej?

24 maja 2016      TAGI:   
Na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej można znaleźć informacje...»