Partnerzy

Powództwo organu przeciwko dłużnikowi art. 7 Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

Przytoczony w temacie art. 7 Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów w pkt. 2 dopuszcza możliwość powództwa organu właściwego przeciwko dłużnikowi.

Sprawę w takim przypadku kieruje się do sądu rejonowego. Wprawdzie jest to rzadko praktykowane przez organy, niemniej jednak artykuł wskazuje na możliwość takich działań. Obowiązek alimentacyjny obciąża rodzinę w linii prostej, tj. zstępnych, wstępnych oraz rodzeństwo. Osoby te mają prawny obowiązek przekazywania środków na utrzymanie osób zależnych, czyli mają prawny obowiązek alimentacyjny.

W przypadku, kiedy np. dziadkowie są rodziną zastępczą, to na rodzicach dzieci ciąży obowiązek alimentacyjny. W myśl prawa powinni oni przekazywać środki finansowe na utrzymanie dzieci. Jeśli tego nie robią, a mają takie możliwości, to organ powinien wystąpić do sądu z powództwem przeciwko dłużnikowi. I podobnie w każdym innym przypadku, kiedy osoby zobowiązane nie przekazują środków finansowych na osoby zależne.

Jednak organom (urzędom) brak wiedzy na temat tego, czy osoby zobowiązane mają zdolności alimentacyjne czy ich nie mają. Nie mają one bowiem możliwości przeprowadzenia wywiadu środowiskowego czy wywiadu alimentacyjnego u rodziców, dziadków, rodzeństwa, które to wywiady mogły potwierdzić sytuację finansową osób.

Wyjściem tutaj może być zastosowanie prawne, które określa powołany w temacie artykuł 7 Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów mówiący, że organowi w takim postępowaniu cywilnym przysługują kompetencje prokuratora, na podst. art.7 Kodeksu postępowania cywilnego.

W myśl tego artykułu prokurator (tu organ) może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie w celu ochrony praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. Prokurator (tu organ) może wnieść powództwo do sądu. W momencie wytaczania powództwa w stosownym wniosku winien wskazać osobę, co do której wytacza sprawę, aby w dalszym postępowaniu sąd mógł ją zawiadomić poprzez dostarczenie stosownego pozwu.

W momencie, kiedy sprawa toczy się już w sądzie, organ może składać oświadczenia, zgłaszać wnioski oraz dowody, jeśli uzna je za istotne w sprawie i jeśli służą one potwierdzeniu danych.

Komentarze Powództwo organu przeciwko dłużnikowi art. 7 Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (0)

      2 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Czy odliczamy od dochodu w pomocy społecznej opłaconą składkę KRUS, nie będąca bieżącą składką KRUS?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Składkę nie będącą bieżąca składką należy odliczyć od przychodu. Przepis...»

Kiedy powinna zostać wypełniona i podpisana weryfikacja planu pomocy w Niebieskiej Karcie C?

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Na grupie roboczej. Niebieską Kartę C podpisuje się z ofiarą przemocy. Zatem...»

Odpłatność za pobyt w rodzinnym domu pomocy

29 sierpnia 2016      TAGI:      
Każdy rodzinny dom pomocy ma określoną kwotę miesięcznych wydatków, która jest...»

Problem alkoholizmu i narkomanii w pomocy społecznej

03 sierpnia 2016      TAGI:         
Aby otrzymać pomoc społeczną ze względu na chorobę alkoholową lub narkomanię,...»

Zadania powiatu z zakresu pomocy społecznej

02 czerwca 2016      TAGI:         
Art. 19 Ustawy o pomocy społecznej określa zadania powiatów w zakresie pomocy społecznej....»