Newsy         

Pracownik socjalny kontra koronawirus

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wychodząc naprzeciw zjawisku pandemii oraz konieczności wypracowania nowych rozwiązań w zakresie pomocy społecznej, sporządziło:

– instrukcję procedowania dla pracowników socjalnych przy przyznawaniu świadczeń osobom w sytuacji zagrożenia zarażenia wirusem SARS-CoV-2,
– instrukcję dotycząca wsparcia osób przebywających w domach pomocy społecznej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2,
– instrukcję dotyczącą realizacji usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych, w tym z zaburzeniami psychicznymi w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2,
– instrukcję dotyczącą wsparcia osób w kryzysie bezdomności w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2,

a także procedurę dla podmiotów prowadzących placówki udzielające wsparcia osobom bezdomnym.

Jednocześnie Ministerstwo przypomina wszystkim zainteresowanym w sprawie, że zapewnienie pracownikom pomocy społecznej dostępu do środków ochrony osobistej jest obowiązkiem pracodawcy.

Jednocześnie Ministerstwo informuje o pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada, iż z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, przyznanie świadczeń, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w szczególności osobie lub rodzinie, które zostały poddane kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia lub choroby zakaźnej, nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego, a ustalenie sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej może nastąpić na podstawie: 1) rozmowy telefonicznej z pracownikiem socjalnym, oraz 2) dokumentów lub oświadczenia, o których mowa w art. 107 ust. 5b ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, a także ich kopii, w tym elektronicznych, uzyskanych od osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc lub 3) informacji udostępnionych przez podmioty, o których mowa w art. 105 tej ustawy.

Projektowane zmiany zdają się być nie tylko pożądane, ale przede wszystkim kluczowe dla minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.

Źródło:
http://federacja-socjalnych.pl/images/PDF/DPS2020.pdf

Komentarze Pracownik socjalny kontra koronawirus (3)

      3 + 3 = ?    
ograniczajcie maksymalnie pracę i kontakt z ludźmi.
DODAŁ: zarażeni pracownicy socjalni DNIA 03 maja 2020 O 17:10
Mam pytanie praca rotacyjne tak jest np. Co drugi dzień tylko że na nieobecność w pracy która wynika z rotacji muszę wypisywać wniosek urlopowy. Co w przypadku gdy urlop się skończy bo np wykorzystałam w styczniu 10 dni i zostali mi 16 w A na obecną chwilę mam 5 dni urlopu do wykorzystania.
DODAŁ: Dps pracownik DNIA 02 kwietnia 2020 O 14:36
Jednocześnie Ministerstwo przypomina wszystkim zainteresowanym w sprawie, że zapewnienie pracownikom pomocy społecznej dostępu do środków ochrony osobistej jest obowiązkiem pracodawcy. Ok. Ale proszę mi umożliwić kupno tych środków ochrony osobistej dla pracowników.
DODAŁ: gops DNIA 26 marca 2020 O 13:49

ZOBACZ PODOBNE

Pracownik socjalny okiem sądu

Pracownik socjalny okiem sądu

22 stycznia 2024      TAGI:   
Na kanwie zapadających orzeczeń sądów administracyjnych bardzo mocno artykułowana...»
Pracownik musi znać powody

Pracownik musi znać powody….

09 października 2023      TAGI:      
Analiza orzecznictwa dokonana przez Sąd Najwyższy na kanwie postanowienia z dnia 3...»
Pracownik socjalny jako refleksyjny praktyk

„Pracownik socjalny jako refleksyjny praktyk” (Wydawnictwo Difin)

11 lipca 2023      TAGI:         
Wydawnictwo Difin oddaje w ręce czytelników kolejną pozycję skupioną na praktycznych...»
Bon energetyczny z podpisem prezydenta

Bon energetyczny z podpisem prezydenta

12 czerwca 2024      TAGI:   
Prezydent podpisał ustawę o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw wcelu...»
NIK uruchomiła ankietę dot. zjawiska przemocy domowej

NIK uruchomiła ankietę dot. zjawiska przemocy domowej

11 czerwca 2024      TAGI:      
Najwyższa Izba Kontroli uruchomiła ankietę skierowaną do osób doznających przemocy...»