Newsy         

Pracownik socjalny kontra koronawirus

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wychodząc naprzeciw zjawisku pandemii oraz konieczności wypracowania nowych rozwiązań w zakresie pomocy społecznej, sporządziło:

– instrukcję procedowania dla pracowników socjalnych przy przyznawaniu świadczeń osobom w sytuacji zagrożenia zarażenia wirusem SARS-CoV-2,
– instrukcję dotycząca wsparcia osób przebywających w domach pomocy społecznej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2,
– instrukcję dotyczącą realizacji usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych, w tym z zaburzeniami psychicznymi w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2,
– instrukcję dotyczącą wsparcia osób w kryzysie bezdomności w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2,

a także procedurę dla podmiotów prowadzących placówki udzielające wsparcia osobom bezdomnym.

Jednocześnie Ministerstwo przypomina wszystkim zainteresowanym w sprawie, że zapewnienie pracownikom pomocy społecznej dostępu do środków ochrony osobistej jest obowiązkiem pracodawcy.

Jednocześnie Ministerstwo informuje o pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada, iż z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, przyznanie świadczeń, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w szczególności osobie lub rodzinie, które zostały poddane kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia lub choroby zakaźnej, nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego, a ustalenie sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej może nastąpić na podstawie: 1) rozmowy telefonicznej z pracownikiem socjalnym, oraz 2) dokumentów lub oświadczenia, o których mowa w art. 107 ust. 5b ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, a także ich kopii, w tym elektronicznych, uzyskanych od osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc lub 3) informacji udostępnionych przez podmioty, o których mowa w art. 105 tej ustawy.

Projektowane zmiany zdają się być nie tylko pożądane, ale przede wszystkim kluczowe dla minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.

Źródło:
http://federacja-socjalnych.pl/images/PDF/DPS2020.pdf

Komentarze (3)

      3 + 4 = ?    
ograniczajcie maksymalnie pracę i kontakt z ludźmi.
DODAŁ: zarażeni pracownicy socjalni DNIA 03 maja 2020 O 17:10
Mam pytanie praca rotacyjne tak jest np. Co drugi dzień tylko że na nieobecność w pracy która wynika z rotacji muszę wypisywać wniosek urlopowy. Co w przypadku gdy urlop się skończy bo np wykorzystałam w styczniu 10 dni i zostali mi 16 w A na obecną chwilę mam 5 dni urlopu do wykorzystania.
DODAŁ: Dps pracownik DNIA 02 kwietnia 2020 O 14:36
Jednocześnie Ministerstwo przypomina wszystkim zainteresowanym w sprawie, że zapewnienie pracownikom pomocy społecznej dostępu do środków ochrony osobistej jest obowiązkiem pracodawcy. Ok. Ale proszę mi umożliwić kupno tych środków ochrony osobistej dla pracowników.
DODAŁ: gops DNIA 26 marca 2020 O 13:49

ZOBACZ PODOBNE

Koronawirus a pracownicy pomocy społecznej

16 marca 2020      TAGI:         
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS)...»
placówki dziennego pobytu

Koronawirus a bezpieczeństwo mieszkańców DPS. Wykryto przypadki zakażeń

02 kwietnia 2020      TAGI:         
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej alarmuje, żewostatnich...»

Ważne: Pracownik socjalny nie może zastąpić nauczyciela!

Jak informuje Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej,...»
ważne

Pracownik socjalny dotrze do obszarów kwarantanny

17 marca 2020      TAGI:         
Niedawno informowaliśmy za Federacją o rodzących się koncepcjach dostarczania żywności...»

Koronawirus vs. RODO. Czy przetwarzanie danych dotyczących zdrowia jest sprzeczne z prawem?

14 marca 2020      TAGI:         
Artykuł 17 nowo powstałej tzw. specustawy mającej na celu przeciwdziałania COVID-19...»