Newsy         

Obawy RPO w sprawie zasiłków opiekuńczych dla rodziców

 
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) zwraca uwagę na zmianę przepisów tzw. „specustawy koronawirusowej”. W ocenie Rzecznika na jej mocy rodzice dzieci do lat 8. nie będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły, jeżeli ów placówka będzie otwarta, a sam rodziców podejmie decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem.

Jak podnosi Rzecznik, problemu nie rozwiązuje wydanie przez Radę Ministrów w dniu 14 maja 2020 r. rozporządzenia w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. poz. 855), na mocy którego dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, jednak nie dłużej niż do dnia 14 czerwca 2020 r.

W jego ocenie ów okoliczność nie wpływa na krąg osób uprawnionych do zasiłku od dnia 25 maja 2020 r.

Stanowisko Ministerstwa

Jednocześnie Pani Minister zapewnia, że rodzice mogą być spokojni, ponieważ dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 14 czerwca. Będzie on przysługiwał również rodzicom, którzy mimo otwarcia w/w placówek zdecydują się jednak osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem.

Wskazany rozdźwięk może budzić wątpliwości, dlatego zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem Rzecznika pod adresem:

https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/WG%20do%20MRPIPS%20ws%20zasi%C5%82k%C3%B3w%20dla%20rodzic%C3%B3w%2C%2022.05.2020.pdf

Komentarze Obawy RPO w sprawie zasiłków opiekuńczych dla rodziców (0)

      4 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Ministrowie apelują do rodziców

Ministrowie apelują do rodziców

07 grudnia 2021      TAGI:         
Minister Edukacji i Nauki wraz z Ministrem Zdrowia skierowali do rodziców i opiekunów...»
Federacja w sprawie dodatków dla asystentów rodziny

Federacja w sprawie dodatków dla asystentów rodziny

25 stycznia 2021      TAGI:         
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej wystąpiła...»
Kolejne wydłużenie pracy zdalnej i zasiłków opiekuńczych

Kolejne wydłużenie pracy zdalnej i zasiłków opiekuńczych

12 kwietnia 2021      TAGI:         
W dniu 8.04.2021 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia...»

Byliśmy jak z kosmosu. Konferencja dla rodziców z niepełnosprawnościami

19 kwietnia 2018      TAGI:      
W dniu 25 kwietnia 2018 roku (środa), o godz. 10.00 w Sali konferencyjnej Centrali...»

Równy dostęp do świadczeń dla rodziców

04 kwietnia 2018      TAGI:      
Weście w życie programu „Za życiem” zapewniło matce/ojcu, opiekunowi prawnemu...»

W sprawie listu otwartego do Premier Ewy Kopacz

01 lutego 2015      TAGI:      
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej informuje:...»