Ochrona zdrowia a przeciwdziałanie przemocy domowej
Również ustawodawca wskazuje na ogromną rolę w/w pracowników, wymieniając ich w art. 9d ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. 2021 poz. 1249 dalej jako „u.p.p.r.”) jako podmioty włączone w realizację procedury „Niebieskiej Karty”.
Tym samym, mając świadomość wagi prawidłowo zaprojektowanych procedur postępowania
z osobami doświadczającymi przemocy domowej, RPO wystąpił do Ministra Zdrowia
o opracowanie wytycznych postępowania z osobami doświadczającymi przemocy domowej dla pracowników ochrony zdrowia, tak jak ma to miejsce na gruncie innych grup zawodowych jak np. policja.
Dodatkowo RPO zwraca uwagę Ministra na fakt, że zapewnienie odpowiedniej oferty szkoleń dla osób mających zawodowy kontakt z ofiarami lub sprawcami wszystkich aktów przemocy domowej, do których należy personel medyczny, jest obowiązkiem wynikającym z konwencji stambulskiej. Kierując się jego treścią, RPO pragnie poznać ofertę szkoleniową dla przedstawicieli zawodów medycznych ze strony samych uczelni medycznych i samorządów zawodowych, ze szczególnym uwzględnieniem dostępności/częstotliwości takich szkoleń, jak również liczby ich uczestników.
Niewątpliwie pracownicy wskazanego sektora mają czynny udział w pomocy osobom dotkniętym przemocą domową, tym samym niezwykle istotne jest, aby posiadali niezbędną wiedzę i umiejętności we wskazanym zakresie.
Treść wystąpienia dostępna jest pod adresem:
https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/Pismo%20RPO%20do%20MZ%2025.08.2021.pdf
Komentarze Ochrona zdrowia a przeciwdziałanie przemocy domowej (0)

Przeciwdziałanie przemocy domowej – panel ekspertów

Program Domowej Opieki Medycznej

NIK uruchomiła ankietę dot. zjawiska przemocy domowej

Model Wsparcia prezentowany podczas ogólnopolskiej konferencji nt. przemocy w rodzinie

Jednostki samorządu terytorialnego przeciw przemocy w rodzinie
