Porady      

Różnica w wyliczaniu dochodu z gospodarstwa rolnego w świadczeniach rodzinnych i pomocy społecznej

Przy ustalaniu prawa do pobierania świadczeń rodzinnych, czyli przy przeliczaniu dochodu względem kryterium dochodowego, w przypadku osób osiągających dochody z pracy na gospodarstwie rolnym bierze się pod uwagę wysokość hektara przeliczeniowego. Miesięczny dochód rodziny stanowi 1/12 ogłaszanej co roku wysokości 1hpa.

Całkowitą wysokość w drodze obwieszczenia ogłasza co roku Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Dochód z pracy w gospodarstwie rolnym w 2015 r. wynosił (zgodnie z obwieszczeniem Prezesa GUS) 1975 zł, a to oznacza, że obecnie (w tym czasie i w tym okresie, zwanym okresem zasiłkowym, tj. 2016/2017) miesięczny dochód rodziny uzyskany z 1ha przeliczeniowego wynosi 164,58 zł.

Natomiast w pomocy społecznej dochód z 1ha przeliczeniowego przyjmuje się – zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 lipca 2015 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej – w wysokości 288 zł.

W obu przypadkach kwota pomnożona przez liczbę ha przeliczeniowych stanowi dochód rodziny, który należy zsumować z innymi dochodami. I nie ma znaczenia, czy pole jest uprawiane czy nie. Jeśli strona/rodzina posiada nakaz płatniczy, wtedy dochód z gospodarstwa rolnego należy wliczyć w dochód rodziny.

Komentarze (1)

      1 + 5 = ?    
Pomogą Państwo? czy gospodarstwo jest tez dochodem dzierżawcy czy tylko własciciela ? Jeżeli dzierzawca nie posiada nakazu płatniczego? Jeżeli tak to czy pomniejszamy go o czynsz dzierżawny?
DODAŁ: Monika DNIA 09 listopada 2017 O 19:14

ZOBACZ PODOBNE

Sposób ustalania dochodu na członka rodziny w funduszu alimentacyjnym

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Przy ustalaniu dochodu na członka rodziny w przypadku funduszu należy pamiętać,...»

Praca na terminalu mobilnym w pomocy społecznej

02 sierpnia 2017      TAGI:      
  Podczas pracy na terminalu mobilnym istnieje możliwość zdefiniowania szablonów...»

Czy odliczamy od dochodu w pomocy społecznej opłaconą składkę KRUS, nie będąca bieżącą składką KRUS?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Składkę nie będącą bieżąca składką należy odliczyć od przychodu. Przepis...»

Co to jest dochód utracony w pomocy społecznej?

02 sierpnia 2017      TAGI:      
  O utracie dochodu mówi art. 8 ust. 3 Ustawie o pomocy społecznej, w którym...»

Czy doliczamy do dochodu w pomocy społecznej gospodarstwo rolne, jeżeli jest wydzierżawione?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Jeżeli gospodarstwo posiadane przez rodzinę/osobę, która korzysta ze świadczeń...»