Partnerzy

      Porady      

Procedura postępowania ze strony świadczeń rodzinnych w przypadku nienależnie pobranego świadczenie wychowawczego

 

W przypadku podjęcia przez świadczenia rodzinne informacji o możliwości nienależnego pobierania świadczeń przez stronę w pierwszej kolejności organ musi wszcząć postępowanie wyjaśniające.

W związku z tym do osoby będącą stroną sprawie wysyła się postanowienie o wszczęciu postępowania. Należy zawrzeć w nim zapis art. 10 Kpa, który mówi, że strona ma prawo czynnego udziału w każdym stadium postępowania w danej sprawie. Należy stronie także wskazać, kiedy i gdzie może się stawić w celu zapoznania się z aktami zgromadzonymi w sprawie.

Następnie, jeśli strona stawi się w urzędzie i nie wniesie żadnych dokumentów i informacji czy wyjaśnień usprawiedliwiających domniemanie o nienależnie pobranym świadczeniu, organ wydaje decyzję obciążającą stronę nienależnie pobranymi świadczeniami. W treści decyzji należy zawrzeć zapis mówiący o kwocie zwrotu i terminie zwrotu.

Jeżeli do wyznaczonego w decyzji dnia strona nie dokona wpłaty nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego, wówczas organ oddaje sprawę do działu (osób) zajmującego się w Ośrodku windykacją. Może to być dział księgowości, dział windykacji, dział świadczeń albo osoby pracujące w dziale świadczeń rodzinnych mające w swoim zakresie czynności windykacje.

Osoby zajmujące się ściągalnością najpierw wysyłają do strony będącej zobowiązaną do zwrotu nienależnych świadczeń upomnienie, po którym strona niezwłocznie powinna uregulować wpłatę. Jeżeli tego nie zrobi, a jest w urzędzie ślad w postaci np. zwrotnego potwierdzenia odbioru, że takie upomnienie otrzymała, sprawę oddaje się do egzekucji do komornika sądowego.

Nienależenie pobrane świadczenie może być także potrącane z bieżących świadczeń, o czym strona musi zostać powiadomiona odrębną decyzją wydaną z urzędu.

Komentarze Procedura postępowania ze strony świadczeń rodzinnych w przypadku nienależnie pobranego świadczenie wychowawczego (0)

      5 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Uchylenie zasiłku stałego w przypadku podjęcia pracy przez Klienta

09 sierpnia 2017      TAGI:      
  Jednym z warunków przyznania pomocy w formie zasiłku stałego jest niezdolność...»

Świadczenia opiekuńcze – prawo do świadczeń, okres przysługiwania, wysokość

Zgodnie z Ustawą o świadczeniach rodzinnych do świadczeń opiekuńczych zaliczamy: -zasiłek...»

Od kiedy przysługuje świadczenie rodzicielskie?

15 kwietnia 2016      TAGI:         
Prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się od miesiąca wejścia w życie nowelizacji...»

Kiedy nie przysługuje świadczenie rodzicielskie?

14 kwietnia 2016      TAGI:         
Zgodnie z treścią art. 17c ust. 9 Ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie...»