Ustawa „Mama 4+” opublikowana. Kto dostanie świadczenie? Warunki, zasady

W dniu 18.02.2019 r. została opublikowana ustawa z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz. U. z 2019r. poz. 303). Przypomnijmy, że wskazane świadczenie może być przyznane na wniosek:
1) matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci;
2) ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia
dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę.

Wniosek jest składany w jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli do wydania decyzji w sprawie przyznania świadczenia właściwy jest Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to wniosek składany jest w jednostce organizacyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Wspomniany na wstępie obowiązek wychowania określonej liczby dzieci dotyczy dziecka własnego lub współmałżonka lub dziecka przysposobionego lub przyjętego na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. Świadczenie wychowawcze może być przyznane matce po osiągnięciu wieku 60 lat albo ojcu po osiągnięciu wieku 65 lat, w przypadku gdy nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania, jednak pod warunkiem zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trakcie jego pobierania. Świadczenie uzupełniające nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury.

Świadczenia wychowawcze może zostać nie przyznane w przypadku gdy:
1) osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka lub dzieci w pieczy zastępczej;
2) w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci.
Świadczenie to nie przysługuje również osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Zapraszamy do zapoznania się z całością ustawy.

ustawa z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym:
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2019/303/1

Komentarze (7)

      1 + 4 = ?    
Ogólnie uważam, że może się zdarzyć osoba która z pewnych względów nie mogla podjąć pracy -została bez emerytury i teraz państwo (my) jej pomagamy aleeee jak pomyślę sobie o mojej mamie, która została wdową w wieku 32 lat mając czworo dzieci i przepracowała 37 lat to ten przepis wydaje mi się niesprawiedliwy
DODAŁ: Beata DNIA 02 marca 2019 O 20:45
zastanawiam się- pracującym mówi się o zbieraniu składek im więcej uzbierasz tym wyższa emerytura to z jakiej puli będzie wypłacana ta emerytura? ma płacić ZUS który zbiera składki pracujących czyli nasze.
DODAŁ: hada DNIA 27 lutego 2019 O 20:35
Większość społeczeństwa nie zgadza się z tą ustawą. Jest bardzo krzywdząca dla kobiet, które pracowały i wychowywały dzieci. Z sąsiedztwa mam panią, która urodziła 6 dzieci - była to patologiczna rodzina. Wiecznie na garnuszku opieki. Dzieci poszły w ślady rodziców, kryminał, nie pracują, nasi klienci - i ta pani ma dostać emeryturę ???????? Za co ???? Ona te dzieci wychowała ,ale na pasożytów i darmozjadów !!!!! masakra.
DODAŁ: MGGOPS DNIA 22 lutego 2019 O 07:07
osoby, które uczciwie pracują muszą się z tym liczyć, że jak będą przechodziły na emeryturę to wskaźnik przeliczania będzie malał, bo przecież narasta grupa uprzywilejowanych, w naszym kraju niszczą ludzi uczciwie zarabiających,natomiast wynagradzają cwaniaków itp.,mam dosyć tego Rządu i niesprawiedliwości jakie stwarzają Polakom.
DODAŁ: ulam DNIA 20 lutego 2019 O 08:37
Dla osób, które nie płaciły składek i nie mają prawa do emerytury lub renty jest zasiłek stały z OPS, a nie świadczenia z ZUS lub KRUS. Wg mnie jeżeli nas podatników stać na tego rodzaju rozdawnictwo, to każda kobieta która urodziła dziecko powinna mieć dodatek do emerytury lub renty np. w wysokości 100 zł za każde urodzone i wychowane dziecko. Co maja powiedzieć, kobiety, które urodziły dwoje,troje dzieci i w tym czasie chodziły do pracy to jest dopiero wyzwanie, które powinno być docenione.... Konstytucja gwarantuje nam równe traktowanie.
DODAŁ: gops DNIA 20 lutego 2019 O 07:53
Moja Mama wychowywała czwórkę dzieci i pracowała. Gdy byliśmy mali była to praca na 1/2 etatu. Otrzymuje emeryturę niewiele wyższą niż najniższa. Można było połączyć obowiązki rodzicielskie z zawodowymi, a nie było dziadków na podorędziu, ani żłobka.
DODAŁ: córka DNIA 19 lutego 2019 O 19:57
Ciekawe kto będzie sprawdzał i jakim sposobem te ograniczone lub pozbawione prawa rodzicielskie bo z praktyki wiem, że nawet sądy nie są w stanie podać takich informacji.To jest skandal. Wypowiedzi Pani Minister, że matki czwórki dzieci ciężko pracują w domu jest skandaliczne. Matki, które mają dwoje dzieci i chodzą do pracy też muszą dzieci wychować i też ciężko pracują w domu bo samo nic im się nie robi.
DODAŁ: Ala DNIA 19 lutego 2019 O 09:30

ZOBACZ PODOBNE

"Samorząd dla Rodziny” - trwają prace nad ustawą

„Samorząd dla Rodziny” – trwają prace nad ustawą

20 stycznia 2021      TAGI:         
Trwają prace nad projektem ustawy o polityce prorodzinnej jednostek samorządu terytorialnego...»
Dodatek za warunki pracy w DPS

Dodatek za trudne warunki pracy w DPS

17 marca 2021      TAGI:         
Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej...»
świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne a świadczenie rodzicielskie

W obrocie prawnym mamy wiele wyroków sądów administracyjnych, rozstrzygających niejednokrotnie...»
Prezydent podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym

Polski Bon Turystyczny stał się faktem. Ustawa weszła w życie

21 lipca 2020      TAGI:         
Podążając za pracami legislacyjnymi związanymi z pracami nad bonem turystycznym,...»
Ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny

Ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny czeka na podpis prezydenta

W dniu 25 czerwca 2021 r. została przekazana do podpisu prezydenta ustawa z dnia 24czerwca...»