Ustawa antylichwiarska
Procedowana ustawa określa, które pożyczki mają charakter lichwiarski. Tym samym przestanie obowiązywać zasada uzależniająca ściganie lichwiarza od tego, czy wiedział, że osoba biorąca pożyczkę jest „w przymusowym położeniu”.
Jeśli opłata będzie przekraczała określony limit, to pożyczka będzie miała charakter lichwiarski, a samemu lichwiarzowi będzie groziło do 5 lat więzienia.
Dodatkowo kredytodawca przed udzieleniem kredytu konsumenckiego będzie zobowiązany do zweryfikowania wysokości dochodów i wydatków oraz oceny zdolności kredytowej osoby starającej się o kredyt. Jeżeli z przedstawionych przez klienta dokumentów będzie wynikać, że ma on zaległości w spłacie innego zobowiązania przekraczające 6 miesięcy, a kredytodawca mimo wiedzy na ten temat udzieli klientowi kredytu, to dalsze zbycie wierzytelności z tej umowy będzie nieważne. Z kolei dochodzenie wierzytelności będzie dopuszczalne dopiero po całkowitej spłacie wcześniejszego zobowiązania, jego wygaśnięciu lub po prawomocnym stwierdzeniu przez sąd nieistnienia tego zobowiązania.
Działalność instytucji pożyczkowych ma monitorować i kontrolować Komisja Nadzoru Finansowego. Oczywiście nadzór KNF nie wyłącza nadzoru sprawowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zapraszamy do zapoznania się z resztą założeń:
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/kompleksowa-ustawa-antylichwiarska-przyjeta-przez-rzad
Komentarze Ustawa antylichwiarska (0)

Ustawa o ochronie sygnalistów – konferencja

Ustawa „Kamilka” w nowelizacji

Ustawa o ochronie ludności
Ustawa o pieczy zastępczej uchwalona
